Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nad światem przechodzi onkologiczne tsunami

Anna Folkman
Anna Folkman
Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Do biura Zarządu Zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej, senator prof. Tomasz Grodzki zaprosił ekspertów w dziedzinie onkologii. Nowotwory to problem globalny, z którym Polska radzi sobie coraz lepiej.

Rozwiąż quiz:Opieka zdrowotna w Szczecinie? Sprawdź swoją wiedzę!

- Nowotwory złośliwe, to jedna z głównych przyczyn zgonów nie tylko w populacji polskiej, ale i światowej. Mówi się, że nad światem przetacza się tsunami onkologiczne, które dotyka także naszego kraju – mówi prof. Tomasz Grodzki, senator, chirurg, transplantolog. - Co roku rejestruje się ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Najwięcej jest raka płuca, na drugim miejscu jest rak piersi a trzeci rak prostaty.

Zdaniem profesora Grodzkiego pacjenci onkologiczni mogą czuć w Polsce coraz lepszą opiekę. Takim „szarpnięciem” w dobrym kierunku był pakiet onkologiczny wprowadzony w ubiegłym roku.

- Ma swoje dobre strony, szczególnie z punktu widzenia pacjentów. Może nie było to narzędzie doskonałe, ale na pewno skorzystali na tym właśnie pacjenci – dodaje senator. - Limit czasowy, otwarta ścieżka, wolny dostęp, o tym teraz każdy wie i tak dzieje się w praktyce. Początki pakietu były trudne, ale stopniowo wszyscy się go uczą a decydenci modyfikują i upraszczają.

- Możemy z dumą mówić, że kompleksowa działalność w walce z rakiem na wszystkich obszarach jest u nas bardzo dobra – stwierdza zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii lek. med. Małgorzata Talerczyk. - Począwszy od profilaktyki, edukacji w szkołach. Nasz szpital wykształcił ponad 1100 edukatorów w 2015 roku a udział w szkoleniach wzięło około 23 tys. uczestników. Edukujemy uczniów szkół promując Europejski Kodeks Walki z Rakiem, rozdajemy materiały edukacyjne. Działa ponadto wtórna profilaktyka, prowadzimy badania screeningowe, np. wczesne wykrywanie raka piersi dla ok. 56 tys. pacjentek.

W działalności medycznej odkąd działa pakiet onkologiczny w ZCO działa konsylium od poniedziałku do piątku między godz. 9 a 14.30. Nie ma kolejek.

- Wszystko jest zorganizowane sprawnie. Dysponujemy także nowoczesną diagnostyką, którą nie może pochwalić się każdy ośrodek – dodaje Talerczyk. - Pełny wynik badania z biopsji gruboigłowej raka piersi pacjentka dostaje u nas w ciągu 5 dni. To pozwala podjąć szybką decyzję terapeutyczną.

Do tego dochodzą wykwalifikowani specjaliści, najnowszy sprzęt medyczny, jedyna szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin, liczne międzynarodowe certyfikaty przyznawane ZCO.

- Następny krok w walce z nowotworami to personalizacja medycyny. Będziemy analizowali coraz bardziej to co mamy zapisane w genach – zauważa prof. Jan Lubiński, genetyk,onkolog. - Wiemy, że jest duży udział genetyki w predyspozycji do raka piersi, do raka jajnika, jelita grubego. Według najnowszych prac także do raka prostaty i czerniaka.

U kobiet które mają mutację genu BRCA1, które są prowadzone według schematów opracowanych przez szczecińskich genetyków, ryzyko zgonu z powodu raka piersi w ciągu 5 lat wynosi 3 proc. W grupie kontrolnej, leczonej tradycyjnie aż 25 proc.

- Najnowsze badania pokazują, że rezonans magnetyczny będzie potrzebny we wszystkich grupach wysokiego ryzyka raka piersi. Tak by można było wykryć zmiany nowotworowe pojawiające się nagle – kończy prof. Lubiński. - Podobnych przypuszczeń jest jeszcze więcej, ale trzeba uruchomić dodatkowe badania naukowe, by to przybliżyć.

Zobacz również:

Szpital Zdroje. Jedno z "dań" po cc. To obok kiełbasy to mikroporcja buraków

Pacjenci narzekają na posiłki w szpitalach. Również w Szczec...

Polecamy na gs24.pl:

>>>

Zobacz także:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński