MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą na Cukrowej. Darmowe badania, konsultacje ze lekarzami i wykłady

Celina Wojda
Celina Wojda
Sebastian Wołosz
W poniedziałek (14 listopada) przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji w sobotę na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Cukrowej zorganizowano dzień profilaktyki

Około stu osób skorzystało w sobotę z darmowych badań w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ludzkie Sprawy.

Chętni mogli wykonać badania: przygodnej, czyli niezależnej od spożycia posiłku, glikemii we krwi za pomocą glukometru, AGS – badanie ryzyka powikłań cukrzycy, komputerowe badanie stóp w kierunku wczesnego wykrywania zagrożeń stopą cukrzycową oraz TSH.

- Cukrzyca jest chorobą z którą da się żyć, trzeba tylko odpowiednio o to zadbać - mówi Bartosz Deka, organizator z Fundacji Ludzkie Sprawy. - Profilaktyka jest ważna. Na cukrzycę choruje coraz więcej osób, ale nie każdy ma tego świadomość. Dzięki takim wydarzeniom jak to dzisiejsze można dowiedzieć się więcej o tej chorobie.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) - liczba chorych na cukrzycę dramatycznie rośnie. Dzisiaj w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln ludzi, z czego 1 mln nie ma o tym pojęcia.

Jak podkreślają specjaliści konieczne jest zwiększenie społecznej świadomości na temat cukrzycy i diagnozowanie osób, które jeszcze nie wiedzą o swojej chorobie. Edukacja diabetologiczna pacjentów i ich rodzin oraz właściwe postępowanie z chorobą pozwala pacjentom żyć aktywnie przez długie lata.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada na 14 listopada. To międzynarodowe święto 25 lat temu ustanowiła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński