Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nr 5817 – Zestaw do odciągania mleka dla honorowej dawczyni
Nr 5817 – Zestaw do odciągania mleka dla honorowej dawczyni Bogna Bartkiewicz
Pięć lat temu, w 2018 r. w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach powstał Bank Mleka Kobiecego - pierwsze takie miejsce w północno-zachodniej części kraju. Od tamtej pory placówka przy al. Powstańców Wielkopolskich 19 maja obchodzi święto niezwykłych osób, bez których żaden bank kobiecego pokarmu po prostu nie mógłby istnieć - honorowych dawczyń mleka.

Bank Mleka Kobiecego został otwarty 24 maja 2018 r. (prawie w Dniu Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego przypadającym na 19 maja). Przez pięć lat funkcjonowania Banku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie, współpracowało z placówką 86 dawczyń, które w sumie oddały około 1 138 270 ml mleka. Z jego dobrodziejstw skorzystało ponad 660 noworodków (w tym są także noworodki ze szpitali w Policach - od 2020 r., Zdrojach - od 2022 r. a od tego roku także w Gorzowie, dokąd również trafia mleko kobiece). Najwięcej dzieci skorzystało z mleka z banku w ubiegłym roku – 153 noworodki.

- W tym roku mleko kobiece podaliśmy już 72 małym pacjentom - mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa szpitala, specjalistka ds. promocji.

Do BMK trafia mleko honorowych dawczyń mleka, które mają bardzo dużo pokarmu i oddają go w ekspresowym tempie – jedna z pań w przeciągu 3 tygodni ściągnęła 20 litrów mleka! To także panie, które oddają pokarm regularnie, a także panie, które wracają do szpitala po urodzeniu kolejnego dziecka.

- Obecnie cieszymy się zadowalającą liczbą współpracujących z nami cudownych mam - zapewnia Bogna Bartkiewicz. - Lodówki i zamrażarki pozwalają nam podać kobiece mleko każdemu potrzebującemu noworodkowi.

Bank Mleka Kobiecego swoją działalnością ratuje zdrowie i życie wcześniaków i chorych noworodków, które z różnych powodów nie mogą być karmione mlekiem ich własnych mam. Honorowe dawczynie mleka kobiecego, jak nazwa wskazuje, oddają swój pokarm nie pobierając za to żadnej gratyfikacji.

Dlaczego to takie ważne, by dzieci były karmione naturalnym kobiecym pokarmem? Bo mleko mamy to najlepszy pokarm dla każdego małego dziecka. Z powodu stresu lub niedoboru hormonów, kobietom w pierwszych dniach po porodzie czasem brakuje pokarmu. Kiedy tak się dzieje, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.

Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą takiego mleka. Wcześniaki ze względu na swoją niedojrzałość są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa, martwicze zapalenie jelit - NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu - to może prowadzić do zaburzeń odżywienia. Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

Banki Mleka Kobiecego

  • Nr 5448 – Laktatory BMK na Pomorzanach czekające na kolejne dawczynie
  • Nr 5417 – Zamrażarka z mlekiem po pasteryzacji
  • Nr 5817 – Zestaw do odciągania mleka dla honorowej dawczyni
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński