Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji: Szczeciński szpital liderem w kraju

Anna Folkman
Anna Folkman
Grzegorz Okonski
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym roku transplantolodzy z ul. Arkońskiej i ul.Sokołowskiego wykonali już 52 przeszczepy wątroby, 41 nerek oraz 8 transplantacji płuc. Przygotowują się też do innych nowatorskich przeszczepień.

Liczba wszystkich przeszczepów (wątroba, nerka, płuca) oraz zwiększenie liczby przeszczepień wielonarządowych daje szpitalowi wojewódzkiemu pozycję lidera w skali kraju.

- Zwłaszcza, że od początku 2018 roku wykonano 3 podwójne transplantacje: nerkę i wątrobę. Lekarze są przygotowani do kolejnych wyzwań: jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki - mówi Natalia Andruczyk, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. - Nasz szpital współpracuje także z organizacjami pacjentów po przeszczepach. W czerwcu zorganizowaliśmy finał Rajdu dla Transplantacji, podczas którego przywitaliśmy kilkudziesięciu śmiałków ze Stowarzyszenia „Organiści”. Osoby po przeszczepach i ich bliscy przemierzyli na rowerach setki kilometrów, rozdając po drodze oświadczenia woli i przekonując do idei dawstwa. Transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przywitali ich w wyjątkowy sposób: nie w lekarskich fartuchach, lecz w sportowych strojach i również na rowerach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” w Szczecinie stanęła interaktywna ławeczka dawcy.

Czytaj również:

We wrześniu tego roku SPWSZ zorganizował pierwsze w kraju międzynarodowe Sympozjum w całości poświęcone przeszczepieniom wielonarządowym. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli najlepszych ośrodków transplantologicznych z kraju, Niemiec, Holandii, Kanady i USA.

Kilka tygodni temu wystartowała także inwestycja związana z budową nowego budynku m. in. dla Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Stacji Dializ.

Czytaj więcej:

Czteropiętrowy gmach zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjny (w którym wykonywane są m. in. przeszczepy). Budowa zakończy się w grudniu 2020 roku.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński