MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie pielęgnacyjne 2019: kwota, zasady, wniosek. Ile w nowym roku wyniesie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego? 27.11.2018

TK
Świadczenie pielęgnacyjne 2019
Świadczenie pielęgnacyjne 2019 archiwum
Świadczenie pielęgnacyjne w 2019 roku pójdzie w górę. O ile? Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które ukazało się 9 listopada w Monitorze Polskim, kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 roku wzrośnie o 106 złotych. Kto może ubiegać się o świadczenie? Jakie są zasady jego przyznawania i jak wygląda wniosek? Tego dowiesz się z treści artykułu.

Świadczenie pielęgnacyjne 2019. Zasady korzystania

Do korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego są upoważnione osoby, które rezygnując z pracy zarobkowej koncentrują się na opiece nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Warunkiem jest jest jednak posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia, które stwierdza konieczność stałej opieki i pomocy drugiej osoby, ze względu na trudności z samodzielną egzystencją.

Zgodnie z tym, co mówi ustawa o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce lub ojcu
  • osobie będącej faktycznym opiekunem dziecka
  • osobie stanowiącej rodzinę zastępczą
  • innym osobom, które podlegają oboązkowi alimentacyjnemu, jednak nie mogą być to osoby o wysokim stopniu niepełnosprawności

Istotne jest również kryterium wiekowe. Zgodnie z nim, świadczenie pielęgnacyjne jest adresowane do osób, u których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem osiemnastego roku życia lub w trakcie nauki w szkole wyższej, jednak z nie później, niż do ukończenia dwudziestego piątego roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne. Waloryzacja na 2019 rok - KWOTA

Jak głosi zapis z 9 listopada 2018, opublikowany w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej, świadczenie pielęgnacyjne w 2019 wynosi 1538 złotych. Co to oznacza? Świadczenie pięlęgnacyjne wzrasta o 106 złotych w porównaniu do roku 2018.

Na podstawie art. 17 ust. 3d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952, z późn. zm.2)) ogłasza się, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2019 wynosi 1583,00 zł.

Pamiętać jednak należy, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego związana jest z wysokością pensji minimalnej. Od 2019 roku wyniesie ona 2250 złotych.

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

Chcąc złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne musimy się skierować do urzędu gminu lub miasta. Konieczne jest dołączenie do niego:

  • dokumentu, który potwierdza wiek dziecka (np. odpis aktu urodzenia)
  • orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński