Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superpełnia - dziś Księżyc jest najbliżej Ziemi!

pij/aip
Dziś po zachodzie Słońca można będzie podziwiać w Łodzi (jeśli pogoda pozwoli) superpełnię Księżyca. Jego tarcza będzie nawet o 15 proc. większa i o 30 proc. jaśniejsza niż zazwyczaj. Zjawisko to zawdzięczamy temu, że Księżyc krążący wokół Ziemi po eliptycznej orbicie znajduje się w tych dniach w najmniejszej możliwej odległości od naszej planety (czyli nieco ponad 356 tys. km). To dość rzadkie zjawisko astronomiczne ostatni raz miało miejsce w 1948 roku, a powtórzy się dopiero za 18 lat.

Nie możesz tego przegapić! Wielka tarcza superksiężyca nad Łodzią!

POLSKA SŁOWENIA O KTÓREJ GODZINIE O KTÓREJ GODZINIE MECZ POLSKA SŁOWENIA O KTÓREJ TRANSMISJA

O ile tylko nieba nad Łodzią nie zasnują ciemne jesienne chmury, 14 listopada będzie można obserwować rzadkie zjawisko astronomiczne - tak zwaną superpełnię Księżyca.

Naturalny satelita Ziemi znajdzie się w najbliższej możliwej odległości od naszej rodzimej planety, dzięki czemu jego tarcza będzie widoczna na niebie o wiele większa niż zazwyczaj. Według naukowców NASA, tarcza Srebrnego Globu będzie o 14 procent większa, a odbite od jej powierzchni światło aż o 30 procent jaśniejsze. Ostatnim razem ziemskiego satelitę można było podziwiać w takiej okazałości jeszcze w XX w., w styczniu 1948 r. Na kolejną okazję przyjdzie natomiast czekać 18 lat. Zjawisko powtórzy się dopiero w listopadzie 2034 r.

To, że Księżyc będzie możliwie najbliżej Ziemi, nie znaczy jednak, że wejdzie w jej bezpośrednie sąsiedztwo. Nadal będzie nas dzielić około 356 tysięcy 536 kilometrów, licząc od środka Księżyca do środka Ziemi.

Całe to kosmiczne widowisko zawdzięczamy eliptycznej orbicie Srebrnego Globu, dzięki której najbliższy punkt przejścia Księżyca obok Ziemi (perygeum) znajduje się prawie o 50 tysięcy kilometrów bliżej naszej planety niż jego punkt najodleglejszy (apogeum). Do superpełni dochodzi, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a nasz satelita jest w perygeum.

Naukowcy twierdzą, że bliskość Księżyca nie powoduje na Ziemi żadnych zagrożeń. Aczkolwiek... Nie brak takich, którzy uważają, że składający się w 65 proc z wody ludzki organizm nie może być obojętny na oddziaływanie masy Księżyca, która odpowiada przecież za pływy ziemskich mórz. W tę teorię wpisują się wyniki badań zespołu naukowego z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii, który po serii doświadczeń przeprowadzonych na 33 ochotnikach stwierdził, że podcas pełni Księżyca śpimy o wiele gorzej i krócej, a nasz mózg produkuje wtedy mniej melatoniny, hormonu odpowiadającego za sen.

***
14 listopada 2016 czeka nas największa pełnia w XXI wieku. Księżyc będzie można obserwować w pełnej krasie, bliżej niż dotychczas. Będzie także wyraźnie jaśniejszy. W jaki sposób wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie?

14 listopada 2016 zobaczymy największą pełnię w XXI wieku. Księżyc obserwowany na nocnym niebie będzie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dzieje się tak, ponieważ odległość między ziemią a księżycem nie jest stała. Ze względu na kształt orbity, nasz naturalny satelita znajduje się w ciągu roku bliżej lub dalej Ziemi. W zależności od swojego ustawienia wobec naszej planety, księżyc może być dodatkowo w przeciwną stronę niż słońce. Wtedy właśnie mamy do czynienia z pełnią. Superksiężyc, wilczy księżyc, superpełnia, największa pełnia księżyca - to tylko niektóre zwroty na określenie pięknego zjawiska, w trakcie którego możemy zobaczyć ogromny i niezwykle widowiskowy Księżyc.

Według naukowców nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także największą w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc. Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i wokół naszej planety porusza się po specjalnej orbicie. Tor orbity Księżyca nie jest idealnie okrągły. Oznacza to, że w trakcie swojej wędrówki satelita raz zbliża się do Ziemi - wówczas jest to parygeum, a raz od niej oddala - wtedy mamy do czynienia z apogeum.

W trakcie tej drogi możemy obserwować zmiany wielkości tarczy księżyca. Co więcej w trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w stosunku do Ziemi. Dzięki temu możemy zobaczyć go w pełnej, oświetlonej krasie. 14 listopada w trakcie superpełni perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie 356536 km, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni. Ostatnią pełnię Księżyca mogliśmy obserwować 17 października. Wówczas Księżyc też był blisko Ziemi, bo w odległości tylko 357864 km. Jednak to o 1328 km dalej, niż będziemy mogli go zobaczyć 14 listopada.

Superpełnia - gdzie oglądać?

Od godziny 21:00 pełnie będzie można oglądać na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki lunetom, księżyc będzie jeszcze lepiej widoczny.

Czy pełni trzeba się bać?

Dawniej wierzono, że w trakcie pełni dochodzi do większej ilości zabójstw i przestępstw, a sam księżyc sprawia, że ludzie odchodzą od zmysłów. Występowanie pełni wiązano także z atakami wampirów, dziwnym zachowaniem dzikich zwierząt czy niewytłumaczalnymi zjawiskami. Jednak wiele badań naukowych nigdy nie potwierdziło tego fenomenu. Pełnia może natomiast wpływać na jakość naszego snu. Jasny księżyc może utrudniać zasypianie. Radzimy więc starannie zasłonić okna! Zobacz też wideo jak cała Polska obserwowała częściowe zaćmienie Słońca

POLSKA SŁOWENIA O KTÓREJ GODZINIE O KTÓREJ GODZINIE MECZ POLSKA SŁOWENIA O KTÓREJ TRANSMISJA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Superpełnia - dziś Księżyc jest najbliżej Ziemi! - Express Ilustrowany

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński