Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SUPERKSIĘŻYC 2019 transmisja Gdzie i kiedy oglądać Superksiężyc? 21 stycznia 2019 całkowite zaćmienie księżyca

TK
Wideo
od 16 lat
Superksiężyc 2019 oglądać będzie można w styczniu, a dokładnie w nocy z niedzieli (20 stycznia) na poniedziałek (21 stycznia). Co oznacza wprowadzony w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle termin "Superksiężyc" i dlaczego jego obserwacja jest tak wyglądana przez astronomów i miłośników obserwacji nieba? Warto również wiedzieć, że 21 stycznia oglądać będzie można całkowite zaćmienie księżyca.

Superksiężyc 2019: Kiedy i jak oglądać wyjątkową pełnię księżyca?

Superksiężyc 2019 podziwiać będzie można w nocy z 20 na 21 stycznia. Do obserwacji nie będzie konieczne posiadanie specjalistycznego sprzętu - Superksiężyc będzie widoczny w Polsce gołym okiem. Co warto wiedzieć w kontekście nadchodzącego zjawiska? Superksiężyc będzie wówczas:

  • do 14 proc. większy niż zazwyczaj,
  • do 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj.

Dlaczego tak się stanie? Kluczowa w tym wypadku jest odległość Księżyca od Ziemi, która właśnie w nocy z 20 na 21 stycznia będzie najbliższa w ciągu roku.

Superksiężyc w Europie oglądać będzie można w Europie od godziny 4:33, wówczas rozpocznie się częściowe zaćmienie Księżyca. Natomiast całkowite zaćmienie Księżyca 21 stycznia widoczne będzie w godzinach 6:12 - 6:45.

Czym jest Superksiężyc?

Termin Superksiężyc to potoczna nazwa Księżyca w pełni, który znajduje się w perygeum swojej orbity. Co z tym się wiąże? Księżyc wówczas znajduje się w najbliższym położeniu względem Ziemi.

Nazwa "Superksiężyc" została użyta w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, kiedy Słońce, Księżyc oraz Ziemia znajduje się względem siebie w linii prostej, a księżyc znajduje się w swoim perygeum. Zjawisko takie ma miejsce średnio raz do roku.

Jak powstaje Superksiężyc?

Co miesiąc Księżyc pojawia się na naszym niebie, i tak jak wskazówki zegara, przechodzi pewien cykl. Są jednak pewne zjawiska, które nie są dla nas tak oczywiste. Dwa razy w roku, na kilka godzin, Księżyc w pełni przybiera zupełnie inny wygląd, niż ten do którego przywykliśmy. W rzadkiej, czerwonej i iście krwistej odsłonie Srebrny Glob ukazuje się chwilę przed zaćmieniem. Naukowcy z NASA wytłumaczyli jak to się dzieje i co powoduje tę nagłą zmianę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński