Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzyć wędkę dla tych, którzy chcą być samodzielni

Materiał Informacyjny
Jesteśmy po to, by pomagać podopiecznym wkroczyć w samodzielne życie – podkreślają pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sławnie. To tutaj niepełnosprawni codziennie spotykają się i zdobywają podstawowe umiejętności życiowe. Jedni malują, inni szyją, ktoś uczy się pracy na komputerze, a jeszcze ktoś inny tworzy kosze z wikliny. Często organizowane są tutaj dni drzwi otwartych. – To świetny pomysł, by pokazać, jak fantastyczne dzieła potrafią stworzyć niepełnosprawni. Widać, że w ten sposób czują się docenieni i potrzebni. Łatwiej im integrować się z innymi – podkreśla Ania, jedna z uczennic miejscowego gimnazjum, która przyszła do ośrodka wraz z koleżankami.

Stowarzyszenie Akson, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sławnie, powstało w grudniu 2001_r., ale działalność warsztatów zapoczątkowano w 2003_r. Uczęszczają tutaj osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności intelektualnej, które po ukończeniu szkół przebywają w domach rodzinnych, ponieważ nie mają możliwości podjęcia pracy. Z pomocą warsztatów często tę pracę znajdują. To właśnie na wsparcie takich miejsc można zdobyć pieniądze z funduszy unijnych.

W sierpniu rusza w województwie zachodniopomorskim nabór wniosków w konkursie wspierającym tworzenie podmiotów integracji społecznej i miejsc działających na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej.

To szansa dla samorządów, instytucji takich jak kluby integracji społecznej czy warsztaty terapii zajęciowej na to, by zdobyć dodatkowe fundusze i autentycznie wspierać tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć pracę i wyjść na prostą.
Chodzi o to, by szczególnie w miejscach i środowiskach zagrożonych ubóstwem stworzyć taki program, takie miejsce, które pomoże zrobić kolejny krok naprzód tym, którzy samodzielnie nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. Mogą to być szkolenia, warsztaty, kursy podnoszące kwalifikacje. Podmioty składające wnioski muszą pamiętać, że wydatki na zakup środków trwałych (np. sprzęt i wyposażenie warsztatów czy klubu) mogą stanowić maksymalnie 10 proc. wszystkich wydatków w projekcie, a maksymalny poziom dofinansowania to 85 proc.

Ekspert o konkursie
KATARZYNA SZŁAPKA, CENTRUM BIZNESU W KOSZALINIE

W momencie ogłoszenia konkursu na stronie internetowej instytucji prowadzącej nabór wniosków – w tym przypadku to wojewódzki urząd pracy
– umieszczana jest cała dokumentacja konkursowa. Sposób interpretacji zapisów dokumentacji, zasady jej wypełniania wyjaśnione są zazwyczaj w opublikowanych wytycznych, regulaminie oraz instrukcjach. Z nich również dowiadujemy się, jakie są obowiązkowe załączniki oraz gdzie i do kiedy musimy dostarczyć komplet dokumentów.

Jeśli natomiast chodzi o sposób wypełniania – należy pamiętać, że w konkursach o fundusze UE nie ma miejsca na rozmowę kwalifikacyjną. Dokumenty należy wypełniać więc w taki sposób, by osoba je oceniająca nie miała wątpliwości, na czym polega nasz projekt i jakie są jego mocne strony.

W zdecydowanej większości konkursów wniosek i biznesplan poddawane są tak zwanej ocenie punktowej. To oznacza, że urzędnik i eksperci – analizując je – muszą to czynić na podstawie kart oceny. Karty te również są częścią dokumentacji konkursowej. Dlatego też każdy przed przygotowaniem wniosku i biznesplanu może przeprowadzić wstępną analizę swoich szans w konkursie.

Uwaga! Choć dla tych, którzy już ubiegli się o unijne wsparcie, to oczywistość, należy pamiętać, że wniosek o dofinansowanie złożony na jakimkolwiek innym dokumencie niż wzory opublikowane przez instytucję zarządzającą nie będzie w ogóle rozpatrywany. Bezwzględnie również należy dotrzymać podanych przez instytucję terminów składania dokumentów.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Zachodniopomorskiego:
**

www.rpo.wzp.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Szczecin – tel.: 800 34 55 34,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński