Stwórzmy dziecięce hospicjum

Ynona Husaim-Sobecka, 18 maja 2005 r.
Po śmierci papieża Jana Pawła II "Głos" zaproponował, by powstające hospicjum dziecięce nosiło imię wielkiego Polaka. Pomysł podchwycili szczecińscy radni.

- Złożymy na dzisiejszym posiedzeniu prezydium rady miasta propozycję, by nazwać hospicjum imieniem Jana Pawła II - mówi Jędrzej Wijas, szef klubu radnych SLD. - Nie chcemy narzucać swojego zdania. To propozycja. Mam nadzieję, że spodoba się wszystkim radnym.

Wspaniały pomysł

Nasza redakcja uważa, że najlepiej utrwalić pamięć o papieżu, pomagając chorym dzieciom, które były mu szczególnie bliskie. Byłaby to szlachetniejsza inicjatywa, niż przemianowanie jakiejkolwiek ulicy w naszym mieście. Zakończenie żenujących dyskusji o tym, która droga jest bardziej godna, by nosić jego imię.

Janowi Pawłowi II poświęciliśmy już najpiękniejszą część Szczecina - Jasne Błonia. Mamy też jego pomnik. Teraz proponujemy, by stał się patronem hospicjum, które pomoże nieuleczalnie chorym dzieciom, a także ich rodzicom.

Symboliczne znaczenie

Zgłoszenie takiej propozycji w dniu urodzin Jana Pawła II ma symboliczne znaczenie. Zwłaszcza, że władze Szczecina nie są w stanie od miesiąca ustalić kompromisowej propozycji uczczenia Jana Pawła II. Pomysł, by przemianować ulicę Andrzeja Struga, od 6 lat nie jest w stanie uzyskać akceptacji. Tymczasem w dalszym ciągu obowiązuje polityczne porozumienie, że taką decyzję należy podjąć przez aklamację.

- To jest piękna rzecz, bardzo dobry pomysł - mówi Jan Stopyra, przewodniczący Rady Miasta. - Dajmy już spokój z tymi ulicami i placami. Obawiam się jednak, że dla wielu jest to rzecz maleńka, pozostająca na uboczu, gdzieś w cieniu. Tymczasem zwolennikom przemianowania Struga, chodziło raczej o coś okazałego, by już przy wjeździe do miasta było widać jak czcimy papieża.

Radni mają świadomość, że uruchomienie hospicjum, a także późniejsze jego utrzymanie wymaga środków.

- Jako mieszkaniec Szczecina jestem za nazwaniem hospicjum imieniem Jana Pawła II - mówi Arkadiusz Litwiński. - Jako radny nie śmiałbym jednak osobom, które tworzą tę instytucję i chcą w niej pracować, narzucać patrona.

W radnych nie ginie chęć nazwania jakiejkolwiek ulicy imieniem Jana Pawła II. Janusz Modrzejewski twierdzi, że jest za utworzeniem hospicjum, jednak należałoby papieża uczcić także w tradycyjny sposób.

Radni chcą podjąć decyzję do 11 czerwca - jest to rocznica przybycia papieża do Szczecina.

HOSPICJUM OD NOWEGO ROKU

Hospicjum dziecięce rozpocznie działalność prawdopodobnie już 1 stycznia 2006 roku. W tej chwili rejestrowana jest fundacja, która będzie je prowadziła.

Miasto przygotowało budynek po byłej przychodni przy al. Powstańców Wielkopolskich.

Potrzeba około 200 tys. zł na remont i zakup niezbędnego sprzętu. Hospicjum obiecali wesprzeć finansowo samorząd Szczecina, a także radni województwa. Zachodniopomorski oddział NFZ zamierza zawrzeć kontrakt na 2006 rok.

- To będzie hospicjum domowe, dzieci powinny do końca być w otoczeniu najbliższych - mówi Bartosz Arłukowicz, radny, a zarazem lekarz pracujący w klinice onkologii dziecięcej. - Musimy być jednak przygotowani także na to, by w wyjątkowych przypadkach zapewnić mu opiekę w hospicjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie