Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwardnienie rozsiane to ciężka choroba, ale nie wyrok. Prawdy i mity na temat SM

Joanna Boroń
Joanna Boroń
30 maja to Światowy Dzień SM, czyli stwardnienia rozsianego. Wokół choroby narosło wiele mitów.
30 maja to Światowy Dzień SM, czyli stwardnienia rozsianego. Wokół choroby narosło wiele mitów. Centrum Rehabilitacji Chorych na SM w Bornem Sulinowie
30 maja to Światowy Dzień SM, czyli stwardnienia rozsianego. Wokół choroby narosło wiele mitów. Ten dzień to dobry pretekst, by się z nimi rozprawić. Pomagają nam w tym specjaliści z Centrum Rehabilitacji Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie.

• SM najczęściej rozpoznawane jest u osób młodych, między 20. a 40. rokiem życia.
Prawda. Najczęściej pierwsze objawy stwardnienia rozsianego (SM) pojawiają się pomiędzy 20. a 40 rokiem życia u ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają życie zawodowe i rodzinne.

- Należy pamiętać, że choroba ta coraz częściej diagnozowana jest u nastolatków, a nawet i u dzieci. Na SM można również zachorować po 50. roku życia – wyjaśnia Renata Rautszko, kierownik ds. medycznych i naukowych w Centrum Rehabilitacji Chorych na SM w Bornem Sulinowie.

• SM częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Prawda. Kobiety dwa razy częściej chorują na stwardnienie rozsiane niż mężczyźni. Prawdopodobnie to żeńskie hormony są jednym z winowajców odpowiedzialnych za częstsze zachorowania na SM u kobiet. Naukowcy poświęcają aktualnie dużo uwagi roli estrogenu w procesie rozwoju tej choroby.

• Dotychczas nie są znane przyczyny tej choroby.
Prawda. Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą nieuleczalną chorobą neurologiczną ośrodkowego układu nerwowego o nieznanej etiologii, w której dochodzi do wieloogniskowych, rozsianych w czasie i przestrzeni zmian zapalno-demielinizacyjnych. Pomimo nieustających prac naukowców na całym świecie, przyczyny SM do dziś nie zostały odkryte. Przypuszcza się, że istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za wywołanie tej choroby m.in. są to skłonności genetyczne, niedobory witaminy D, źle zbilansowana dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, infekcje wirusowe lub bakteryjne przebyte w okresie dojrzewania, zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego czy też czynniki środowiskowe.

• SM to wyrok. Choroba szybko postępuje i się nie cofa.
Fałsz. Diagnoza stwardnienia rozsianego to na pewno bardzo trudny moment w życiu każdej osoby, która usłyszy takie rozpoznanie swojej choroby. Bardzo ważne jest wtedy wsparcie najbliższych — rodziny i przyjaciół. W takiej sytuacji warto zadbać o swój stan psychiczny i rozważyć również konsultacje z psychologiem. W momencie rozpoznania choroby nikt nie jest w stanie przewidzieć w jaki sposób SM będzie przebiegał u danej osoby oraz jakie wystąpią objawy. Wszystko zależy od tego, w jakim czasie i w jakich obszarach centralnego układu nerwowego będą zachodziły uszkodzenia, czyli procesy zapalno-demielinizacyjne. Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, ale obecnie farmakoterapia pozwala zatrzymać procesy rozwoju SM.

- Systematyczna rehabilitacja silnie oddziałuje na neuropatyczności mózgu i przyczynia się do odzyskiwania utraconych funkcji niezbędnych w życiu codziennym. Jednak bardzo często pomimo wszelkich starań i wysiłku, a także leczenia farmakologicznego i rehabilitacji choroba stopniowo postępuje, a niepełnosprawność fizyczna niestety narasta – mówi Piotr Misztak, prezes Centrum Rehabilitacji Chorych na SM w Bornem Sulinowie.

• Stwardnienie rozsiane nie pozwala na prowadzenie życia zawodowego
Prawda/Fałsz. Życie zawodowe osób chorych na stwardnienie rozsiane w dużej mierze zależy od objawów choroby oraz od ich stopnia nasilenia. Należy podkreślić, że każdy obraz kliniczny tego schorzenia jest całkowicie inny. Jednym z pierwszych objawów SM jest silne zmęczenie, które pojawia się nagle i często bez przyczyny. Ciągłe uczucie wyczerpania w znacznym stopniu przyczynia się do rezygnacji chorych z uczestniczenia w życiu codziennym i rezygnują z pracy, z życia towarzyskiego, a także ze swojego hobby.

- Jednak pomimo wielu utrudnień osoby z SM pracują i starają się być aktywne zawodowo najdłużej jak tylko mogą. W późniejszych etapach choroby chorzy przechodzą na zasłużoną emeryturę lub korzystają z renty – mówi Piotr Misztak.

• Osoby chore na SM nie powinny lub nie mogą mieć dzieci.
Fałsz. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by chorzy na stwardnienie rozsiane mogli mieć dzieci. Jednak, jak tłumaczy Ranata Rautszko: - Należy pamiętać, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w czasie ciąży i w okresie połogu u kobiety z SM mogą w rożny sposób wpływać na przebieg choroby. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem neurologiem lub ginekologiem, którzy odpowiedzą na większość nurtujących pytań przyszłych rodziców.

• Każdy chory na SM prędzej czy później będzie poruszać się na wózku inwalidzkim.
Fałsz. Przebieg oraz obraz kliniczny stwardnienia rozsianego są indywidualne dla każdego chorego. Potocznie mówi się, że SM jest chorobą o „tysiącu twarzy”.

- Z doświadczenia wiemy, że są osoby, które chorują na SM ponad 20 lat i poruszają się przy pomocy kuli lub balkonika, a są chorzy, u których zdiagnozowano SM niecały rok temu i już nie są w stanie samodzielnie chodzić i korzystają z wózka inwalidzkiego.

- W tej chorobie nic nie jest przewidywalne.

- Kompleksowa rehabilitacja i farmakoterapia to jedyne formy terapii, które spowalniają rozwój stwardnienia rozsianego i pozwalają na dłuższe zachowanie sprawności na jak najwyższej możliwym poziomie samodzielności. Osoby zainteresowane wysokospecjalistyczną rehabilitacją dla osób chorych na stwardnienie rozsiane mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie w Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie, które jako jedyny ośrodek w całym kraju, od ponad 15 lat, organizuje 4- tygodniowe turnusy rehabilitacyjne dla osób SM z całej Polski w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia — podpowiada prezes ośrodka.

• Nie ma skutecznej terapii na SM
Prawda. Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną.

- Naukowcy na całym świecie pracują nad skuteczną metodą leczenia SM. Wszyscy liczymy, że stanie się to jak najszybciej. W Polsce na taką wiadomość czeka około 50 000 osób chorych na stwardnienie rozsiane – mówi Renata Rautszko.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stwardnienie rozsiane to ciężka choroba, ale nie wyrok. Prawdy i mity na temat SM - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński