Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studniówki 2022 w szczecińskich szkołach średnich się odbędą? Są wytyczne z ministerstw

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
archiwum Andrzej Szkocki
Czy w tym roku szkolnym młodzież licealna, która przystępuje do matury ma szansę pobawić się na 100 dni przed egzaminem dojrzałości na tradycyjnej studniówce? Wszystko zależy od rozwoju pandemii - mówią dyrektorzy szkół średnich.

- To od rodziców zależy czy odbędzie się studniówka - informuje LO nr II w Szczecinie. - Wiem, że złożone zostało na ręce dyrektora szkoły pismo w tej sprawie, ale jeszcze mamy czas aby na nie odpowiedzieć. Po feriach Rada Rodziców pewnie otrzyma odpowiedź.

Dyrektorzy szkół zastrzegają, że to czy na pewno bale studniówkowe się odbędą zależy od samych rodziców, ale też rozwoju pandemii i obowiązujących obostrzeń.

- Nic na razie w tej sprawie nie mogę powiedzieć - mówi Beata Kawecka, zastępca dyrektora w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. - Dyrektor jest na urlopie, a ja nic nie wiem.

W ubiegłym roku studniówki się nie odbyły. Oczywiście ze względu na pandemię. W tym roku jest szansa, że bale studniówkowe jednak będą mogły zostać ogłoszone. Ministerstwo Zdrowia, Edukacji i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały już nawet pierwsze wstępne wytyczne w tej sprawie.

Wiadomo już, że w wypadku kiedy uczniowie przejdą na naukę zdalną lub hybrydową, imprezy będą musiały zostać odwołane.
Jeśli jednak szkoła wraz z Radą Rodziców zdecyduje się na organizację takiej imprezy, to ze świadomością, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas studniówki będą odpowiadać organizatorzy.

- Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice - czytamy w wytycznych.

Wytyczne dotyczą studniówek organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nią, na przykład w lokalach gastronomicznych.

ZOBACZ TEŻ:

Jakie to wytyczne?

  • W imprezie mogą brać udział tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
  • Według rekomendacji w miarę możliwości przy stolikach powinni siedzieć uczniowie z jednej klasy.
  • Należy podczas imprezy szczególnie dbać o wietrzenie pomieszczeń zarówno tych, gdzie siedzi przy stolikach młodzież, jak i tych gdzie tańczy oraz tam gdzie jest jedzenie.
  • Zalecane jest zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).

Studniówka w lokalu gastronomicznym - poza szkołą

  1. Należy stosować się do aktualnych przepisów prawa - ustanowionych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  2. Należy stosować się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych oraz wytycznych dotyczących organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Zaleca się także skorzystanie w odpowiednim zakresie z wytycznych dla pozostałych branż.
  3. Należy śledzić oraz stosować się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci.
  4. Należy informować gości i obsługę, że w studniówce nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, przejawiające objawy chorobowe ze strony układu oddechowego.
  5. Należy pozyskać informację o liczbie uczestników studniówki.
  6. Pracownicy lokalu gastronomicznego i obsługa musi zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki.
  7. Podmiot organizuje i realizuje usługę gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi zaleceniami służb sanitarnych.
  8. Podmiot monitoruje przestrzeganie procedur oraz wytycznych przez pracowników i uczestników studniówki.
  9. Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) - o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) - jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi.

Studniówka w budynku szkoły

Jeśli Rada Rodziców postanowiła, że tegoroczna studniówka odbędzie się w budynku szkoły, to musi się stosować do wytycznych;

  • Stosować się do ogólnych wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych obowiązujących od 1 września 2021 r. na terenie szkoły, w tym dotyczące higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia uczniów i pracowników.
  • Szkoła ma obowiązek dysponowania pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami, którą w razie potrzeby udostępni organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  • Podczas balu studniówkowego należy wietrzyć sale, miejsce do spożywania posiłków oraz części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.
  • W przypadku ograniczenia uroczystości do uczniów danej szkoły rekomenduje się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z jednego oddziału/klasy.

- Przygotowujemy się tak, jakby studniówka miała być - mówią sami maturzyści. - Czy się uda - któż to wie? Ale przywykliśmy już do tego, że żeby cokolwiek zrobić w tych zwariowanych czasach, to po prostu trzeba się przygotowywać tak, jakby wszystko miało się odbyć. Odwołać zawsze można w ostatniej chwili, w odwrotną stronę to nie działa.

- Nic dziwnego, że młodzież chce się bawić - podkreślają nauczyciele i pedagodzy szkolni. - Pandemia zrobiła swoje. A przyszli maturzyści są spragnieni kontaktu z rówieśnikami. Tymczasem często muszą się uczyć w systemie zdalnym, są na kwarantannie, albo chorzy. Kibicujemy im, aby studniówka się odbyła.

W ubiegłym roku, choć nie można było na 100 dni przed maturą zorganizować imprezy, maturzyści z jednej ze szkół, studniówkę połączyli z balem maturalnym i zorganizowali zabawę w lipcu, podczas wakacji.

- Ale to nie było to samo - mówią, choć studniówkowo-maturalny bal wspominają bardzo dobrze.

ZOBACZ TEŻ:

Czym żyło miasto w 2021 roku? Przypomnijmy sobie te emocje! Zobacz największe wydarzenia w 2021 roku w Szczecinie! >>

Najważniejsze wydarzenia miejskie w Szczecinie w 2021 roku. ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński