Studia na Zachodzie: Niemcy. Gdzie się uczyć i gdzie mieszkać?

Materiał informacyjny
Studiowanie za granicą zawsze stanowi szczególny rodzaj doświadczenia, który następnie można wykorzystać w procesie poszukiwania pracy. Przekłada się to nie tylko na zdobywanie potrzebnej wiedzy w danej dziedzinie, ale również na doskonalenie języka obcego, na co w dzisiejszych czasach należy zwracać szczególną uwagę. Prężnym i cenionym krajem, do którego ściągają tysiące studentów (w tym również z Polski) są Niemcy, szczególnie takie ośrodki akademickie jak Berlin czy Poczdam.

Nie jest żadną tajemnicą, że niemieckie uczelnie wyższe należą do jednych z najlepszych na świecie. Nasz zachodni sąsiad może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem, jeśli chodzi o liczbę uniwersytetów w powszechnie cenionym rankingu Center for World University Rankings (CUWR). Na publikowanych regularnie zestawieniach zawsze znajduje się kilkadziesiąt uczelni niemieckich, w tym między innymi Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium czy Uniwersytet Humboldtów w Berlinie. W rankingu tym znajduje się również na przykład młody Uniwersytet w Poczdamie.

Zestawienie CWUR jest tworzone w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów – tłumaczy portal „Polski Obserwator”.

Czym przyciągają zachodnie uczelnie?

Popularność niemieckich uczelni wpisuje się w szerszy trend emigracji ze względu na edukację, który w dużym stopniu jest związany z globalizacją. Chodzi nie tylko o coraz powszechniejszą, krótkookresową wymianę studencką (bardzo dobrze znaną w Polsce w ramach programu Erasmus), ale też o podejmowane za granicą studiów w pełnym wymiarze (licencjackich, magisterskich, doktoranckich czy podyplomowych). W dzisiejszych czasach, kiedy granice państwowe są z reguły w mniejszym lub większym stopniu otwarte, a możliwość podróżowania dostępna dla bardzo dużego procentu ludności, podejmowanie studiów zagranicą nie jest czymś wyjątkowym.

Dotyczy to również oczywiście Polaków, którzy decydują się na studia na zachodnich uczelniach, słynących z wysokiego poziomu nauki. W ten sposób, kształcąc się na najlepszych zachodnich uniwersytetach, budują swoje przyszłe CV na solidnych podstawach. Kluczowym momentem, który w dużym stopniu zadecydował o wzroście liczby polskich studentów na zachodnich uczelniach, było oczywiście wejście Polski w struktury Unii Europejskiej. Choć mówimy tutaj o procesie, który narastał stopniowo, to dziś trudno już znaleźć uczelnię, która nie proponowałaby swoim studentom możliwości odbycia nauki w którymś z zagranicznych (nie tylko zresztą na Zachodzie) uniwersytetów.

Niemieckie uczelnie wysoko w rankingach

Wśród najczęściej wybieranych przez polskich studentów uczelni zagranicą są uniwersytety niemieckie. Przede wszystkim z tego względu, o którym wspomnieliśmy na początku niniejszego tekstu: wysokiego poziomu nauki, ale też profesjonalnej kadry i całej uniwersyteckiej infrastruktury (budynki, biblioteki itp.). Ponadto trzeba dodać, że niemieckie dyplomy są na ogół bardzo wysoko cenione nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pewien wpływ na to ma na przeświadczenie, podzielane przez wielu ludzi, o niemieckiej solidności i skrupulatności.

Uniwersytety i zdobyte na nich stopnie naukowe są dobrze rozpoznawane na całym świecie pokazując przyszłemu pracodawcy, że student otrzymał solidne wykształcenie podstawowe oraz zdobył dalszą wiedzę. W uniwersytetach niemieckich część praktyczna studiów odgrywa bardzo ważną rolę. Praktyki muszą zostać odbyte na wielu kierunkach studiów i są rekomendowane przez wszystkich profesorów. Olbrzymi przemysł oraz duże miasta zapewniają wiele możliwości takich praktyk – czytamy na stronie „Studying in Germany”.

Berlin i Poczdam – nauka, kultura i rozrywka

Nauka nie wypełnia jednak w całości pojęcia studiowania. Jeśli dobrze się zastanowić, jest ono dużo bardziej pojemne. Nie sposób nie zgodzić się, że studiowanie zawiera w sobie również (a może przede wszystkim) czynnik ludzki: nawiązywanie nowych relacji towarzyskich, a także aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym danego ośrodka akademickiego i jego społeczności. To, w jakim stopniu dane miasto stwarza możliwości spędzania wolnego czasu, w znacznym stopniu wpływa również na jego atrakcyjność względem potencjalnych studentów.

W tym zakresie niemieckich miast, takich jak Berlin czy Poczdam (bo doprawdy trudno rozpatrywać te położone obok siebie miejscowości oddzielnie), nie trzeba szczególnie zachwalać. Pod względem zarówno naukowym (o czym już pisaliśmy), jak i kulturalnym czy rozrywkowym należą zdecydowanie do europejskiej pierwszej ligi. Na pewno jest tak w przypadku Berlina, wszak stolicy czołowego państwa Unii Europejskiej – choć Poczdamowi, nazywanego niekiedy „perłą Brandenburgii”, posiadającemu bogatą historię, też pod tym względem niczego nie brakuje. Niektórzy twierdzą nawet, że wcale nie leży on w cieniu niemieckiej stolicy.

Poczdam […] przeżywa właśnie swoją drugą młodość. Coraz więcej osób chce w nim mieszkać, coraz więcej turystów przyjeżdża na dłużej niż jednodniowy wypad z Berlina. Poczdam oferuje o wiele więcej niż słynny Pałac Sanssouci. Pałaców jest tu 20, bardzo interesujące są dzielnice rosyjska i holenderska. Poczdam jest nie tylko piękny i dostojny, ale przede wszystkim przyjemny, smaczny i spokojny. Najlepiej zwiedza się go na rowerze – możemy przeczytać na blogu „Złota proporcja”.

Poczdam – prywatny akademik

Pod względem atrakcyjności miast Berlin i Poczdam bez wątpienia mogą więc konkurować z innymi dużymi miastami, położonymi w Europie Zachodniej. Co jednak z inną kluczową dla studentów kwestią, czyli z kwaterunkiem? Jak wiadomo, nie zawsze znalezienie dobrego mieszkania jest rzeczą łatwą, a oferta publicznego akademika nie do końca musi spełniać wymagania młodych ludzi. Rzeczą najważniejszą jest to, aby znaleźć takie miejsce, które z jednej strony będzie stwarzało możliwości efektywnej nauki, z drugiej zaś umożliwiało prowadzenie ciekawego życia towarzyskiego. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku studiów zagranicznych – nie tylko w zakresie nawiązywania nowych znajomości, ale również choćby dla szlifowania języka.

W przypadku studiów w Berlinie czy Poczdamie prywatny akademik jawi się szczególnie ciekawą formą kwaterunku. Czym charakteryzują się takie prywatne akademiki? Przede wszystkim przestronnymi, dobrze oświetlonymi i inteligentnie rozplanowanymi pokojami, prywatnymi łazienkami i funkcjonalnymi kuchniami. Jednak to tylko jedna część medalu. Filozofia Basecamp (bo o tym akademiku tu mowa) jest pomyślana w ten sposób, aby zapewniać studentom możliwość nauki, a także okazję do wypoczynku i rozrywki. Dlatego w prywatnym akademiku znajdziemy nie tylko pomieszczenia, gdzie można się skupić na nauce, ale także wspólną przestrzeń do spędzania czasu ze znajomymi, siłownię, kino czy pralnię – jak informuje strona
https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/.

Poczdam – prywatny akademik blisko uczelni

Ponadto prywatny akademik w Poczdamie nie mógł być lepiej zlokalizowany, jako że położony jest zaraz obok uczelni. W akademiku znajduje się wypożyczalnia rowerów, które zupełnie wystarczą, aby szybko dotrzeć na kampus. Do najlepszych niemieckich uczelni zlokalizowanych w Berlinie trzeba dotrzeć już za pomocą komunikacji publicznej, ale to również nie stanowi większego problemu. W zasadzie studiowanie w Berlinie i mieszkanie w Poczdamie może okazać się bardzo dobrym pomysłem – stolica jest w zasięgu ręki, zawsze jednak można odpocząć poza nią. Wszystko zależy od studenckich upodobań.

Dlatego jeśli kiedykolwiek myśleliście o studiach w Niemczech, warto wziąć pod uwagę Berlin i jego okolice. Nie tylko ze względu na wysoki poziom nauki, ale też atrakcyjność miast, rozwiniętą infrastrukturę i komunikację, w końcu – ciekawy pomysł na mieszkanie.

Studia w Niemczech – pozostałe zalety

Studia w Niemczech – prócz tych, które wymieniliśmy powyżej – mają jeszcze inne zalety. Przede wszystkim kraj ten położony jest blisko Polski, co może stanowić dodatkową zachętę do wyboru któregoś z niemieckich ośrodków akademickich. Na przykład osoba mieszkająca w Szczecinie może znaleźć się w Berlinie w zaledwie 2.5 godziny. Ponadto pamiętajmy, że język niemiecki to przecież jeden z najważniejszych języków nie tylko europejskich, ale również światowych – w Polsce wciąż obok angielskiego najczęściej wybierany na niższych poziomach edukacji.

Co więcej, trzeba zauważyć, że przed tymi, którzy odebrali dobre wykształcenie na niemieckich uczelniach, a tym samym w zaawansowanym stopniu posługują się językiem niemieckim, otwiera się bardzo duży rynek pracy w państwie o jednej z największych gospodarek na całym świecie. Biorąc choćby już to pod uwagę, z perspektywy polskich studentów idea zdobycia wykształcenia na niemieckich uniwersytetach jest niezwykle kusząca.

Źródła:
- Dlaczego Studia w Niemczech, https://www.studiawniemczech.org/dlaczego-studia-w-niemczech/ (dostęp: 1.12.2019)
- Historie, atrakcje i smaki Poczdamu, https://www.zlotaproporcja.pl/2015/10/26/poczdam/ (dostęp: 1.12.2019)
- TOP 10 najlepszych uczelni w Niemczech, https://polskiobserwator.de/edukacja/top-10-najlepszych-uczelni-w-niemczech/ (dostęp: 1.12.2019)
- University of Potsdam Ranking 2019-2020 - Center for World University Rankings (CWUR), https://cwur.org/2019-2020/University-of-Potsdam.php (dostęp: 1.12.2019)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3