Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki Akademii Sztuki w artystycznych duetach w Kenii

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Emilia Łapko i Wacu Kihara
Po raz drugi artyści Akademii Sztuki w Szczecinie biorą udział w wymianie artystycznej z artystami z Kenii. W tej chwili osiem polskich artystek współpracuje z artystkami z Kilifi County, rozwijając projekty, które zostaną zaprezentowane na początku września w Kenii, a już w listopadzie także Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Przez trzy tygodnie (od 16 sierpnia do 6 września) osiem kobiecych duetów z Kenii i Polski (poetki, muzyczki, tancerki, fotografki i rzemieślniczki) pracuje w różnych miejscach w Kilifi, aby rozwijać swoje projekty, wymieniać się wiedzą i współpracować ze studentami, tancerzami, muzykami i rzemieślnikami.

Ta edycja festiwalu jest poświęcona Sile kobiet. Symboliczną patronką spotkań jest Mekatilili wa Menza, bojowniczka o wolność i bohaterka z plemienia Mijikenda. Podczas festiwalu uczestnicy zaprezentują dziedzictwo Mekatilili i skupią się na wzmocnieniu pozycji kobiet poprzez sztukę i kulturę.

Podsumowaniem miesięcznej współpracy będą trzydniowe prezentacje, ogólnodostępne dla lokalnej społeczności. W ramach festiwalu odbędzie się kino plenerowe, koncerty, pokazy, gry i zabawy dla dzieci, a także wystawy, wycieczki z przewodnikiem i otwarte studia.

Poprzedni festiwal (marzec 2021) odbył się pod hasłem Community i wzięli w nim udział zarówno uznani artyści jak Richard Onyango, którego indywidualnej wystawy możemy spodziewać się w 2022 roku w Trafostacji Sztuki, jak i lokalne gwiazdy malarstwa i street artu – Castro i Mohamed Mbwana we współpracy ze szczecińską gwiazdą graffiti Fruits of The Lump (Piotr Pauk). Efekty pracy duetu projektowego Wacu Kihary i Emilii Łapko mogliśmy oglądać tej wiosny na ulicach Szczecina w kampanii AMS. Festiwal zaangażował także lokalne grupy taneczne, szkoły podstawowe i studentów z uniwersytetu Pwani, a każdy duet zaprezentował w Kilifi mini wystawę.

Kuratorki: Ciro G. i Zorka Wollny.

Artystki:

  • Animacja: Sheila Okanga i Iza Plucińska
  • Ceramika: Fauzia Aly Khan i Anna Molska
  • Taniec: Faith Kwamboka & Marta Ziółek
  • Instalacja: Shaila Resia Agha & Aneta Grzeszykowska
  • Prasa/Media: Ciro G. & Justyna Machnicka
  • Multimedia: Linda Shuma i Natalia Szostak
  • Muzyka / Poezja: Shangazi Masika & Alicja Pilarczyk
  • Tkanina: Ciro Karimi & Irena Zieniewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński