Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Nawigatora XXI skarżą się na praktyki

af
Horvat/ www.wikipedia.org
Na statku szkolno-badawczym Nawigator XXI załoga stresuje studentów i źle się do nich odnosi a praktyki nie odbywają się zgodnie z planem - skarżą się studenci. Akademia Morska odpiera zarzuty i dokonuje zmian w załodze.

- Jesteśmy studentami 3-roku Akademii Morskiej w Szczecinie i obecnie przebywamy na praktyce z polecenia uczelni na statku Nawigator XXI czytamy w liście do redakcji MM Moje Miasto. - Celem praktyki jest poznanie zdolności manewrowych statku, pełnienia wacht w morzu oraz przeprowadzenie manewrów na otwartym akwenie (np. pętla Willamsona). Praktykę zaczęliśmy 26 września 2011 i ma ona trwać do 16 października. Statek stał na stoczni remontowej tydzień, a obecnie (6. października) stoimy zacumowani przy Wałach Chrobrego.

Załoga statku nie spełnia swoich obowiązków należycie, ordynarnie odnosi się do studentów oraz nie realizuje programu praktyki. Główną atrakcją jest bieganie po Wałach Chrobrego. Chcielibyśmy zaznaczyć, iż zajęcia fizyczne w grupie osób mogą być prowadzone jedynie przez osobę z uprawnieniami Instruktora Sportu lub osobę, która ukończyła AFW lub IKF, a przypuszczam, że oficerowie nie posiadają owych uprawnień (zgodnie z Ustawą o Sporcie z dnia 25 czerwca 2010).

Studenci piszą dalej, że nawet sam sposób przeprowadzania zajęć budzi wiele do życzenia.

Przed rozpoczęciem praktyki zapewniano nas, iż wszystko będzie zrealizowane zgodnie z planem - skarżą się w liście. Jesteśmy głodni wiedzy, gdyż po zakończonym semestrze, czeka nas prawdziwa praktyka morska na statkach handlowych. Na chwilę obecną nie wiadomo czy w ogóle wypłyniemy w morze. Jesteśmy bardzo rozczarowani organizacją pracy na statku i przełożonymi. Atmosfera na statku jest stresująca. Przełożeni wykorzystują swoje stanowiska, aż zanadto.

Nie wiemy do kogo się z tym wszystkim zwrócić, gdyż osoby odpowiedzialne za załogę i realizację zadań przez statek szkolno-badawczy Nawigator XXI nie przejmują się naszymi zażaleniami.

Poprosiliśmy uczelnię o wyjaśnienie sytuacji. Katarzyna Opalińska
rzecznik prasowy Akademii Morskiej w Szczecinie przesłała we wtorek oświadczenie.

Studenci uczelni zamustrowani zostali na statek szkolno-badawczy Nawigator XXI 26 września 2011 i rozpoczęli programową praktykę morską. W ramy praktyki została ujęta stocznia, podczas której dokonano montażu echosondy wielowiązkowej. Podczas prac stoczniowych studenci mieli możliwość pełnego uczestnictwa w pracach montażowych, niepowtarzalna okazję oglądania wydokowanej jednostki, prowadzonych prac spawalniczych, wewnętrznej struktury kadłuba oraz montażu w kadłubie statku nowoczesnego urządzenia jakim jest echsonda do pomiarów dna morskiego.

Całość prac stoczniowych odbywała się pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków i stanowiła dla studentów niepowtarzalną okazję do uzyskania dodatkowego doświadczenia zawodowego.

10. października Nawigator XXI wraz ze studentami wyszedł w morze, aby studenci odbyli drugą część praktyki w zakresie nawigacji i manewrowania statkiem.

Zajęcia fizyczne, o których piszą studenci są prowadzone w ramach m.in. alarmów, mających na celu utrzymanie sprawności fizycznej załogi i zapewnienia odpowiednio szybkiej reakcji na ewentualnie powstałe zagrożenia. Przepis ustawy, na który powołują się studenci dotyczy jedynie zorganizowanych zająć w zakresie sportu w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez Polski Związek Sportowy. Przepisy wymienionej przez studentów ustawy nie dotyczą jednostek pływających. Należy nadmienić, że wszystkie ćwiczenia odbywają się pod nadzorem kapitana lub oficera, a wszyscy studenci na burcie są ubezpieczeni od nieszczęśliwych wypadków.

Studenci przebywający na statku mają możliwość zgłaszania uwag i zażaleń załodze statku, przełożonym załogi, jak również osobom odpowiedzialnym za merytoryczną część praktyki. Jednakże od studentów 3 roku odbywających obecnie praktykę na statku nie wpłynęła żadna uwaga, skarga bądź zażalenie odnośnie przebiegu omawianej praktyki do dnia 7 października 2011 roku.

Uczelnia o opisywanej przez studentów sprawie dowiedziała się w dniu 7 października i rozpoczęła czynności wyjaśniające.

Po przeprowadzeniu analizy sytuacji Akademia stwierdziła uchybienia w zakresie komunikacji pomiędzy studentami a jednym z członków załogi. Celem wyeliminowania tego problemu w przyszłości, Akademia Morska w Szczecinie postanowiła dokonać zmiany w składzie osobowym załogi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński