Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci wzornictwa Akademii Sztuki zaprezentowali swoje projekty. Są niesamowite! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Lampa, poduszka pod kręgosłup, nowoczesne tkaniny - projekty mocno działające na nasze zmysły zaprezentowali studenci I roku Wydziału Wzornictwa II stopnia Akademii Sztuki podczas prezentacji swoich prac semestralnych.

Podczas przeglądu prac semestralnych zaprezentowało się 10. studentów Wydziału Wzornictwa, który składa się z katedry komunikacji wizualnej, zakładu projektowania mody, katedry projektowania produktu i zakładu historii i teorii dizajnu.

- Studenci mają za sobą już I stopień studiów, na którym kładzie się nacisk na wymiar praktyczny, a dyplomy dotyczą bardzo konkretnych projektów - mówi dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. AS z WW. - Na II stopniu studenci korzystają z doświadczeń wielu konsultantów i mają indywidualny tok nauczania. Wybierając konsultantów tworzą własny program zajęć, a ich prace łączą różne elementy. W prezentowanych pracach semestralnych można zauważyć, że duży nacisk studenci kładą na multisensoryczność. Odchodzą od tradycyjnych produktów i włączają jak najwięcej zmysłów - dotyk, zapach czy smak.

Rzeczywiście, wszystkie prezentowane prace stawiają nie tylko na tradycyjną wizualność, ale łączą różne zmysły.

Magdalena Gabara szczególnie dumna jest ze swojej lampy, która powstała metodą rzemieślniczą.

- To nie jest lampa, która jest produkowana masowo, ale powstaje we współpracy z rzemieślnikiem - mówi studentka. - Byłam w hucie szkła i tam mogłam stworzyć ten projekt. Najpierw trzeba było wykonać kopyto, w które wlewany jest surowiec i nadawany jest kształt lampy.

Nas zainteresował także inny projekt tej samej artystki - poduszka, która ma zabawny kształt, jest miękka w dotyku i dopasowuje się do kręgosłupa. powstała z myślą o kobietach w ciąży, żeby mogły się tą poduszką owijać i odciążyć kręgosłup.

Maria Ciarka zajęła się tkaninami.

- Zbieram różne surowce i farbuję tworząc tkaniny, z których tworzę różne struktury. Moim głównym celem jest to, żeby tkaniny mocno działały na dotyk - mówi Maria Ciarka.

Rzeczywiście działają. Niektóre mają wszyte delikatne kuleczki z wełny, inne są przeszyte nitkami. Za każdym razem dotykanie ich jest wielką przyjemnością.

Rafał Zakrzewski poszukuje sposobu, żeby stworzyć ubrania i buty, które będą samoistnie masować noszącą je osobę.

- Skupiłem się na masażu i próbuję znaleźć formy, które będą nas same masować - mówi Rafał Zakrzewski. - Na razie tworzę różne formy z wypalanej modeliny i chcę to przenieść na ubranie i obuwie.

Klaudia Grzesik skupiła się na zmyśle wzroku.

- Staram się przenieść odbiorcę z tradycyjnego odbioru wizualnego na bardziej zmysłowy poziom - mówi studentka. - Zaprojektowałam 4 książki, które są zinami. Skupiam się w nich na zmyśle wzroku i na tym, że możemy się mylić w odbiorze tego, na co patrzymy, dlatego zwracam uwagę na to, jak postrzegamy różne rzeczy.

W jednym z zinów na rozkładówki nakładamy jest druk puchowy, który sprawia, że możemy czytać z zamkniętymi oczami.

Wszystkie projekty są ciekawe i pozwalają rozsmakować się w naszych zmysłach i odbiorze rzeczywistości.

ZOBACZ TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński