Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci pielęgniarstwa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymają specjalne stypendia. To ponad tysiąc złotych miesięcznie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zdjęcie podglądowe
Zdjęcie podglądowe Archiwum Polska Press
We wszystkich polskich uczelniach medycznych studia pielęgniarskie kończy rocznie około 6,5 tys. osób. Jednak pracę w zawodzie rozpoczyna niespełna 40 proc. absolwentów! Nic dziwnego, że ich brakuje - większość szczecińskich szpitali przyjmie od ręki każdego chętnego do pracy. Aby zachęcić młodych ludzi do studiowania pielęgniarstwa, województwo zachodniopomorskie rozpoczęło pilotażowy program stypendialny dla studentów pierwszego roku: 1 tys. zł miesięcznie!

Marszałkowski program stypendialny "Wybieram pielęgniarstwo" jest skierowany do osób mieszkających w województwie zachodniopomorskim i rozpoczynających studnia stacjonarne na kierunku pielęgniarstwo, w szkole wyższej z siedzibą na Pomorzu Zachodnim, czyli w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie i koszalińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Głównym kryterium przyznania grantu będzie liczba punktów uzyskana podczas rekrutacji, która trwać będzie przez cały październik. Pilotaż ruszy więc jesienią 2022 r., obejmie co najmniej 30 osób.

- Jeśli się zgłosi więcej studentów, w budżecie województwa na pewno znajdą się na ten cel dodatkowe fundusze - zapewnia Gabriela Wiatr, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Stypendium przyznawane będzie przez 9 miesięcy roku akademickiego 2022/2023 (od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.). Jeden student otrzymywać ma miesięcznie 1 tys. zł.

O tym, że wdrożenie pilotażowego programu stypendialnego dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy jest potrzebne, świadczą statystyki. W Polsce prawo do wykonywania zawodu posiada blisko 300 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy, jednak w zawodzie pracuje tylko 195 tys. Na Pomorzu Zachodnim to odpowiednio 11 tys. i 8 tys.

Jak się okazuje, pracy w zawodzie unikają w dużym stopniu absolwenci pielęgniarstwa. Z danych wynika, że ponad połowa kończących studnia nie zatrudnia się w żadnej placówce medycznej. Dodać też trzeba, że spośród studentów pierwszego roku, jedynie 60 proc. kończy studia.

To sprawia, że rośnie średni wiek pielęgniarek. O ile jeszcze w 2010 r. wynosił 45 lat, to w 2020 r. osiągnął 53 lata. Największe zapotrzebowanie notuje się obecnie w specjalizacjach pielęgniarstwa internistycznego, pediatrycznego, onkologicznego i neonatologicznego. Z analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 2018 r. będącej elementem projektu rządowego dokumentu "Polityka wieloletnia na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce" wynika, że do roku 2033 r. prawa emerytalne nabędzie w naszym kraju ponad 140 tys. pielęgniarek i położnych.

To dlatego powstał Marszałkowski program stypendialny "Wybieram pielęgniarstwo".

- To jeden z najtrudniejszych zawodów, co szczególnie uwidoczniła pandemia koronawirusa - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Wymaga olbrzymiego poświęcenia i wyjątkowej dbałości o to, co dla nas najważniejsze, czyli o zdrowie i życie. Niestety brak skutecznych rozwiązań systemowych ze strony administracji państwowej sprawia, że zasoby kadrowe wśród pielęgniarek regularnie się kurczą. Placówki medyczne mają coraz więcej wakatów na tych stanowiskach. Nie oglądając się na nikogo, postanowiliśmy sami podjąć działania. Uruchamiamy pilotażowy program stypendialny dla studentek i studentów, którzy wybiorą naukę na kierunkach pielęgniarskich. Wierzę, że w ten sposób uda się nam zachęcić młode osoby do wykonywania tego zawodu.

Choć w ostatnich latach w Polsce wzrosła liczba uczelni kształcących w tym zawodzie, nie zaspakaja to jednak potrzeb. Szpital Wojewódzki w Szczecinie od ręki zatrudni ponad 100 pielęgniarek, a szpital "Zdroje" przyjąłby do pracy 30 pielęgniarek.
Pilotażowy program stypendialny "Wybieram pielęgniarstwo" jest efektem współpracy władz samorządu województwa z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koszalinie oraz koszalińską i szczecińską Izbą Pielęgniarek i Położnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński