Strzelectwo. Podsumowanie 2022 roku w wykonaniu reprezentantów Polski

Zbigniew Czyż
Aleksandra Szyszko
Aleksandra Szyszko Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Dziewięć medali zdobyli reprezentanci Polski w strzelectwie sportowym w 2022 roku w dwóch najważniejszych imprezach roku, mistrzostwach świata w Kairze oraz zorganizowanych niemal na ostatnią chwilę mistrzostwach Europy we Wrocławiu. Zapraszamy na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy w wykonaniu "biało-czerwonych".

Udany występ Polaków na MŚ w Kairze

Najważniejszymi zawodami w kończącym się roku były mistrzostwa świata, które odbyły się październiku w Kairze. Z Egiptu
reprezentanci Polski przywieźli sześć medali wywalczonych w strzelaniu z karabinu i pistoletu na różnych dystansach - jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polacy zajęli szóste miejsce.

Cztery krążki zdobył Tomasz Bartnik. Zawodnik Legii Warszawa sięgnął po dwa srebrne medale indywidualnie (karabin na 300 m leżąc i karabin na 50 m trzy postawy), przyczynił się także do zdobycia dwóch krążków zespołowo, złotego medalu w parach mieszanych z Karoliną Kowalczyk na 300 m oraz brązowego w drużynie na 300 m w postawie leżąc z Danielem Romańczykiem i Maciejem Kowalewiczem.

W pojedynku o mistrzostwo świata, Bartnik w parze z Kowalczyk (Śląsk Wrocław) pokonali Finów Hennę Viljanen oraz Aleksi Leppę.

Blisko miejsca na podium była drużyna kobiet w karabinie na 300 m z trzech postaw. Sylwia Bogacka, Karolina Kowalczyk i Paula Wrońska (Lider Lębork) przegrały mecz o brązowy medal z Niemkami (Veronique Muenster, Ana Lena Genther i Lisa Mueller).

W stolicy Egiptu, po brąz sięgnęli także Katarzyna Klepacz (Legia Warszawa) i Szymon Wojtyna (Śląsk Wrocław) w konkurencji pistoletu 50 m par mieszanych. Na najniższym stopniu podium stanęli również Karolina Kowalczyk i Daniel Romańczyk w konkurencji 300 m par mieszanych leżąc.

Dzięki postawie Tomasza Bartnika, Polska zapewniła sobie trzy miejsca w turnieju strzeleckim igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Występ w stolicy Francji mają już także zapewniony Julia Ewa Piotrowska (Śląsk Wrocław) i Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz).

Trzy medale Polaków na mistrzostwach Europy we Wrocławiu

Miesiąc wcześniej, we wrześniu Wrocław zorganizował mistrzostwa Europy, które pierwotnie miały się odbyć w Moskwie. W stolicy województwa dolnośląskiego Polacy wywalczyli trzy medale. Srebro w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego zdobyła polska drużyna mężczyzn w składzie Patryk Sakowski, Oskar Miliwek i Damian Klimek. Po wicemistrzostwo Europy sięgnęła też Klaudia Breś w konkurencji pistoletu standardowego, a po brąz drużyna kobiet w pistolecie sportowym.