MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzelanie w szkołach? Miliony na Program Upowszechniania Strzelectwa. Na czym ma on polegać? Wirtualne strzelnice i obsługa broni

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Uczniowie mają być powszechnie szkoleni z obsługi broni.
Uczniowie mają być powszechnie szkoleni z obsługi broni. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiedziało rozwój Programu Upowszechniania Strzelectwa. Na czym polega program i kto będzie brał w nim udział? Ile będzie kosztowała nauka obsługi broni i do czego ma się przydać uczniom? Co to są wirtualne strzelnice i gdzie będą zlokalizowane? Sprawdzamy szczegóły dotyczące Programu Upowszechniania Strzelectwa.

Spis treści

Co to jest Program Upowszechniania Strzelectwa? Pilotaż za 5 milionów

Pilotażowa edycja Programu Upowszechniania Strzelectwa wystartowała z początkiem września 2022 roku. Do końca roku w programie wzięło udział ponad 7 tysięcy uczestników, podzielonych na dwie grupy wiekowe. W pierwszej była młodzież szkolna i studenci w wieku 18-26. W drugiej znalazły się osoby dorosłe – powyżej 26. roku życia.

Udział w programie był bezpłatny i dobrowolny – chętni mogli zapisać się przez witrynę internetową. Szkolenia realizowane były przez kluby sportowe posiadające licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i aktywnie wspierające rozwój strzelectwa sportowego. Na ubiegłoroczną edycję programu Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 5,1 miliona złotych.

– Strzelectwo sportowe to interesująca dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności, dlatego uważam, że powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków. Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych – mówił przy okazji startu programu Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Zgodnie z założeniami, pierwsza edycja programu miała pozwolić na oszacowanie skali zainteresowania tego typu przedsięwzięciem. Pilotażowe zajęcia był też oceniane pod kątem ich ewentualnych modyfikacji w 2023 roku.

Uczniowie mają być powszechnie szkoleni z obsługi broni.
Uczniowie mają być powszechnie szkoleni z obsługi broni. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Jak wyglądają zajęcia w ramach Programu Upowszechniania Strzelectwa?

Program Upowszechniania strzelectwa ma na celu wsparcie organizację zajęć strzeleckich w nowatorski sposób. Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program – informuje ministerstwo.

Sam program obejmuje jednogodzinną część teoretyczną, podczas której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji.

Część praktyczna jest zdecydowanie dłuższa, bo trwa 11 godzin. Uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiadują się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki. Poznają budowę broni i techniki strzeleckie. Przede wszystkim zaś strzelają z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.

Strzelnica sportowa. W szkołach mają być natomiast otwarte strzelnice wirtualne.
Strzelnica sportowa. W szkołach mają być natomiast otwarte strzelnice wirtualne.
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Poza nauką technik strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki) uczestnicy pilotażowej edycji programu uczyli się jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać jej zacięcia.

– Wszystkie te działania mają na celu zarówno edukację młodzieży, jak i podnoszenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej – uzasadniał minister sportu.

Wirtualne strzelnice i szkolenia dla uczniów

Program Upowszechniania Strzelectwa w 2023 roku ma być rozwijany. Jego istotnym punktem będzie tworzenie wirtualnych strzelnic. Jest to kompletny, multimedialny i przenośny strzelecki system szkolno-treningowy, który działa w wirtualnej rzeczywistości. Strzelnice takie budowane są na bazie systemów wojskowych, ale przystosowane do potrzeb szkoleń dla cywilów. Wirtualne strzelnice, zgodnie z zapowiedzią resortu, mają być dostępne w każdej szkole.

– Wszyscy uczniowie każdej polskiej szkoły ponadpodstawowej dzięki wirtualnym strzelnicom będą bezpiecznie przeszkoleni z podstawowej obsługi broni – powiedział minister Bortniczuk podczas konferencji 4 stycznia.

Otwarcie wirtualnej strzelnicy, która umożliwia prowadzenie ćwiczeń dla 4-6 osób jednocześnie, kosztuje średnio do 150 do 200 tysięcy złotych. Ministerstwo Sportu i Turystyki na rozwój Programu Upowszechniania Strzelectwa chce przeznaczyć w 2023 roku 25 milionów złotych.

Z Programu Upowszechniania Strzelectwa w pilotażowej odsłonie skorzystało ponad 7 tysięcy chętnych.
Z Programu Upowszechniania Strzelectwa w pilotażowej odsłonie skorzystało ponad 7 tysięcy chętnych.


Fot. Kystian Dobuszyński/Polska Press
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strzelanie w szkołach? Miliony na Program Upowszechniania Strzelectwa. Na czym ma on polegać? Wirtualne strzelnice i obsługa broni - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński