Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres uszkadza pamięć

SN
Człowiek działający pod wpływem silnego stresu może mieć kłopoty z zapamiętaniem faktów lub szczegółów zdarzeń - wskazują badania szwajcarskich uczonych.

Do typowych sytuacji stresowych, podczas których może nas zawieść pamięć, naukowcy z uniwersytetu w Zurychu zaliczyli: egzaminy, sprawdziany oraz rozmowy w sprawie pracy. Kłopoty z precyzyjnym odtworzeniem zdarzeń mogą także mieć świadkowie i ofiary przestępstwa.

W teście, który przeprowadziła badaczka Dominique de Quervain, uczestniczyło 18 kobiet i 18 mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Pierwsze zadanie polegało na zapamiętaniu słów wyświetlanych na ekranie. W drugiej części eksperymentu naukowcy podali połowie uczestników hormon stresowy - kortyzol. Reszta otrzymała placebo, czyli substancję farmakologicznie obojętną. Wkrótce stężenie hormonu w organizmach ludzi z pierwszej grupy wzrosło do poziomu obserwowanego tylko w bardzo silnym stresie. Wtedy ponownie wykonano test. Stwierdzono, że kortyzol wyraźnie osłabił pamięć.

Jego szkodliwy wpływ ujawnił się dopiero po upływie doby, gdy wszystkie osoby ponownie poproszono, aby wypisały na kartce zapamiętane słowa. Pierwszy sprawdzian przeprowadzony tuż po zakończeniu testu nie wykazał żadnych różnic pomiędzy uczestnikami eksperymentu.

- Stres pogarsza pamięć, ale nie od razu. Tuż po wydarzeniu działa ona jeszcze bez zarzutu, ale potem zaczyna się szybko psuć. Z upływem dni osoba, która działała pod wpływem silnego zdenerwowania, będzie miała coraz większe kłopoty z odtwarzaniem przebiegu zdarzeń, w których uczestniczyła lub które widziała - podsumowuje szwajcarska badaczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński