MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy pilnują zwierzyny

Sławomir Włodarczyk, 22 grudnia 2005 r.
Strażnicy i myśliwi podczas każdego obchodu znajdują kilkadziesiąt stalowych wnyków. To najstraszniejsze z kłusowniczych narzędzi. Pochwycona zwierzyna nie ma żadnych szans na przeżycie. Mordercy pozostają bezkarni.
Strażnicy i myśliwi podczas każdego obchodu znajdują kilkadziesiąt stalowych wnyków. To najstraszniejsze z kłusowniczych narzędzi. Pochwycona zwierzyna nie ma żadnych szans na przeżycie. Mordercy pozostają bezkarni. Sławomir Włodarczyk
Strażnicy łowieccy, leśnicy i myśliwi mają pełne ręce roboty. Przed świętami w lasach jest pełno kłusowników.

W 2005 roku na terenie szczecińskich lasów w stalowych pułapkach zginęło co najmniej 80 jeleni, ponad 250 dzików i pół tysiąca saren. - To tylko oficjalne dane. Szacujemy, że ubitych i zabranych przez kłusowników zwierząt było dwa-trzy razy więcej! Straty, jakie ponoszą koła łowieckie są ogromne, idą w setki tysięcy złotych - mówi Wojciech Prądzyński, szef zachodniopomorskiej straży łowieckiej.

Przed świętami kłusowniczy proceder szerzy się głównie na terenie oddalonych kompleksów leśnych. - Są obwody, gdzie kłusują całe wsie. Ludzie potrzebują mięsa na świąteczny stół, a zimą zwierzyna jest łatwiejsza do ubicia, bo wychodzi na żer w pobliże ludzkich siedzib - mówią leśnicy.

Myśliwi wiedzą, kto w ich rejonie kłusuje, ale największym problemem jest pochwycenie takiego osobnika na gorącym uczynku. W modzie jest polowanie z użyciem psów, uprawiane głównie w nocy. Według szacunków kół łowieckich, w tym roku specjalnie szkolone czworonogi zagryzły 49 saren, 12 dzików i 64 zające.
Jednak najczęstszym sposobem kłusowania jest zastawianie wnyków.

- Pochwycone w stalową linę zwierzę ginie w strasznych męczarniach - dodaje Prądzyński. - W tym roku zlikwidowaliśmy blisko 8 tysięcy wnyków, potrzasków, obręczy i innych morderczych pułapek. Nasi strażnicy mają czego pilnować. W szczecińskich lasach bytuje blisko 6,5 tysięcy jeleni, 32 tysięcy saren, 8 tysięcy dzików, 14 tysięcy lisów, 4 tysiące zajęcy i 125 sztuk danieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński