MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażak Roku '2012. Dh Stanisław Hypta - strażak od czterech pokoleń

mdr
Fot. OSP Darżewo
OSP Darżewo zrzesza 35 członków. Działająca przy jednostce młodzieżowa drużyna liczy 12 osób. Prezesem jednostki jest Stanisław Hypta, od najmłodszych lat związany z ochotnikami strażakami.

- Zainteresowanie straża ogniową, jak to się dawniej mówiło, związane jest z rodzinną tradycją, którą zawdzięczam swojemu pradziadkowi, Marcinowi Hypta - opowiada. - Był jednym z założycieli OSP w Kornelówce gmina Sitno, która powstała przed wojną 5 maja 1927 roku.

Dziadek druha, Tomasz Hypta, w latach 1939 do 1944 był naczelnikiem OSP w Kornelówce.
Skończyła się wojna, Rosjanie zmienili granice Polski i zaczęły się wysiedlenia.

- Po wojnie przyjechał na "Ziemie Odzyskane", jak wówczas mówiono - wspomina pan Stanisław. - To było w roku 1947. I tu, jak poprzednio jego ojciec w Kornelówce, stał się jednym z założycieli OSP w Darżewie. Mój ojciec też był strażakiem. Dopiero w latach 60-tych zrezygnował z przyczyn zdrowotnych. Miał wypadek motocyklowy. Jak widać, tradycja bycia strażakiem w mojej rodzinie sięga już czterech pokoleń. Trudno byłoby nie zostać strażakiem, gdy miało się takich przodków.

W 2001 r. został wybrany przewodniczą komisji rewizyjnej w OSP Darżewo. Pełnił te funkcję do roku 2006. Wówczas to, w styczniu, na zebraniu sprawozdawczo wyborczym ustępujący prezes zgłosił jego kandydaturę na nowego prezesa. I tak się stało. W 2011 r. ponownie strażacy wybrali go na te funkcję.

Na wiosnę ubiegłego roku na zjeździe gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wybrano druha Hyptę prezesem Zarządu Oddziału Gminnego. By tego było mało, w grudniu na zjeździe powiatowym wszedł w skład zarządu powiatowego.

Pytam, czy nie za dużo funkcji. Śmieje się.

- To najlepszy sposób, by pomóc jednostkom, bo nie zawsze są doceniane.

Nic więcej nie chce na ten temat mówić.

Zawód wyuczony pana Stanisława, to mechanik pojazdów samochodowych. Zainteresowania, to oczywiście OSP, a ponadto gra w siatkówkę oraz motocykle. Ma jeden z którego jest dumny. To motocykl typu chopper super. Idealny pojazd na zloty, pikniki i zwykłą przejażdżkę.

Prywatnie jest żonaty. Ma czterech synów. Dwójka najstarszych należy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Darżewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński