Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażak musi być sprawny

Anna Miszczyk
Fot. Marcin Bielecki
Jeśli chciałbyś zostać zawodowym strażakiem, musisz mieć co najmniej wykształcenie średnie, dobrą kondycję i odporność psychiczną.

Nabór do Państwowej Straży Pożarnej trwa praktycznie przez cały rok. Trzeba jednak na bieżąco śledzić, jakie jednostki mają braki kadrowe. Komenda w Stargardzie Szczecińskim chętnie przyjmie dziś cztery osoby, w Koszalinie - jedną.

- To się jednak ciągle zmienia. W zależności od tego, czy ktoś odchodzi na emeryturę i możemy przyjąć nową osobę - mówi st. kpt. Robert Tarczyński, naczelnik wydziału organizacji i nadzoru Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Zawodowym strażakiem może zostać obywatel polski, niekarany, korzystający z pełni praw publicznych. Trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie i zrobioną maturę, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej ciężkiej służby. Na korzyść kandydata działa to, czy posiada on prawo jazdy kat. B i C, ma uprawnienia ratownika medycznego i płetwonurka, inne przydatne uprawnienia na przykład do obsługi ciężkiego sprzętu. Plusem jest też ponad trzyletnie członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Punktowane są: udokumentowany udział w zawodach i szkoleniach dla OSP, wykształcenie (w tym średnie i wyższe techniczne), zdany egzamin maturalny. Zdolność fizyczną i psychiczną do służby oceniają komisje lekarskie.

Do służby można się ubiegać w komendzie wojewódzkiej, powiatowej lub miejskiej PSP. Jeśli nie skończyło się specjalnej szkoły strażackiej, kandydata wysyła się na szkolenie, które odbywa się w Ośrodku Szkolenia przy Komendzie Wojewódzkiej PSP. Później, już podczas pełnienia służby można podnosić swoje kwalifikacje.

W Polsce działają cztery szkoły pożarnicze: Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Centralna Szkoła PSP w Częstochowie i Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu i Krakowie. Osoby z tytułem inżyniera pożarnictwa i magistra inżyniera pożarnictwa zasilają kadrę oficerską. Szkoły aspiranckie, w których zdobywa się tytuł technika pożarnictwa, przygotowują do bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych.

Nasz konkurs

Trwa nasz plebiscyt na Strażaka Roku. Obejmuje on trzy kategorie, w których przyznamy nagrody - wybierzemy najlepszego strażaka zawodowego, najlepszego strażaka z jednostki ochotniczej, a także najlepszą remizę w regionie. Kandydatów do poszczególnych kategorii można zgłaszać aż do końca sierpnia. Prosimy o napisanie krótkiego uzasadnienia. Propozycje może zgłaszać każdy - osoby prywatne, organizacje, instytucje a także samorządy. Finał naszego strażackiego plebiscytu ogłosimy pod koniec września.

Na wszystkie propozycje czekamy pod adresem e-mail [email protected].
Informacje o akcji, artykuły i prezentacje strażaków będzie można znaleźć w serwisie www.gs24.pl/strazak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński