MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Białogardu gaszą pożary w Szwecji. Nowe informacje

Grzegorz Galant, Leszek Rudziński
Strażacy z naszego regionu pomagają gasić pożary w Szwecji. Prognoza na najbliższe dni nie jest optymistyczna.  Ryzyko pożarów jest na ekstremalnie wysokim poziomie.
Strażacy z naszego regionu pomagają gasić pożary w Szwecji. Prognoza na najbliższe dni nie jest optymistyczna. Ryzyko pożarów jest na ekstremalnie wysokim poziomie.
Strażacy z naszego regionu pomagają gasić pożary w Szwecji. Prognoza na najbliższe dni nie jest optymistyczna. Ryzyko pożarów jest na ekstremalnie wysokim poziomie.

Na apel szwedzkich władz, które nie mogą samodzielnie poradzić sobie z plagą pożarów, odpowiedzieli także strażacy z Białogardu. Prognozy na najbliższe dni nie są zadowalające. Termometry wskazują temperaturę sięgającą 30 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach nie będzie lepiej. Według prognoz temperatura prawdopodobnie wzrośnie do 35 stopni.

Szwedzkie władze ostrzegają, że jeżeli temperatura utrzyma się lub wzrośnie, to zagrożone zostaną te tereny, na których do tej pory nie występowały pożary. W niektórych regionach ewakuowano już setki ludzi. Najgorsza sytuacja jest w prowincjach: Gävleborgs, Dalarna i Jämtland.

- Ryzyko pożarów jest na ekstremalnie wysokim poziomie - oświadczyła Britta Ramberg z rządowego centrum zarządzania kryzysowego.

Rycerze św. Floriana pokonują tysiące kilometrów by pomóc sąsiadom w walce z żywiołem, który niszczy ich kraj. 44 wozy i 140 strażaków a wśród nich strażacy z Białogardu. Po przejechaniu blisko 1400 km dotarli do miejscowości Sveg (środkowa Szwecja) gdzie jeszcze w niedzielę w niespełna godzinę rozbili swój obóz. To z tego miejsca będą dysponowani do dalszych działań gaśniczych i ratunkowych. Od poniedizałku  zaczynają walkę z żywiołem. Pierwotny plan zakłada że misja ma trwać 14 dni, jednak możliwe jest że ze względu na trudne warunki atmosferyczne zostanie ona przedłużona. Trzymamy kciuki za wszystkich. Zobacz także: Białogard: Wojewódzkie zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Białogardzie

Strażacy dotarli do celu. Zobacz jak wygląda ich obóz w Szwe...

Polscy strażacy gaszą Szwecję. „Akcja jest trudna, ale damy radę”
Polscy strażacy są już w Szwecji, gdzie pomagają miejscowym służbom gasić pożary lasów. - My w Polsce mamy to na co dzień. Jesteśmy dobrze przygotowani - zapewniał wczoraj Komendant Główny PSP gen. Leszek Suski.

Szwecja od kilku dni boryka się z pożarami lasów, które są wynikiem suszy, bardzo rzadko spotykanej na taką skalę w krajach skandynawskich. Z pomocą szwedzkim jednostkom ruszyli strażacy z różnych krajów Unii Europejskiej, m.in. z Polski. Nasi strażacy planują zostać w Szwecji dwa tygodnie. Jednak gen. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, przekonywał, że polski kontyngent - będący jednocześnie najliczniejszym z zagranicznych - zostanie w kraju skandynawskim tak długo, jak będzie trzeba.

- Przygotowaliśmy moduły na dwa tygodnie, bo taki jest standard. Jednak jeśli okaże się, że nasza pomoc jest w dalszym ciągu potrzebna, to dalej będziemy pomagać - oznajmił, dodając, że w żaden sposób nie osłabi to działania straży pożarnej na terenie Polski.

Suski zapytany o poziom trudności w gaszeniu pożarów w Szwecji ocenił akcję jako trudną. - Lasy są tam inne niż w Polsce. Zalesienie jest rzadsze i często są to lasy sosnowe. Poza tym są tam torfowiska, które potrafią palić się nie miesiącami, a latami - podkreślił komendant.

Dodał jednak, że nasi strażacy mają do czynienia z pożarami „na co dzień”. - W samym 2017 roku było u nas 3601 pożarów. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Mamy ponadto bardzo nowoczesny sprzęt, który zaskoczył nawet naszych kolegów ze Szwecji - mówił. Sprecyzował, że strażacy mają do dyspozycji 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. Cały zespół podzielony jest na dwa moduły gaśnicze - grupy ratownicze w liczbie jednej kompanii, czyli około 65-70 osób i 20 pojazdów. Należą do nich m.in. pojazdy gaśnicze, kilka samochodów wężowych, kłady do poruszania się w warunkach trudnych oraz kilka pojazdów logistycznych. Jak dodał szef PSP, nasz sprzęt zapewnia pełną „samowystarczalność”, niezależnie od tego, co zaoferuje nam strona szwedzka.

Gen. Suski podkreślił, że polscy strażacy byli zaskoczeni ciepłym przyjęciem przez mieszkańców Szwecji. - Pojechaliśmy tam nieść pomoc, więc Szwedzi przywitali nas serdecznie. Sądzę, że nasi rodacy, którzy tam mieszkają, byli dumni, że właśnie my pomagamy Szwedom - mówił.

Polska Kancelaria Premiera poinformowała na swojej stronie internetowej, że „wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów”. W odpowiedzi nasze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło ofertę pomocy, którą w piątek rano Szwecja zaakceptowała.

Grupa prawie 140 strażaków wyruszyła w sobotę promem ze Świnoujścia. Zabrali ze sobą 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). W nocy z niedzieli na poniedziałek Polacy dotarli do miejscowości Sveg, gdzie rozbili obóz.

Europejski mechanizm ochrony ludności

Polska odpowiedziała na wezwanie Szwecji w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jest to system międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności Komisji Europejskiej. Wspiera on państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej. W systemie wykorzystywane są grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję)

POLECAMY:

Zniszczył dom i samochód. Atak wandala w Boninie [ZDJĘCIA]

Droga S6. Czerwiec na budowie obwodnicy Koszalina i Sianowa [ZDJĘCIA]

Imprezowo w Mielnie. Zobacz zdjęcia z dyskotek sprzed niemal 10 lat

23 bandytów, których szuka Interpol i polskie sądy [MIĘDZYNARODOWE LISTY GOŃCZE]

Strefa kibica podczas meczu Polska Kolumbia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wychowaczyni, nauczycielka, mama dwójki dzieci. Możesz jej pomóc w walce o życie

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24 z ratownikiem Piotrem Jurewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Strażacy z Białogardu gaszą pożary w Szwecji. Nowe informacje - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński