Strategia Bogdanki odpowiedzią na wyzwania transformacji

Materiał informacyjny - Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.
17 maja br., Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. ogłosiła nową strategię, która wyznacza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji dla spółki na lata 2023-2030, z perspektywą do 2040 roku. Strategia opiera się na pięciu filarach, które mają zapewnić silny fundament i przekształcić Bogdankę w innowacyjny koncern multisurowcowy, napędzający zieloną transformację oraz zabezpieczający rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.

Pierwszy filar to utrzymanie silnego węglowego fundamentu. Bogdanka chce pozostać liderem efektywności w wydobyciu węgla w kraju, planując utrzymanie produkcji do roku 2049. Spółka widzi jednak konieczność zapewnienia przyszłości przyszłym pokoleniom i dlatego zaplanowała dywersyfikację swojej działalności.

Drugim filarem zaprezentowanym przez Spółkę w nowej strategii jest Koncern Multisurowcowy, który ma na celu zdywersyfikowanie działalności Bogdanki poprzez wydobycie surowców innych niż węgiel kamienny, nie tylko w regionie, ale również w Polsce. Spółka zamierza wykorzystać swoje doświadczenie w wydobyciu oraz rosnący potencjał rynku surowców, a także inwestować w nowe technologie związane z jej obecną i przyszłą działalnością. Na dziś spółka bierze pod uwagę poszukiwanie surowców takich jak: sole potasowe, fosforyty, metale ziem rzadkich, gips, złoto, ferrolity, molibden i wolfram z miedzią, cynk, ołów, uran, bursztyn.

Trzeci filar, Gwarant Zrównoważonej Energii, skupia się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Bogdanka chce stać się gwarantem dostaw zrównoważonej energii, zarówno dla swoich potrzeb, jak i dla całego regionu. Planuje inwestować w farmy fotowoltaiczne, na ukończeniu jest już pierwsza farma o mocy 3MW, a w planach budowa kolejnej, tym razem o mocy 27MW. Ponadto Spółka chciałaby inwestować w wiatraki, magazyny energii i recykling komponentów OZE.

Czwarty filar czyli Zielona Transformacja, obejmuje szeroki zakres inwestycji i działań mających na celu wprowadzenie odpowiedzialnych praktyk biznesowych i zagadnień związanych z ESG (Environmental, Social, Governance) w całym łańcuchu wartości Bogdanki. Spółka dąży do zrównoważonego rozwoju, dbając o środowisko naturalne, tworząc stabilne miejsca pracy i angażując się we wspieranie społeczności lokalnej.

Wreszcie, Przyszłość Lubelszczyzny stanowi piąty filar nowej strategii. Bogdanka koncentruje się na zachowaniu miejsc pracy i dalszym rozwoju gospodarczym regionu. Bogdanka jest kopalnią, która jest dziś filarem gospodarczym województwa. Jeśli przestałaby funkcjonować pracę mogłoby stracić kilka tysięcy ludzi. Dlatego w swojej strategii zakłada utrzymanie najlepszych pracowników, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracy oraz program przebranżowienia kadry.

- Zapewnienie przyszłości dla Bogdanki po 2049 roku poprzez nowe kierunki rozwoju ze szczególną dbałością o środowisko i ludzi oraz tworzenie stabilnych miejsc pracy, to są fundamenty naszej strategii. Jesteśmy zdeterminowani w realizacji naszych celów, chcemy być liderem transformacji i motorem napędowym rozwoju Lubelszczyzny. Naszą siłą są ludzie i z nimi chcemy zapewnić przyszłość Bogdance na kolejne 40 lat – powiedział Kasjan Wyligała prezes zarządu LW Bogdanka.

- Nasza nowa strategia zakłada utrzymanie stabilności finansowej, przy wykonywaniu naszej podstawowej działalności czyli produkcji i sprzedaży miałów do elektrowni zawodowych. To umożliwi nam jednocześnie spokojne planowanie inwestycji w przyszłość. Dzięki optymalizacji operacyjnej i zrównoważonemu podejściu biznesowemu, będziemy w stanie finansować większość planów inwestycyjnych ze środków własnych. Chcemy także, tak jak do tej pory, w dalszym ciągu pozostać spółką dywidendową – powiedział Artur Wasilewski – zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.

- Biorąc pod uwagę, że około 70% energii w Polsce pochodzi z węgla, uznajemy, że jedynie odnawialne źródła energii o dużej skali mogą wprowadzić istotne zmiany w miksie energetycznym i znacznie obniżyć emisyjność polskiej gospodarki w niedalekiej przyszłości. Dlatego ważnym filarem rozwoju firmy jest inwestycja w instalacje Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), takie jak wiatraki, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, a także cały łańcuch wartości związany z produkcją, wytwarzaniem, magazynowaniem i recyklingiem komponentów OZE. To wszystko możemy i chcemy robić w Bogdance w przyszłości – powiedział Dariusz Dumkiewicz zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

- Naszą misją jest tworzenie wartości nie tylko dla naszej spółki, ale także dla lokalnej społeczności. Dlatego priorytetem naszej strategii jest utrzymanie miejsc pracy, rozwój lokalnej kadry oraz inwestowanie w projekty społeczne. Pragniemy być partnerem dla regionu i troszczyć się o jego przyszłość i dobrobyt – powiedział Adam Partyka zastępca prezesa zarządu ds. społecznych i pracowniczych LW Bogdanka.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strategia Bogdanki odpowiedzią na wyzwania transformacji - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie