Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajki rolników. W czwartek blokada granicy z Ukrainą, a od piątku protest w województwie zachodniopomorskim

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Protesty w województwie zachodniopomorskim zapowiada Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność". W ten sposób rolnicy chcą okazać niezadowolenie z trudniej sytuacji w rolnictwie. Ich zdaniem główna przyczyna to napływ i to niekontrolowany dużej ilości zbóż z Ukrainy.

- Strajk rolników już jest podjęty — mówi Edward Kosmal wiceprzewodniczący zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. - Ogłosiliśmy go przecież jeszcze w grudniu.

To już wtedy rolnicy w województwie zachodniopomorskim zgłaszali swoje zastrzeżenia związane z niekontrolowanym napływem do Polski zbóż z Ukrainy.

- Zgłaszaliśmy ten postulat, bo napływ do nas np. kukurydzy wzrósł nawet o 25 tysięcy procent — mówi wiceprzewodniczący. - A pszenicy 13 tysięcy razy. To niesamowicie dużo — twierdzi Kosmal i dodaje, że ten niekontrolowany napływ z Ukrainy dotyczy też rzepaku i oleju. - My nie mamy gdzie sprzedać swojego zboża. Nikt od nas nie chce go kupić. Nawet kontrakty, jakie zawarli rolnicy z kupcami nie są realizowane i są zrywane. Co my mamy zrobić z tym zbożem. Mamy zboże, a nie mamy pieniędzy.

NSZZ RI „Solidarność” postuluje przywrócenie ceł na produkty rolne. To ich zdaniem poprawiłoby sytuację.

- W tej chwili niemal całe zboże z Ukrainy jest w Polsce, a miało jechać poza kraje Unii Europejskiej — mówi Edward Kosmal.
Rolnicy ze związków oprócz rozwiązania sprawy ze zbożem z Ukrainy postulują także rozszerzenie kompetencji instytucji kontrolnych dotyczących produktów rolnych, skup interwencyjny od rolników, zadośćuczynienie za poniesione straty (Fundusz oddłużeniowy), powstanie agroterminalu w Świnoujściu.

- Powstanie takiego agroterminalu, szczególnie na istniejących już elewatorach, spowodowałoby, że polscy rolnicy mogliby eksportować polskie zboża — podkreśla wiceprzewodniczący.

Zdaniem rolników za zrealizowanie tego projektu powinna wziąć odpowiedzialność Krajowa Grupa Spożywcza, która zajmowałaby się także sprzedażą polskich zbóż za granicę, a rolnicy byliby współudziałowcami.

W czwartek blokadę granic z Ukrainą zgłosili rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś. Jeszcze przed południem mają rozpocząć 24-godzinną blokadę granic z Ukrainą w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Protest ma polegać na zablokowaniu ruchu ciężarówek.

Z kolei piątkowy protest, jaki organizuje w województwie zachodniopomorskim NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych ma polegać na blokadzie dróg. Akcja ma potrwać miesiąc – do 3 marca. 3 lutego rolnicy będą strajkować w 10 powiatach: Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Gryfice, Goleniów, Stargard, Pyrzyce, Choszczno, Łobez, Szczecinek. Mają to być protesty w formie strajku kroczącego.

Gdzie w naszym regionie odbędą się protesty Zachodniopomorskiej Solidarności RI?

Powiat kołobrzeski — rolnicy spotkają się o godz. 11.00. w miejscowości Ramlewo gm. Gościno na DK nr 6 w kierunku Koszalina. Przewidziany jest przejazd ciągnikami do miejscowości Krzywopłoty, gdzie o godz. 12.00 zostaną odczytane postulaty i odbędzie się spotkanie z rolnikami.

Powiat białogardzki — rolnicy z powiatu białogardzkiego mają dołączyć do protestu kołobrzeskiego na DK nr 6.

Powiat gryficki — część rolników z powiatu gryfickiego z gminy Płoty dojeżdża również do protestu kołobrzeskiego. W powiecie Gryfino protest organizują także Kółka Rolnicze. Przejazd ma się odbyć z miejscowości Banie do Pyrzyc i z powrotem.

Powiat łobeski — protest rozpocznie się o godz. 11 zbiórką uczestników w Siedlicach oraz w miarę potrzeb przy bocznicy kolejowej w Węgorzynie. Stąd Następnie protestujący rolnicy przejadą ciągnikami do Łobza, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się manifestacja na pl. Sybiraków. W czasie manifestacji w godz. 12.00 – 13.30, z ruchu zostanie wyłączona część ul. Niepodległości, na której zaparkują ciągniki.

Powiat koszaliński - o godzinie 10.15 rozpocznie się protest w gminie Będzino pod młynami w Stoisławiu. Następnie rolnicy przejadą ciągnikami do miejscowości Biesiekierz. Tam połączą się z protestem zaczynającym się w Biesiekierzu o godzinie 11 na parkingu przy drodze krajowej nr 6. Następnie udadzą się w stronę Koszalina, gdzie zawrócą na rondzie Łupaszki z powrotem do miejscowości Biesiekierz.

Powiat szczecinecki — w Szczecinku odbędzie się protest główny o godzinie 11. Miejscem zgromadzenia ma być ulica Poprzeczna, następnie odbędą się kilkukrotne przejazdy ulicą Bugno w kierunku DK11 i DK11 do ulicy Poprzecznej. a wcześniej, bo o godzinie 9.30 rozpocznie się protest w Barwicach, na targowisku przy ulicy Dworcowej. Potem nastąpi przejazd ulicami: Dworcową, Wojska Polskiego, Plac Wolności, Bolesława Chrobrego i 1000-lecia. Dalej drogą wojewódzką nr 172 do Szczecinka, a potem na ulicę Poprzeczną.

W gm. Borne Sulinowo protest rozpoczyna się o godz. 10 na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką DW20, następnie przejedzie DW20 do Szczecinka do ulicy Poprzecznej.

W gminie wiejskiej Szczecinek: w miejscowości Marcelin o godzinie 10 rozpocznie się protest w okolicy sali wiejskiej. Następnie odbędzie się przejazd ciągników w kierunku ul. Poprzecznej. Z miejscowości Omulna o godzinie 10 rozpocznie się protest w ciągu Dk11 w kierunku ul. Poprzecznej.

Powiat stargardzki — rolnicy z gminy Stargard spotkają się w Krąpielu i udadzą się do Wapnicy. Natomiast rolnicy z gminy Chociwel, Pyrzyc i Myśliborza udadzą się do Stargardu.

Powiat goleniowski — rolnicy z tego powiatu przejadą ciągnikami do Stargardu.

Powiat choszczeński — w powiecie choszczeńskim będą dwie akcje protestacyjne. Z Choszczna rolnicy skierują się do Wapnicy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński