Strajk nauczycieli 2019. Czy będą egzaminy gimnazjalne?
Na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło zapytana o to, czy egzaminy nie będą zagrożone oraz o scenariusz rządu w tej sprawie, odparła, że „odpowiedzialność leży po stronie pana Broniarza”. – „Solidarność” nie przewiduje strajków w czasie egzaminów – dodała. – To pan Broniarz powinien uspokoić sytuację.
Bardziej konkretny był wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. Uspokajał, że nad sprawnym przebiegiem egzaminów czuwa Centralna Komisja Egzaminacyjna, która już dawno przygotowała pytania i ona poprzez komisje okręgowe dostarczy je na egzamin. Natomiast sprawdzenie prac odbędzie poprzez egzaminatorów zewnętrznych na podstawie odrębnych umów – także na poziomie okręgowych komisji egzaminacyjnych, przy czym nie ma w tym nic nowego.
Strajk nauczycieli 2019 Zasiłek opiekuńczy, urlop. Do kiedy strajk nauczycieli [poradnik dla rodziców]
Ile placówek podjęło strajk?
- Łódź: 90 proc.
- Wrocław: 85 proc.
- Poznań: 80 proc.
- Jednak według obliczeń MEN, w całym kraju 50 proc.
Uwaga rodzice. Możecie sobie zapewnić wolny dzień w przypadk...
A nadzór przebiegu egzaminów?
Podsekretarz stanu w MEN poinformował, że zespoły nadzorujące powołują dyrektorzy szkół, którzy mogą skorzystać z pomocy z zewnątrz: z nauczycieli oddelegowanych z innych szkół, co już się zdarzało, oraz innych osób mających uprawnienia i kwalifikacje pedagogiczne.
Strajk nauczycieli 2019. Czy będą odwołane egzaminy?
– Chodzi o proste czynności – mówił na konferencji wiceminister edukacji Kopeć. – Takie jak dopilnowanie, aby uczniowie otrzymali arkusze, wpisali PESEL, zakończyli egzamin o czasie i nie używali komórek. Potem zapakowanie bezpiecznych kopert, opisanie i przekazanie dalej okręgowej komisji. To tylko kilka prostych zadań, z których najważniejsze to zapewnienie samodzielności pracy ucznia. Dyrektorzy będą nawet mogli dopasować liczbę sal do zespołów nadzorujących. Nie widzę zagrożeń.
Wiceministar zaznaczył, że po przebiegu poniedziałkowej akcji strajkowej dyrektorzy szkół rozpoznają, na kogo mogą liczyć i już we wtorek będą wiedzieć, ile osób muszą dokooptować do egzaminów z zewnątrz. Osoby te zostaną przeszkolone; za ich kwalifikacje do kontaktu z uczniami poniosą odpowiedzialność dyrektorzy.
Władze apelują do nauczycieli i związków o zaniechanie strajku na czas egzaminów w gimnazjach i ósmych klasach. Jednocześnie mówią o osobach z zewnątrz, zatrudnionych przez dyrektorów szkół do nadzoru przebiegu egzaminów.
Egzaminy maturalne nie wydają się zagrożone, bo są odległe:
- terminy główne: 6-25 maja
- terminy dodatkowe: od 3 do 19 czerwca
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto