MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019 a egzaminy gimnazjalne. Fiasko rozmów. Co teraz egzaminami?

Fitz
Strajk nauczycieli 2019: Po 1,5-godzinnym spotkaniu ostatniej szansy rząd nie doszedł do porozumienia z ZNP i FZZ, choć związki chciały rozłożyć 30-procentową podwyżkę na trzy raty. Przed środowym początkiem egzaminów we wtorek o godz. 15 ponownie rząd spotkał się ze związkowcami, ale to nic nie dało. Rząd nie przyjął propozycji związków, aby 30-procentową podwyżki podzielić na trzy raty po 10 proc. Tak więc strajk trwa. Kuratorzy oświaty spośród osób z zewnątrz kompletują egzaminacyjne korpusy wsparcia do dyspozycji dyrektorów szkół – nie wszędzie zebrano wystarczająco wielu ludzi, choć wciąż zgłaszają się nowi.

Strajk nauczycieli 2019. Fiasko rozmów. Co z egzaminami?

Strona związkowa i pracodawcy przedstawili kolejne propozycje.

– Widocznie strona rządowa potrzebuje więcej czasu na ich przemyślenie – skomentowała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Szef ZNP Sławomir Broniarz: – Byliśmy przekonani, że usłyszymy propozycje, które choć trochę będą korespondować z naszymi oczekiwaniami. Sami przygotowaliśmy ustępstwa, a ponieważ zostały odrzucone, podtrzymujemy akcję strajkową. Jesteśmy stale z uczniami, bo takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Sławomir Wittkowicz, Forum ZZ: – To była strata czasu. O złej woli rządu świadczą zerowe reakcje na nasze kompromisowe propozycje – trzy raty, a mogliśmy rozmawiać o dalszych kompromisach, pracodawcy wskazali źródło sfinansowania. Odpowiedzią było, że rząd ponad to, co obiecał „Solidarności”, nie wyjdzie.

Ile placówek strajkuje?

ZNP: 75 proc. (spośród szkół)

Zobacz, ile przedszkoli, gimnazjum i szkół strajkuje w okręgu zachodniopomorskim. Które szkoły są zamknięte? Które organizują opiekę a które nauczanie?Zobacz na kolejnych podstronach! >>>Dane z 8.04.2019 z godz. 13.00.Więcej o strajku nauczycieli:■ Strajk nauczycieli: 72 proc. szkół w Szczecinie i 83 proc. w województwie■ Strajk nauczycieli - dzień drugi. Co z egzaminami?■ Strajk nauczycieli w Szczecinie: Jak pracują szkoły w naszym mieście? Sprawdziliśmy<script defer class="XlinkEmbedScript" data-width="100%" data-height="422" data-url="https://get.x-link.pl/398fb03e-0ad2-3c59-ac6c-5b6aba492693,faffdb51-7530-9300-8f60-78a349cb2dd0,embed.html" type="application/javascript" src="https://prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js"></script>

Strajk nauczycieli w woj. zachodniopomorskim w liczbach - 08.04.2019

Strajk nauczycieli 2019 a tymczasem egzaminy

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć uspokajał w poniedziałek, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pytania i poprzez komisje okręgowe dostarczy je na egzamin. Natomiast sprawdzenie prac odbędzie poprzez egzaminatorów zewnętrznych i też nie ma w tym nic nowego. Trudniej z nadzorem, który ma nie pozwolić ściągać i pomóc uczniom sprawnie złożyć egzamin.

Ilu uczniów ma zdawać?

  • 350 tysięcy gimnazjalistów (10-12 IV)
  • 350 tysięcy ósmoklasistów (15-16 IV)

Za mały nadzór egzaminów

Zespoły nadzorujące powołują dyrektorzy szkół, którzy mogą skorzystać z pomocy z zewnątrz: z nauczycieli oddelegowanych z innych szkół, co już się zdarzało, oraz innych osób mających uprawnienia i kwalifikacje pedagogiczne.

– Chodzi o proste czynności – zapewnił wiceminister edukacji Kopeć. – Takie jak dopilnowanie, aby uczniowie otrzymali arkusze, wpisali PESEL, zakończyli egzamin o czasie i nie używali komórek. Potem zapakowanie bezpiecznych kopert, opisanie i przekazanie okręgowej komisji. To tylko kilka prostych zadań, z których najważniejsze to zapewnienie samodzielności pracy ucznia. Dyrektorzy będą nawet mogli dopasować liczbę sal do liczby zespołów nadzorujących.

Po poniedziałkowej akcji strajkowej dyrektorzy szkół mają rozeznanie, na kogo mogą liczyć i przy pomocy kuratorów starają się dokooptować do egzaminów opiekunów z zewnątrz. Za ich kwalifikacje do kontaktu z uczniami odpowiedzialni są dyrektorzy.

Z ostatniej chwili:

  • W Warszawie jest kilkanaście szkół, w których prawdopodobnie nie będzie egzaminów w terminie.
  • Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o przesunięcie terminu składania przez uczniów dokumentów do szkół średnich.
Spośród osób spoza szkół kuratorzy oświaty kompletują zespoły nadzoru egzaminów. Władze wciąż apelują o zaniechanie strajku na ten czas. Krótko po godz. 15 we wtorek zaczęło się spotkanie ostatniej szansy strony rządowej z ZNP i Forum Związków Zawodowych.

Egzaminy maturalne nie wydają się zagrożone, bo są odległe:
terminy główne: 6-25 maja
terminy dodatkowe: od 3 do 19 czerwca

ZOBACZ TEŻ:

Czy mógłbyś zostać nauczycielem? Nie jest to takie proste! TEST predyspozycji zawodowych
Jeśli nauczyciele zgodnie z zapowiedziami rozpoczną 8 kwietnia strajk, w szkole może zabraknąć osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki. Eksperci z firmy inFakt wskazują cztery możliwe rozwiązania. PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

Uwaga rodzice. Możecie sobie zapewnić wolny dzień w przypadk...

Kariera zawodowa nauczyciela przewiduje cztery podstawowe stopnie awansu. Pracę zaczyna się na stanowisku nauczyciela stażysty. Następnie można awansować na nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. Wraz z awansem rosną płace nauczycieli. Przedstawiamy minimalne zarobki nauczycieli zatwierdzone w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ile zarabia nauczyciel? Czy da się za to wyżyć? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński