Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet w Szczecinie. W sobotę ponownie kobiety wyjdą na ulice - 28.11.2020

Oskar Masternak
Oskar Masternak
28 listopada przypada rocznica wywalczenia praw wyborczych przez Polki. Z tej okazji w sobotę odbędą się dwie uzupełniające się akcje, które mają również związek z trwającym od ponad miesiąca strajkiem kobiet.

W 102 rocznicę tych wydarzeń w Szczecinie odbędą się dwa wydarzenia

  1. W godzinach 11.30 - 14.00 przed Pomnikiem Czynu Polaków odbędzie się akcja "Czyn Polek - tworzymy herstorię".

    Zaproszone są wszystkie kobiety z regionu, które chciałyby wziąć udział w symbolicznej sesji fotograficznej. Sesja fotograficzna prowadzona będzie równolegle przez kilkoro fotografów i fotografek.

    Z każdą uczestniczką przeprowadzona zostanie krótka rozmowa, bo planujemy udokumentować wydarzenie, wydając pamiątkowy album. Zainteresowane osoby prosimy o rejestrację mailową: [email protected] "

  2. O 16:00 na placu Pawła Adamowicza rozpocznie się manifestacja, będąca kolejną z cyklu protestów Strajku Kobiet, a zarazem celebracją rocznicy.

- 102 lata temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Dziś znów zmuszone są, by walczyć o swoje prawa – o prawo do samostanowienia, o prawo do wolnego wyboru, o prawa człowieka. W Europie XXI w. zdaje się to być groteskowe, jednak jak najbardziej realne. Naszym prababkom się udało - nam też się uda - podkreśla Monika Tichy ze stowarzyszenia Lambda.

ZOBACZ TAKŻE:

102. rocznica wywalczenia przez Polki prawa do głosowania

Pierwszym krajem który uznał prawo kobiet do głosowania była Nowa Zelandia (1893). Kolejna była Australia (1902, ale bez ludności rdzennej), następnie kraje skandynawskie: Finlandia (1906), Dania (1908), Norwegia (1913), Islandia (1915).

W latach 1917-1919 dołączyła Kanada oraz kilkanaście państw Europejskich, w tym Polska. 7 listopada 1918 powstał rząd Ignacego Daszyńskiego, który miał prawa w swoim programie, ale nie zdążył ich wprowadzić, bo złożył dymisję 11 listopada na ręce Józefa Piłsudskiego, który zaledwie 17 dni później wydał dekret stanowiący, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. W 1919 w wyborach do Sejmu Ustawodawczego mandat uzyskało osiem posłanek.

Strajk kobiet w Szczecinie - 22.11.2020

Strajk kobiet w Szczecinie. Miesiąc po wyroku TK: niedzielny...

POLECAMY TEŻ:

Strajki kobiet w Szczecinie

Różne oblicza strajku kobiet. Klimatyczne czarno-białe zdjęc...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Strajk kobiet w Szczecinie

Twarze strajku kobiet. Rewelacyjny projekt fotografa ze Szcz...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński