Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoczniowcy w Świnoujściu zablokują dojazd do miasta

Joanna Maraszek [email protected]
Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu zapowiadają, że dzisiaj po godzinie 16 zablokują wjazd do Świnoujścia.
Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu zapowiadają, że dzisiaj po godzinie 16 zablokują wjazd do Świnoujścia. Joanna Maraszek
Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej w ramach protestu przeciwko konsolidacji ze Szczecińską Stocznią Remontową Gryfia, zablokują dzisiaj rondo w Łunowie, co odetnie dojazd do Świnoujścia.

Związki Zawodowe Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu zapowiadają, że 2 września zablokują drogę dojazdową do portu i miasta. Zamknięcie ronda w Łunowie uniemożliwi dojazd do portu i miasta.

Decyzja o proteście jest reakcją na plany związane z konsolidacją mającą połączyć Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu ze Szczecińską Stocznią Remontową Gryfia.

Zdaniem pracowników świnoujskiej stoczni oraz władz miasta jest to niekorzystne dla Świnoujścia. Bankructwo Gryfii może pogorszyć sytuację MSR, która do tej pory funkcjonowała bez zarzutów. Przykład podobnych planów przytacza prezydent Świnoujścia.

- Dawniej była mowa o konsolidacji trzech stoczni, świnoujskiej, szczecińskiej i Stoczni Remontowej "Nauta" z Gdyni. Ta ostatnia wypadła z tematu, nie mówi się o niej wcale, co więcej, kiedy pojawił się pomysł połączenia Nauty ze Stocznią Marynarki Wojennej, nie zgodził się na to syndyk SMW! - porównuje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Konsolidacja stoczni, w której jedna jest bankrutem, nie ma sensu.

Po to, by utrzymać niezależność, radni w czerwcu podjęli jednogłośnie decyzję o chęci komunalizacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu oraz wystosowali apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska o wstrzymanie procesu konsolidacji. To jednak nie pomogło.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc samorządu, niestety nikt do kogo się odwołujemy, nie bierze pod uwagę tych starań. - mówi Dariusz Sarnowski, szef Solidarności w Morskiej Stoczni Remontowej.

Decyzja? Protest, który na razie zablokuje dojazd do Świnoujścia zaledwie na parę godzin. Stoczniowcy zapowiadają jednak, że będą walczyć do końca.

- W poniedziałek zbierze się około 100 osób. Będą to nie tylko stoczniowcy, ale także mieszkańcy Świnoujścia, którzy nie chcą, by stocznia podzieliła los Odry - mówi Stanisław Kubera z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Morskiej Stoczni Remontowej.

Protest będzie się odbywał od godziny 16. Organizatorzy zapowiadają, że będzie trwał co najmniej do 18. Ma to zwrócić uwagę na problem, który do tej pory był lekceważony.

Na początku czerwca 2013 roku, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, w której poza samorządowcami uczestniczyli członkowie Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Morskiej Stoczni Remontowej oraz Lesław Hnat, prezes zarządów obu spółek padło wiele pytań. Zdaniem stoczniowców, do dzisiaj nie uzyskali na nie odpowiedzi.

- Pan Lesław Hnat miał się z nami spotkać ponownie, by uzupełnić odpowiedzi na wszystkie pytania, które zostały mu zadane podczas czerwcowego spotkania. Pytań było ponad 40, odpowiedzi udzielił zaledwie kilka - przypomina Paweł Sujka, przewodniczący Rady Miasta - Na pewno mu o tym przypomnę i dopilnuję, by takie spotkanie się odbyło. Na razie jednak sytuacja nie wygląda najlepiej a dotychczasowe rozmowy nie przyniosły żadnego porozumienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński