MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gryfia. Stoczniowcy złożyli w sądzie pracy odwołania dotyczące wypowiedzeń. Ministerstwo przystało na mediacje

Bogna Skarul
Bogna Skarul
100 stoczniowców z świnoujskiego oddziału MSR Gryfia złożyło w miniony czwartek do Sądu Rejonowego w Goleniowie (IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) odwołania dotyczące wypowiedzeń umów o pracę w stoczni Gryfia.

Zdaniem Patryka Zbroi, adwokata reprezentującego stoczniowców, procedura zwolnień grupowych została przeprowadzona niezgodnie z przepisami prawa, a same wypowiedzenia obarczone są wadami formalno – prawnymi. Prawnik zarzuca MSR Gryfia między innymi - naruszenia zasady konsultacji związkowych i przedwczesne rozpoczęcie procedury zwolnień grupowych, dyskryminacja zwalnianych pracowników z uwagi na miejsce wykonywania pracy w Świnoujściu.

- Nie było łatwo! – komentuje Partyk Zbroja. - Jak to bywa przy wieloosobowych dużych sprawach, sporo szczegółów zaskoczyło na ostatnią chwilę

.

Według prawnika powody (w sensie „przyczyny”) odwołań rozpoczynają się od zakwestionowania przez pracowników trybu wewnątrzzakładowych konsultacji, których obowiązek przewidziany był w porozumieniach przyjętych przez pracodawcę z przedstawicielami załogi. Tryb ten został, w ocenie pracowników, w sposób jednostronny i arbitralny naruszony.

- Sprawa sądowa na pewno nie będzie łatwa, ale stanowi wyraz przede wszystkim stanowczego protestu i dezaprobaty co do nieprzemyślanych i pochopnych decyzji gospodarczych pracodawcy, z którymi pracownicy po prostu nie potrafią się zgodzić – twierdzi mecenas Zbroja. - Zdecydowana większość z nich nadal ufa, że to tylko zły sen i zaraz na początku Nowego Roku powrócą do pracy i wykonywania stoczniowych zadań.

Jednocześnie dodaje, że szanse na szybkie i polubowne zakończenie sprawy nie są duże.

- Trzeba jednak przyznać, że niewielki promyk nadziei pojawia się w związku z rozpoczęciem formalnej mediacji w sporze zbiorowym – dodaje Patryk Zbroja. - A o te mediację wnosiły konsekwentnie od paru tygodni reprezentujące pracowników organizacje związkowe.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński