Stepnica chce i nie chce być miastem

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl
Najmniejsze obecnie miasto w Polsce – Wyśmierzyce w województwie mazowieckim – zamieszkuje ok. 850 osób. W Stepnicy (na zdjęciu molo) mieszka w tej chwili nieco ponad 2000 osób (w gminie ok. 4800). W granicach miejscowości jest tylko dwóch rolników. Zdaniem włodarzy, spełnia ona wszelkie kryteria, by ubiegać się o prawa miejskie, i z gminy wiejskiej przeobrazić się w miejsko-wiejską. Ma odpowiednią gęstość zabudowy, liczbę mieszkańców, plany rozwojowe. A w przyszłym roku gmina rozpoczyna budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Najmniejsze obecnie miasto w Polsce – Wyśmierzyce w województwie mazowieckim – zamieszkuje ok. 850 osób. W Stepnicy (na zdjęciu molo) mieszka w tej chwili nieco ponad 2000 osób (w gminie ok. 4800). W granicach miejscowości jest tylko dwóch rolników. Zdaniem włodarzy, spełnia ona wszelkie kryteria, by ubiegać się o prawa miejskie, i z gminy wiejskiej przeobrazić się w miejsko-wiejską. Ma odpowiednią gęstość zabudowy, liczbę mieszkańców, plany rozwojowe. A w przyszłym roku gmina rozpoczyna budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Status miasta jest dla nas o wiele korzystniejszy, zwiększa szanse rozwojowe - podkreśla wójt Stepnicy. Są też przeciwnicy pomysłu, w miejscowości nietrudno znaleźć ulotki z napisem "powiedz miastu nie - nie daj się okraść!".

Radni gminni podczas sesji podjęli uchwałę dotyczącą konsultacji społecznych w tej sprawie. Będą prowadzone do końca października. Sołtysi z gminy docierają do wszystkich osób uprawnionych do głosowania.

Organizują zebrania wiejskie, na których mieszkańcy podpisując imiennie karty wyrażają swoją opinię: popierają pomysł, są przeciwni bądź się wstrzymują.

- Jeśli większość opowie się za nadaniem Stepnicy praw miejskich, podejmiemy kolejne formalne kroki - wyjaśnia wójt Andrzej Wyganowski. - Ostateczną decyzję podejmuje rząd po uprzedniej akceptacji MSWiA.

Co zyskują?

- Oprócz funduszy rozwojowych dla obszarów wiejskich, których nie tracimy, będziemy mogli korzystać z unijnego wsparcia dla miast, z takich programów np. jak Jesica. Nasze reprezentacyjne ulice Kościuszki, czy Sikorskiego z przedwojenną zabudową wymagają dużych
inwestycji, trzeba odtworzyć elewacje, położyć nowe chodniki itd. I na to są pieniądze dla miasta do 5 tys. mieszkańców - przekonuje wójt.

Podkreśla, że status miasta dla Stepnicy to kolejny etap rozwoju, wyznaczający nową historię, co doskonale można wykorzystać promocyjnie.

Przede wszystkim jednak jest to skuteczny sposób na pozyskiwanie nowych inwestorów. Inwestorzy są bardziej zainteresowani inwestowaniem na terenach miejskich niż na wsi.

- Widzimy, co dzieje się w Dziwnowie, Tychowie czy Gościnie, które zyskały status miast -
dodaje Wyganowski. - Rozmawiałem z gospodarzami, potwierdzają. Dla inwestorów nabycie przez te miejscowości praw miejskich było bardzo pozytywnym sygnałem.

Pojawiły się tam również sieci sklepów takich jak Biedronka, Netto itd. Wartość gruntów i nieruchomości w tych miejscowościach znacząco wzrosły.

Są kontestatorzy

Właścicielka gospodarstwa rolnego ze Stepnicy wydrukowała nekrolog dziękując wójtowi i radnym za to, że utraci dopłaty unijne do gruntów, będzie musiała zamknąć działalność agroturystyczną, straci szansę dotacji unijnych. A konsekwencji będzie zmuszona zlikwidować gospodarstwo i prosić o pomoc opiekę społeczną.

Można też trafić na ulotki anonimowego Wolnego Forum z hasłami "powiedz miastu nie - nie daj się okraść!". Autorzy sugerują, że nadanie praw miejskich Stepnicy, to kosztowny zabieg, grozi utratą dopłat, kosztami zmian w księgach wieczystych. Sugerują, że burmistrz będzie zarabiał więcej niż wójt, wartość nieruchomości się nie zmieni, wzrosną podatki, poupadają gospodarstwa agroturystyczne.

Są też rozrzucane ulotki z hasłami "Inwigilacja", "Precz z komuną". Autorzy uznają, że karty do głosowania są formą śledzenia mieszkańców.

Wójt dementuje

Andrzej Wyganowski zapewnia, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zmianami w księgach wieczystych, bo w tym przypadku nie podlegają opłacie. Właściciele nieruchomości otrzymają jedynie informacje o zmianach. Zmiana pieczęci, czy tablic, to będą jakieś koszty, ale jednorazowe.

- Nie ma żadnych przeszkód, by rolnik prowadził dotychczasową działalność jako podmiot gospodarczy - dodaje wójt. - Rybacy i rolnicy nadal mogą korzystać z tych samych funduszy pomocowych, a pojawią się dodatkowe. A o podatkach decydują radni, zmiana statusu miejscowości nie ma z tym nic wspólnego.

Wójt przypomina też, że jego wynagrodzenie zatwierdzane przez radnych mieści się w widełkach tabeli ustalonej przez rząd.

- Już kilkakrotnie odmawiałem, kiedy radni proponowali mi podwyżkę pensji - dodaje Wyganowski.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nowa stepnica
Miasta w Stepnicy nie będzie. Przynajmniej teraz.

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził niezgodność konsultacji społecznych, które odbyły się w Stepnicy z Konstytucją RP. Ponadto zgłosił naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych do GIODO.
n
nowastepnica
Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w sprawie Referendum odbędzie się 6 grudnia 2011r.
Więcej szczegółów szukaj: google nowa stepnica
R
Rafał
Strasznie jednostronny ten artykuł, i żenujące braki warsztatu u dziennikarza, facet sprawdź fakty zanim coś napiszesz bo żal mi Cię. Teraz anonimowi powinni pozwać gazetę to by się dziennikarzyna nauczył pisać.
Polecam zajrzeć na stronę anonimowego forum artykuły są tam lepszych lotów niż w tej gazecie.
Do Pana naczelnego: Proszę pilnować rzetelności bo jak tak dalej będzie to ja więcej tej gazety nie kupię.
Pozdrawiam wierny czytelnik.
R
Rozbawiony
Stronniczy artykuł. Panu redaktorowi nawet nie chciało się zadać pytań "kontestatorom", tylko "anonimowym forum" nas nazwał. Na stronie nowej stepnicy skan z pełnymi danymi osobowymi istnieje.

Pan Redaktor stronę widział.
Napis "Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica" widoczne jest u góry strony ale nigdzie indziej nie jest używane.

Kliknąć w menu Kontakt Panie Redaktorze trzeba - prawy róg ekranu Panie Redaktorze!
A
Anonimowy PESEL?
W dobie narastającej inwigilacji oraz cenzury Internetu trzeba się jakoś bronić.
Marnie to wygląda Panowie Redaktorzy...

Ja na tych stronach ze Stepnicy znalazłem skany z listą osób popierających inicjatywę referendum.
Imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL.
Jak ktoś wie jak to z PESEL to datę urodzenia zgadnie;-)

Jacy oni anonimowi?
W
Wujek google radzi
Oj chytruski z GS ;-)

Jak się wpisze w google "anonimowe Wolne Forum stepnica" to strona jest #3 ;-)
Pierwsze dwa linki są wasze ;-) (GS)
k
krowa to dzik
Pan Wójt jest znany nie tylko w powiecie goleniowskim - wydaje miliony na inwestycje pokroju betonowego bunkra na plaży w stepnicy (podobno to amfiteatr), ostatni pomysł to likwidacja NATURA 2000 w gminie Stepnica - ten człowiek jest nieobliczalny i najnormalniejszy w świecie szkodnik.
T
Tarja
Stronniczy artykuł. Panu redaktorowi nawet nie chciało się zadać pytań "kontestatorom", tylko "anonimowym forum" nas nazwał. Na stronie nowej stepnicy skan z pełnymi danymi osobowymi istnieje.
C
Co to za bzdury???
Co ten człowiek bredzi?

Czy wójt aby wie na czy polega program Jessica?
Chce za to odmalowywać budynki i naprawiać ulice???
A z czego odda? Tynk procentować będzie i płacić rentę ? ha ha ha ha ;-)
IGNORANT EKONOMICZNY.

Luuudiii - gdzie ja żyję??

Czy dziennikarze nie mają google aby sprawdzić?
Czy to jest fachowe dziennikarstwo?

Cyt:
Zaletą Jessiki jest odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków.

Linki się tu nie wklejają - kicha te forum.
P
Profesor Aneta Zelek mówi
Pani profesor Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu mówi w telewizji coś dokładnie odwrotnego niż wójt Wygaszenka ;-)

Szukajcie relacji wideo wprowadzając w wyszukiwarkę (np. google) hasła:

aneta zelek nowa stepnica
G
Google Nowa Stepnica
Szukajcie prawdy na : google nowa stepnica
(Wolne forum mieszkańców Gminy Stepnica - każdy może komentować)
G
Google Nowa Stepnica
Ale się redakcja namanipulowała aby ukryć prawdę.
Zaraz będzie w tej sprawie referendum i wójt może "konsultacje społeczne" - chować ...

Szukajcie w google hasła nawa stepnica - bo wycinane są linki na tym forum.
J
Jim
Nieprawda, gdy miejscowość zmieni status ze wsi na miasto wówczas gospodarstwa agroturystyczne będą płacić podatki. Sprawdźcie sobie w przepisach.
s
stepniczain
Przecież wiadomo, że nie chodzi o prestiż i o inwestorów, których wójt przez 9 lat kadencji nie potrafił ściągnąć. Chodzi o to by ON był burmistrzem i w obliczu ustawy ograniczającej kadencyjność wójtów, mógł jeszcze dłuuuugo rządzić.

A ci przeciwnicy nie są anonimowi tylko wypisani z imienia i nazwiska - tak samo w kronice szczecińskiej się bardzo mądrze wypowiadali. Polecam zobaczyć na stronę www.nowa-stepnica.pl po więcej szczegółów.
N
Nowa Stepnica
Szukajcie prawdy na
(Wolne forum mieszkańców Gminy Stepnica - każdy może komentować)
Dodaj ogłoszenie