Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staż gwarancją pracy? Sprawdź, w jakich przypadkach

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Staż z urzędu pracy lub staż studencki - jeden i drugi mogą gwarantować stałe zatrudnienie. Wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy. Na co zwrócić uwagę?

Osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, mają obowiązek przyjęcia propozycji stażowej. Okres umowy stażowej to 3-12 miesięcy. W ramach stażu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, ubezpieczenie zdrowotne oraz dni urlopowe. Po odbyciu stażu pracodawca ma obowiązek przyjęcia stażysty na stałe, ale tylko jeśli wynika to z zapisów zawartych w umowie pomiędzy pracodawcą i urzędem pracy. Bez tego zapisu nic się nie wskóra.

Założenia umowy można poznać w Urzędzie Pracy jeszcze przed jej podpisaniem. Osoba bezrobotna może również zastrzec, że interesują ją tylko staże z gwarancją pracy.

Studenci szkół wyższych również mają obowiązek odbycia praktyk zawodowych lub stażu. Wynika to z toku nauczania. Szkoły dysponują listami pracodawców przyjmujących studentów na nieodpłatne staże. Istnieje również możliwość odbycia praktyki w samej uczelni. Warto podkreślić, że studenci kierunków ścisłych, w szczególności związanych z IT, są pożądanymi pracownikami na rynku. Wiele firm decyduje się zatrzymać studentów po ukończeniu praktyki. Firmy oferują również programy stażowe, które po odbyciu dni próbnych przyjmują studenta na płatny staż.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński