Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawiają na wioskę Wikingów

Anna Starosta
- Wolin ma wiele możliwości - podkreśla Jan Mada. - Na produkcie, jakim jest wioska wikingów miasto może zarabiać. To gwarantuje też miejsca pracy dla mieszkańców a dzięki temu rozwój miasta.
- Wolin ma wiele możliwości - podkreśla Jan Mada. - Na produkcie, jakim jest wioska wikingów miasto może zarabiać. To gwarantuje też miejsca pracy dla mieszkańców a dzięki temu rozwój miasta. Sławek Ryfczyński
Hotel w spichlerzu, osada wikingów przez cały rok i nowa kanalizacja - takie plany ma Jan Magda, burmistrz Wolina.

Jan Magda został komisarzem Wolina nie tak dawno, bo 3 marca tego roku. Wcześniej był między innymi radnym i członkiem zarządu miasta w Międzyzdrojach. W Wolinie na stanowisku burmistrza zastąpił Eugeniusza Jasiewicza, po tym jak radni tego miasta podjęli uchwałę o wygaśnięciu jego mandatu.

Burmistrz Magda podkreśla, że chce postawić na turystykę. Wolin - jak mówi - ma już swój wypromowany produkt turystyczny, jakim jest Festiwal Słowian i Wikingów.

- Teraz trzeba go jeszcze bardziej rozreklamować i postawić na całoroczne funkcjonowanie wioski wikingów - mówi.

Stowarzyszenie Słowian Centrum Słowian i Wikingów, które organizuje festiwal, buduje wioskę. Na miejscu jest kilka chat kompletnie wyposażonych. Można oglądać narzędzia, stroje i przedmioty codziennego użytku z tamtych czasów

- Na razie jednak można zwiedzać wioskę, ale tylko z przewodnikiem - mówi Paulina Urbanowicz z biura podróży Partner.

Członkowie stowarzyszenia potrzebują ogromnych pieniędzy na rozbudowę osady. W ich zdobyciu chce im pomóc nowy burmistrz.

- W Pruszczu Gdańskim robią podobną ekspozycję za 15 milionów złotych - mówi Jan Magda. - To wszystko pieniądze z zewnątrz, które można by pozyskać też dla Wolina.

Hotel w spichlerzu

DLACZEGO KOMISARZ

Jan Magda złożył ślubowanie 3 marca tego roku. Wojewoda Robert Krupowicz zgłosił jego kandydaturę na komisarza Wolina po tym jak radni odwołali Eugeniusza Jasiewicza. Kiedy Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepisy w sprawie odwoływania polityków (którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń o działalności gospodarczej współmałżonków) są niezgodne z konstytucją, powstała uchwała o unieważnieniu decyzji w sprawie wygaśnięcia mandatu Eugeniusza Jasiewicza. 9 głosami "za" przy 4 przeciwnych radni zdecydowali jednak, że miastem nadal będzie rządził komisarz Jan Magda. Taka decyzja będzie obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia sądu administracyjnego. Rozprawa ma odbyć się 25 kwietnia tego roku.

Aby przyciągnąć więcej turystów do Wolina, burmistrz planuje budowę hotelu. To inwestycja prywatna, ale spółka - litewska firma - jest zainteresowana współpracą z miastem. Chce kupić spichlerz w Wolinie. Budowla z dziewiętnastego wieku miałby być wyremontowana i przekształcona w hotel o wysokim standardzie.

Litwini chcą w Wolinie zainwestować ponad 5 milionów złotych. Przy hotelu miałaby powstać przystań dla jachtów i łodzi, parking oraz obiekty gastronomiczne. Burmistrz podkreśla, że całość miałaby charakter pasujący do wczesnośredniowiecznego wizerunku osady wikingów.

Śmieci pojadą do Nowogardu

Rozwinięcie turystyki i załatwienie sprawy odpadów komunalnych - to były dwie priorytetowe sprawy dla burmistrza.

- Sprawę śmieci rozwiązaliśmy w korzystny sposób - podkreśla Jan Magda.

Chodzi o wywóz śmieci. Do tej pory Wolin, podobnie jak Międzyzdroje wywoziły odpady na wysypisko w Świnoujściu. Trzy gminy miały wspólne podjąć się budowy stacji segregacji odpadów i wywozić śmieci przynajmniej przez 10 lat do
Świnoujścia. Wybrali jednak Nowogard i przyłączenie się do Związku Gmin R XXI. Wywożenie odpadów do Świnoujścia było za drogie. Za tonę śmieci wywożoną do Świnoujścia miasto płaciło około 115 złotych. W Nowogardzie, pomimo, że jest dalej, będzie taniej.

Kanalizacja i wiatraki

Burmistrz podkreśla, że Wolin czeka sporo inwestycji zewnętrznych. Niedawno rozpoczęto prace przy kolejnej farmie wiatraków.

- Tym razem powstanie 17 wiatraków - mówi Jan Magda. - W sumie będzie ich w okolicach Wolina 33.

Mieszkańców czeka też inwestycja kanalizacyjna. W gminie trzeba wymienić aż 160 kilometrów rur.

Jako największe problemy gminy burmistrz wymienia fatalny stan dróg a także brak mieszkań komunalnych i socjalnych.

- Mamy coraz dłuższą listę oczekujących - mówi Jan Mada. - W mieście brakuje mieszkań komunalnych.

Jest też coraz większa liczba osób, które mają wyroki eksmisyjne z powodu zadłużenia. Miasto powinno zapewnić im lokale socjalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński