Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary park na Żelechowej w Szczecinie odkrywa tajemnice. Marek Łuczak na tropie zabytków

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zakończyły się poszukiwania w dawnym parku Tilebeinów w Szczecinie. W czasie eksploracji odnaleziono fragmenty płyty kommemoracyjnej, kolejne fragmenty płyty sarkofagowej, tympanon mauzoleum i fragmenty płyty epitafijnej Carla Gotthilfa.

Były to prace poszukiwawcze przy mauzoleum Sophie Caroline Auguste (1771-1854) i Carla Gotthilfa (1760-1820) Tilebeinów.

ZOBACZ TAKŻE:

- Udało się nam wydobyć odnaleźć kolejne fragmenty płyty kommemoracyjnej, kolejne fragmenty płyty sarkofagowej, tympanon mauzoleum i fragmenty płyty epitafijnej Carla Gotthilfa. Na płycie epitafijnej Gotthilha Tilebein czytelna jest inskrypcja: "Einst gehemmt durch den Kri[eg] / fand den Frieden er hier, in eig’". Christiane Karveink, tłumaczy ją jako: "Nie mógł znaleźć spokoju w czasie wojny, znalazł go tu na własnej [ziemi]". Fragment ten może odnosić się do przejścia Gotthilfa na emeryturę latem 1808 roku, kiedy to przestał kierować firma w zajętym przez Francuzów Szczecinie i zamieszkał w dworze swojej żony w Żelechowej – tłumaczy dr Marek Łuczak, policjant i historyk, autor serii książek o historii Szczecina. - Fragment płyty kommemoracyjnej i ważący około 1 tony klasycystyczny tympanon zostaną wydobyte następnym razem jak opracujemy bezpieczny sposób wydobycia zabytku, transportu obiektu przez trudny teren parku a następnie pojazd który przewiezie go do muzeum.

ZOBACZ TAKŻE:

Do tej pory łącznie odnaleziono: 2 fragmenty płyty nagrobnej Carla Gotthilfa Tilebein, jego płytę sarkofagową z pochodniami, 2 fragmenty płyty nagrobnej Sophie Augusty Tilebein, 5 fragmentów płyty kommemoracyjnej Augusty oraz zabezpieczono 3 fragmenty tej płyty, odnalezione przez wycieczkę latem 2020 roku oraz odnaleziono fragment płyty kommemoracyjnej Carla Gotthilfa z mauzoleum.

Dodatkowo zabezpieczono kompletne zawiasy, zamki drzwi wejściowych do mauzoleum, świecznik z motywem wici z liści i gron winogronowych oraz kilkadziesiąt gwoździ trumiennych. Wszystkie zabytki zdeponowano w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ciekawostka jest to, że w hałdach odsypanej ziemi z resztkami cegieł odnaleziono kilkanaście kości, w tym kość udową z głową kości udowej prawdopodobnie kobiety - Sophie Augusty Tilebein. Szukając cegieł ktoś prawdopodobnie wkopał się w komorę grobową. Sprawa o profanację miejsca pochówku i zniszczenie zabytku została zgłoszona w Komisariacie Policji Szczecin Nad Odrą. Kości zostały zabezpieczone przez policję.

Kim był Carl Gotthilf Tilebein?
Carl urodził się 15 kwietnia 1760 roku w Szczecinie, w 1775 udał się statkiem ze Świnoujścia do Bordeaux by szkolić się w winiarstwie, następnie kontynuował naukę u pruskiego wicekonsula Jacoba Heinricha Wüstenberga. W 1783 roku za pieniądze ojca podróżował po Europie, powrócił do Szczecina wiosną 1784 roku i rozpoczął pracę w firmie ojca- Tilebein and Comp. W 1787 roku przejął kierownictwo nad firmą. Dziesięć lat później poślubił wdowę Sophie Auguste Buyrette. W 1806 roku Fryderyk Wilhelm III, król Prus, nadał mu honorowy tytuł Poufnego Radcy Handlowego. Dwa lata później przeszedł na emeryturę i zamieszkał w dworze swojej żony w Żelechowej. Zmarł 17 lipca 1820 roku.

CZYTAJ TEŻ:

Dziś zabieramy was w spacer po szczecińskim osiedlu z bogatą historią. Tu wznosił się kiedyś pałac Tilebeinów, czy kościół M. Lutra. Co do dziś pozostało sprzed stu lat?Zobacz również:● Wokół Szczecina - Top 10. Poznaj uroki Nowego Warpna [ZDJĘCIA]● TOP 10. Spacer po starym Szczecinie [GALERIA]Czytaj także: Mostek Japoński w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Przed laty, dziś i już wkrótce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Turystyczny TOP 10 w Szczecinie. Żelechowa wczoraj i dziś. T...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński