MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje budowa drogi ekspresowej S6 w regionie

Marek Rudnicki
Węzeł Płoty. Odcinek Nowogard - Płoty o długości 20 km kosztować będzie 390,2 mln zł. Trasa prowadzić będzie w zbliżeniu do istniejącej drogi krajowej  nr 6, omijając miejscowości Żabowo i Lisowo.
Węzeł Płoty. Odcinek Nowogard - Płoty o długości 20 km kosztować będzie 390,2 mln zł. Trasa prowadzić będzie w zbliżeniu do istniejącej drogi krajowej nr 6, omijając miejscowości Żabowo i Lisowo. gddkia/ szczecin
W marcu ruszą prace budowlane przy obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Wideo: Wideo: Wizualizacja odcinka S6 Goleniów - Nowogard (GDDKiA)

Urząd Zamówień Publicznych w piątek po południu zwrócił bez uwag oddziałowi szczecińskiemu GDDKiA ofertę konsorcjum firm na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 20,1 km. To bardzo pozytywna informacja.

- Zwrot oznacza, że już w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w czwartek, zostanie podpisana ostateczna umowa z konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure i Polbud Pomorze - informuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik GDDKiA o/Szczecin. - Tym samym po 16 marca zostanie wbita pierwsza łopata w trasę szybkiego ruchu S6 w naszym województwie.

Każda oferta, która opiewa na duże pieniądze wydatkowane ze środków budżetu państwa musi być sprawdzona pod względem formalnym przez UZP. Analiza mogła potrwać 30 dni (wysłano ją na początku lutego).

Obwodnica ma być zakończona jako pierwsza w całej realizacji S6, bo w roku 2018. Ten kontrakt różni się od pozostałych odcinków, jako że jest gotowa już cała dokumentacja. Zwycięzcy mają więc tylko wybudować trasę. W przypadku innych odcinków firmy będą musiały zaprojektować trasę i ją wybudować.

Kolejny gotowy ma być odcinek Nowogard - Płoty o długości 20 km, wykona go firma Mosty Łódź. Wartość prac - 390,2 mln zł. Rozpoczynie się od istniejącej obwodnicy Nowogardu. Trasa przebiegnie w zbliżeniu do istniejącej drogi krajowej nr 6, ominie Żabowo i Lisowo.

Podpisana jest też umowa na zaprojektowanie i budowę odcinka Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie o długości 14,7 km. W skład tego zadania wchodzi obwodnica Kołobrzegu na drodze krajowej nr 11 o długości 2 km. Wartość podpisanego kontraktu - 342,9 mln zł.

- Wykonawcą inwestycji będzie firma PORR S. A. - wyjaśnia Grzeszczuk. - Realizacja całego zadania potrwa 37 miesiące, w tym 15 miesięcy na prace projektowe. Budowa tego odcinka drogi S6 zostanie ukończona w sierpniu 2019 roku.

Sześć odcinków S6 pomiędzy Goleniowem, a początkiem obwodnicy Koszalina ma łącznie dł. 119,5 km, a wartość prac, to około 2,22 mld zł.

Walkę o budowę trasy ekspresowej S6 ze Szczecina do Trójmiasta Głos rozpoczął w 2013 roku. Za naszą namową postała specjalna grupa parlamentarna. Dzięki naszym publikacjom droga została wpisana do planów rządowych, do realizacji na najbliższy możliwy termin. Teraz rozpoczyna się jej budowa. Cały odcinek do Gdańska ma powstać do 2021 roku.

Zobacz także:

W ramach zadania przewidziano budowę Obwodu Utrzymania Drogi przy węźle Nowogard Wschód i pary Miejsc Obsługi Podróżnych Wyszogóra.

S6 na trasie Nowogard - Płoty. Umowa podpisana [WIZUALIZACJE]

Czytaj więcej:

Chcemy porządnej drogi przez Pomorze
To wielki sukces mieszkańców regionu (także samorządów i zaangażowanych organizacji) w ramach akcji społecznej organizowanej przez Głosu Dziennika Pomorza, bo to nasza redakcja prowadziła kampanię "Chcemy ekspresowej drogi S6": zbieraliśmy głosy poparcia dla budowy, interesowaliśmy sprawą posłów i rządowych urzędników, wywieraliśmy presję na politykach, a także prezentowaliśmy w Sejmie opinie mieszkańców regionu i dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą szybkie drogowe połączenie ze Szczecina do Gdańska. ​

Polecamy na gs24.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński