Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargardzkie "Promyki"

Wioletta Mordasiewicz, 26 października 2006 r.
Jolanta Nuszkiewicz została nowym koordynatorem programu "Szkoła, Rodzina, Środowisko", który od 3 lat jest realizowany w stargardzkich szkołach.

Andrzej Kaszubski, dotychczasowy komendant Komendy Hufca ZHP i jednocześnie koordynator programu "Szkoła, Rodzina, Środowisko" dostał awans. Został komendantem Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP. Niedawno pożegnał się ze swoimi współpracownikami i przy okazji podsumował działalność świetlic "Promyk".

- Przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy trzy lata temu przynosi wiele pozytywnych efektów i spełnia oczekiwania dzieci i młodzieży - mówi A. Kaszubski. - Wierzę, że działalność świetlic będzie nadal rozwijana. Moja następczyni jest osobą godną zaufania i ma sporo świeżych pomysłów związanych z ich dalszym funkcjonowaniem.

Od niedawna nadzorowaniem działalności świetlic "Promyk", które są w stargardzkich szkołach, zajęła się Jolanta Nuszkiewicz. Wcześniej była ona wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1.

Trzy lata temu Komenda Hufca ZHP w Stargardzie wygrała konkurs na realizację programu "Szkoła, Rodzina, Środowisko". Jego efektem było powstanie w szkołach prowadzonych przez miasto świetlic "Promyk". Dają one uczniom możliwość korzystania z ponad setki różnych form spędzania wolnego czasu. Oferta zajęć popołudniowych jest sukcesywnie modyfikowana i dostosowywana do potrzeb dzieci i młodzieży.

- Zainteresowanie zajęciami prowadzonymi w ramach świetlic "Promyk" jest coraz większe - mówi Rafał Zając, naczelnik wydziału spraw społecznych urzędu miejskiego. - Na początku uczestniczyło w nich jedynie ok. 28 proc. ogólnej liczby uczniów stargardzkich szkół. Obecnie liczba uczestników sięga blisko 3 tys. osób, co stanowi blisko 42 proc wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Z danych przedstawionych przez pedagogów szkolnych wynika, że dzięki realizacji programu znacznie zmniejszyła się liczba dzieci niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. W roku szkolnym 2004/2005 było ich aż 561. Z tego, ok. 65 proc. uczniów chodziło na zajęcia popołudniowe do świetlic. Obecnie liczba niedostosowanych zmniejszyła się o blisko setkę uczniów.

Efektem programu jest także spadek prawie o 60 proc. wykroczeń popełnianych przez osoby nieletnie. Ponadto 95 osób ukończyło szkołę dla rodziców. Zaś liczba osób zaangażowanych w działalność świetlic wzrosła ze 149 do 264. Zyskały też same szkoły. W wyposażenie świetlic i sprzęt komputerowy miasto zainwestowało 200 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński