Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard zdobyty (wyzwolony) 75 lat temu

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Uroczystości były na międzynarodowym cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie
Uroczystości były na międzynarodowym cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie Grzegorz Drążek
5 marca 1945 roku wojska sowieckie zajęły Stargard. Dzisiaj przypada 75 rocznica tamtych wydarzeń. Oficjalnych uroczystości już nie ma. Można je obejrzeć w naszej galerii archiwalnych zdjęć. Przypominamy też rozmowę na ten temat z dyrektorem muzeum w Stargardzie.

W Stargardzie od czterech lat nie są organizowane oficjalne uroczystości rocznicy zdobycia Stargardu przez Armię Radziecką czy jak to było czasem nazywane wyzwolenia miasta z niemieckiej okupacji.

Wcześniej takie uroczystości były obchodzone na międzynarodowym cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie. Brało w nich udział wojsko, organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, były poczty sztandarowe stargardzkich szkół i służb mundurowych.

Te uroczystości budziły kontrowersje. Jedni uważali to co się wydarzyło 5 marca 1945 roku za wyzwolenie Stargardu z niemieckiej okupacji, inni za zdobycie miasta przez wojska sowieckie.

ZOBACZ TAKŻE

Władze miasta postanowiły rozwiązać problem ustanawiając nowe lokalne święto i rezygnując z uroczystości 5 marca. 12 maja został ustanowiony Dniem Pionierów Stargardu i wtedy odbywa się w Stargardzie festyn.

W walkach 5 marca 1945 roku zginęło około 7 tysięcy żołnierzy. Później miasto było zasiedlane przez przybywającą tutaj ludność z terenu całego kraju.

Przygotowaliśmy archiwalną galerię zdjęć oficjalnych uroczystości 5 marca w Stargardzie. W galerii są fotografie z lat 2011, 2013, 2016.

Przypominamy też naszą rozmowę Marcinem Majewskim, dyrektorem Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie na temat wydarzeń 5 marca 1945 roku

- Przy okazji kolejnych rocznic mieszkańcy zastanawiają się, czy to było zdobycie czy wyzwolenie miasta?

- Oczywiście że zdobycie. Ale trzeba było pamiętać, że wtedy w samym Stargardzie nie było wojsk niemieckich. Obrońcy miasta udali się w kierunku Szczecina, który został uznany twierdzą. Walki były na przeprawie mostowej w Dąbiu.

- Na zdjęciach sprzed lat widać, że Stare Miasto było w ruinie. Kto do tego doprowadził?

- W czasie walk jakieś punkty na Starym Mieście zostały zbombardowane, ale nie wynikało to z planowych działań, z nalotów dywanowych. Pożary, które wtedy w kilku miejscach wybuchły, zostały od razu ugaszone. Potwierdzenie tego mamy chociażby w pamiętnikach aptekarza Haarsa. Ludzie siedzieli wtedy w piwnicy apteki Ratuszowej na Starym Mieście i widzieli co się działo. W zbiorach Muzeum są zdjęcia, na których widać, że 17 marca 1945 roku Stare Miasto nie jest zniszczone. Niedługo później, wiosną, było już w ruinie. Rosjanie plądrowali budynki, są materiały pokazujące, jak ładowali meble i dywany z ratusza. Stare Miasto zostało doprowadzone przez nich do ruiny na potrzeby materiałów propagandowych.

- Powinno się więc obchodzić rocznice zdobycia Stargardu przez wojska sowieckie?

- Należy o tym pamiętać nie dlatego, że ta czy inna armia wkroczyła do Stargardu, ale że miasto znalazło się w granicach Polski. Powoli powinniśmy dążyć do tego, by obchodzić rocznicę przejęcia władzy w mieście przez polską administrację, a to nastąpiło 23 marca 1945. Najpierw jednak należy to wyjaśnić mieszkańcom i tym między innymi zajmuje się Muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński