Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard: W kamienicach nie ma toalet

Wioletta Mordasiewicz
Wioletta Mordasiewicz
W Stargardzie jest prawie 120 przedwojennych kamienic. Niektóre pochodzą nawet sprzed I wojny światowej. W części z nich warunki życia są fatalne. Lokatorzy nie mają łazienek, ani wc.

W Stargardzie jest sporo starych budynków. Niektóre są jednak przeznaczone do rozbiórki. Ich lokatorzy nie mają co liczyć na poprawę warunków. Częścią budynków zarządza TBS. Są też bloki wspólnot mieszkaniowych, które spółka w remontach wspiera.

Dużo w śródmieściu

W budynku przy ul. Konopnickiej 1 każda z 5 rodzin ma swoją toaletę. Ale znajdują się na klatce schodowej.

- Mieszkam tu 32 lata - mówi pani Dorota, lokatorka jednego z mieszkań w tym budynku. - Od kiedy pamiętam ta toaleta jest na półpiętrze. Za potrzebą trzeba w nocy wychodzić na klatkę schodową. Łazienki też nigdy tu nie było. W miskach się myjemy, rozkładamy je w kuchni. Mąż chciał zrobić łazienkę w mieszkaniu, ale nie otrzymaliśmy na to zgody od zarządcy. To poniemiecki budynek.

Sporo rodzin żyje bez łazienki także przy ul. Wojska Polskiego. Im dalej w kierunku torów, tym w gorszym stanie są budynki zarówno na zewnątrz jak i w środku.

- Ja żyję tak 10 lat, ale nie mam wyjścia - mówi pani Małgorzata, lokatorka budynku przy ul. Wojska Polskiego 56. - Nie stać mnie na inne mieszkanie. Na końcu Wojska Polskiego mają jedną toaletę na klatce na dwie rodziny. Tam był inny styl budownictwa. My mamy jedną toaletę na pięć rodzin. A lokatorzy z góry zrobili sobie wychodek na strychu.

Tam gdzie było można lokatorzy na własny koszt robili sobie remonty.

- W oficynach na Wojska Polskiego mają jeszcze toalety na podwórkach - mówi młody mężczyzna. - Czasem się wierzyć nie chce, że ludzie jeszcze mieszkają w takich kiepskich warunkach.

Stare, zapomniane budynki, w których żyją ludzie są też przy ulicach: Bydgoskiej, Robotniczej czy Marii Skłodowskiej-Curie.

- Jakie są szanse poprawy warunków funkcjonowania tym ludziom? - pytała na ostatniej sesji rady miejskiej Elżbieta Dybowska, radna. - To żenujące, że muszą w takich warunkach żyć.

W Stargardzie jest 138 kamienic komunalnych, które w stu procentach są własnością miasta. W tym aż 118 pochodzi sprzed II wojny światowej. Kilka z nich zbudowano jeszcze przed I wojną światową. W nich warunki są najgorsze.

- Też nas taka sytuacja boli - mówił na sesji Jerzy Siodłak, prezes Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - To duży mankament. Ale taka sytuacja jest w tych budynkach zastana od wielu, wielu lat. Będziemy ją poprawiać.

Osiem kamienic

Prezes stargardzkiego TBS mówi, że prowadzone są starania o przyznanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie rewitalizacji.

- Mamy dokumenty przygotowane dla ośmiu kamienic - zapewniał Jerzy Siodłak. - Mam nadzieję, że w wyniku takich działań zrobimy nie tylko toalety w takich budynkach, ale także zmodernizujemy w nich instalację wodno-kanalizacyjne, zrobimy ocieplenie. Mamy nadzieję, że te pieniądze pozwolą nam choć zacząć poprawiać tę trudną sytuację mieszkaniową stargardzian.

Zdaniem TBS

Problem lokalizacji toalet poza lokalem dotyczy około 35 budynków, w których wszystkie lub część nie posiada toalet wewnątrz mieszkań - mówi Jan Sawicki, wiceprezes STBS. - Ubikacje zlokalizowane są więc na klatkach schodowych, w piwnicach, a także poza budynkami. W budynkach tych ok. 170 lokali ma toalety na zewnątrz. W pierwszej kolejności chcielibyśmy uporać się z tym problemem w tych budynkach, w których ubikacje są na zewnątrz. W ubiegłym roku wykonaliśmy około trzydziestu toalet w lokalach znajdujących przy ulicach, Wojska Polskiego i Okulickiego . W tym roku chcemy zmodernizować lokale znajdujące się w budynkach przy ul. Bydgoskiej. Tam toalety są poza budynkami mieszkalnymi. Skupiamy się na budynkach, które nie są przeznaczone do wyburzenia, a przez najbliższe lata będą stanowiły infrastrukturę miasta. Chodzi o realizację zadań związanych z zapewnieniem lokali mieszkalnych osobom, którym trzeba zagwarantować lokale komunalne.

Jerzyk HenrykCałe oświadczenie: 28 kwietnia 2016 (.pdf,  2.11 MB)

Tyle pieniędzy mają szczecińscy radni. Zobacz oświadczenia majątkowe

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński