Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STARGARD - PRZESTRZEŃ DLA INWESTYCJI

Foto Tadeusz Surma
Tradis Sp. z o.o.
Tradis Sp. z o.o. Foto Michał Kieliszak
Co łączy Stargardzki Park Przemysłowy oraz tereny po byłym lotnisku w Kluczewie? To miejsca intensywnego rozwoju gospodarczego Stargardu. To powstające ogromne zakłady produkcyjne.

STARGARDZKI PARK PRZEMYSŁOWY

STARGARDZKI PARK PRZEMYSŁOWY

Położony w północno-zachodniej części miasta, zajmuje obszar 150 ha. Jest bardzo dobrze skomunikowany z drogą krajową S10 oraz położony blisko drogi krajowej A3 Gorzów - Poznań, autostrady E 65 do Świnoujścia oraz autostrady A6 do Berlina. Rondo "15 Południk" umożliwia dojazd do terenów Parku bez konieczności wjeżdżania do centrum miasta. Park jest usytuowany w sąsiedztwie torów szlakowych PKP, co daje duże możliwości logistyczne. Na terenie Parku znajdują się obszary zabudowane obiektami przemysłowymi oraz tereny niezabudowane, przygotowane dla nowych inwestycji.

To przede wszystkim wizytówka miasta z bogatą ofertą inwestycyjną dla przedsiębiorców. Wreszcie atrybut z nieograniczonym wręcz potencjałem i możliwościami.

Rozwój gospodarczy gminy stanowi siłę napędową nie tylko w stronę poprawy warunków życia mieszkańców, ale również zmniejszenia stopy bezrobocia, zmiany wizerunku miasta oraz zwiększenia konkurencyjności w regionie. Dlatego kluczowa dla dynamiki rozwoju gospodarczego jest zawsze ilość pozyskiwanych inwestycji bezpośrednich, polegających na tworzeniu nowych zakładów pracy na terenie gminy.

Strefy dla małych i dużych

Podstawowym elementem niezbędnym w ofercie inwestycyjnej, która wzbudzi zainteresowanie inwestora jest zapewnienie odpowiedniej rezerwy terenu dla utworzenia strefy przemysłowej. W chwili obecnej na terenie Stargardu istnieją dwa obszary przeznaczone dla lokowania obiektów przemysłowych. Swoją atrakcyjną ofertą pozwalają na stworzenie interesującej propozycji terenu zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Pierwszym z nich jest Stargardzki Park Przemysłowy. Został on utworzony w 2004 roku i obejmuje tereny byłego Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego, do których dołączono niezabudowane tereny należące do byłej Akademii Rolniczej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) w zachodniej części miasta, uzyskując w ten sposób około 150 hektarów terenu pod budowę zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych. W celu zarządzania SPP, promocji inwestycyjnej oraz pozyskiwania i obsługi inwestorów powołano Stargardzką Agencję Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. Drugim obszarem inwestycyjnym stało się dawne lotnisko wojsk radzieckich w Kluczewie. Początek istnienia strefy przemysłowej na tym terenie datuje się na rok 2006, kiedy to japońska korporacja Bridgestone ogłosiła decyzję o ulokowaniu w Stargardzie swojego projektu inwestycyjnego, polegającego na budowie fabryki opon do samochodów ciężarowych i autobusów. W 2007 roku podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz powołania Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Sygnatariuszami listu byli: Gmina - Miasto Stargard Szczeciński, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. oraz Powiat Stargardzki. Celem listu było zainicjowanie szeregu działań, które wykonane zostaną przez jego sygnatariuszy, w celu tworzenia nowych miejsc pracy w regionie, pozyskiwania inwestycji bezpośrednich, współpracy samorządów, przedsiębiorstw, uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu, a także podjęcie działań zmierzających do objęcia terenów Parku granicami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od tamtego czasu powierzchnia gruntów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej na terenie Parku zwiększyła się z pierwotnych 100 do 170 hektarów.

Inwestorzy mogą liczyć na ulgi

Bridgestone Stargard
Bridgestone Stargard Foto Tadeusz Surma

Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii - wizualizacja

Kolejnym elementem niezbędnym do stworzenia atrakcyjnej oferty inwestycyjnej jest zapewnienie koniecznej do prowadzenia działalności gospodarczej infrastruktury technicznej. Tereny Stargardzkiego Parku Przemysłowego dzięki kompleksowej inwestycji polegającej na budowie drogi dojazdowej, wzdłuż której powstały sieci wodna, kanalizacyjna, energetyczna, gazowa oraz telekomunikacyjna, uzyskały bardzo dobre skomunikowanie z siecią dróg krajowych wraz z dostępem do niezbędnych mediów. Park Przemysłowy Nowoczesnych
Technologii dzięki współfinansowanemu z funduszy Unii Europejskiej projektowi pod nazwą: "Budowa infrastruktury drogowej dla terenów przemysłowych w Stargardzie Szczecińskim" uzyskał bezpośrednie połączenie z nowo wybudowaną obwodnicą Stargardu w ciągu drogi krajowej numer 10. Realizowany obecnie projekt pn. "Budowa komunikacji pomiędzy Parkiem Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim, a krajowym systemem dróg wraz z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w Stargardzie Szczecińskim" zapewni bezpośrednie skomunikowanie oraz doprowadzenie mediów komunalnych do terenów w głębi lotniska, przeznaczonych do zagospodarowania w dalszej kolejności. Dzięki intensywnej współpracy Miasta Stargard Szczeciński z firmami dostarczającymi pozostałą infrastrukturę (takie jak linie elektryczne, gazowe i łącza telekomunikacyjne) możliwe było uzupełnienie infrastruktury Parku o pozostałe media.

Atrakcyjność oferty inwestycyjnej znacząco zatem podnosi możliwość zaoferowania inwestorom korzystnych ulg podatkowych. Dzięki programowi pomocy regionalnej dla przedsiębiorców na terenie Stargardu, lokujący swoje projekty inwestorzy mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres do pięciu lat. Natomiast przedsiębiorcy, którzy uzyskają pozwolenie na prowadzenie działalności na obszarach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej w granicach Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii także na okres do pięciu lat otrzymają zwolnienie z podatku CIT.

Dobra oferta to podstawa

Budowana fabryka CARGOTEC
Budowana fabryka CARGOTEC Foto Tadeusz Surma

Bridgestone Stargard
(fot. Foto Tadeusz Surma)

Przygotowanie atrakcyjnej oferty jest jednak zaledwie pierwszym krokiem na drodze do przyciągnięcia projektów inwestycyjnych. Kluczowymi partnerami wspierającymi Urząd Miejski w dotarciu do inwestorów są Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz ściśle z nią współpracujące Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Wspólnie z ww. instytucjami Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego - komórka odpowiedzialna w Urzędzie Miejskim za obsługę inwestorów - przygotowuje wstępne materiały informacyjne obejmujące przede wszystkim parametry oferowanego terenu, włącznie z dostępnością komunikacyjną oraz podłączeniem do mediów. Tak przygotowana informacja stanowi dla inwestorów podstawę do podjęcia decyzji o wizytacji proponowanego terenu. Wizyty inwestorów w Stargardzie Szczecińskim organizowane także są przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Podczas spotkania prezentowane są szczegółowe informacje dotyczące terenu, już znacznie rozszerzone w porównaniu do wstępnego formularza. Obecni są przedstawiciele najważniejszych wydziałów Urzędu Miejskiego, zaangażowani w proces realizacji projektu inwestycyjnego poprzez prowadzenie procedur sprzedaży działki lub wydawanie niezbędnych decyzji (tj. Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska, Gospodarki Przestrzennej oraz Geodezji, Nieruchomości i Rolnictwa). Po nieoficjalnej decyzji inwestora o wyborze właśnie Stargardu rozpoczyna się proces negocjacji warunków lokalizacji inwestycji zwieńczony podpisaniem umowy inwestycyjnej. W toku negocjacji Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego organizuje spotkania i koordynuje uczestnictwo odpowiednich wydziałów magistratu, a także firm będących gestorami mediów takich jak prąd, gaz czy telekomunikacja oraz uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez inne instytucje. Wszystko kończy się pomyślnie parafowaniem umowy przypieczętowującej inwestycję.

Standard i powód do dumy

Atrakcyjne tereny pod inwestycje, które posiada Stargard to jeden z głównych atutów skłaniających i przekonujących przedsiębiorców. Zarówno małych, średnich jak i tych o uznanej już marce. Ale to również żmudna praca setek osób, urzędów, biur, wydziałów i instytucji. Bogata oferta inwestycyjna, którą można dziś przedłożyć potencjalnym inwestorom to standard, ale jednocześnie powód do dumy. Czego dowodem są już powstałe i powstające na terenie naszego miasta fabryki światowych koncernów Bridgestone i Cargotec.

FIRMY ZNAJDUJĄCE SIĘ W OBSZARACH STARGARDZKICH PARKÓW PRZEMYSŁOWYCH:

PARK PRZEMYSŁOWY NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII

Położony na byłym lotnisku wojsk radzieckich w Stargardzie Szczecińskim w południowej części miasta. Zajmuje powierzchnię około 450 hektarów. Jest skomunikowany z obwodnicą południową Stargardu Szczecińskiego w ciągu drogi krajowej numer 10. Tereny po byłym lotnisku wojsk radzieckich posiadają dwie unikalne zalety, które czynią ofertę inwestycyjną Stargardu wyjątkową w skali kraju. Pierwszą jest duża ilość gruntów o niewielkiej różnicy poziomów, dzięki czemu oferta inwestycyjna Stargardu wychodzi naprzeciw inwestorom planującym lokowanie projektów inwestycyjnych o powierzchni powyżej 100 hektarów. Drugą zaletę stanowi prosta i przejrzysta struktura własnościowa. Najważniejsi inwestorzy w PPNT: Bridgestone oraz Cargotec.

BRIDGESTONE STARGARD Sp. z o. o.(Japonia)
CARGOTEC POLAND Sp. z o. o. (Finlandia)
TRADIS Sp. z o. o. (Polska)
SPAAS CANDLES POLAND Sp. z o. o. (Belgia)
KLIPPAN SAFETY POLSKA Sp. z. o. o. (Szwecja)
BACKER OBR Sp. z o. o. (Szwecja)
LUXPOL - BIS Sp. z o. o. (Polska)
STAL - KOL Sp. z o. o. (Polska)
PHU FERT - DACH s. c. (Polska)
BS Sp. z o. o. (Polska)
BT TOPBETON Sp. z o. o. (Szwajcaria)
STARGARD BORST Sp. z o. o. (Szwecja)
BIOMET MANUFACTURING POLSKA Sp. z o. o. (międzynarodowa)
PHU BISSA s. c. (Polska)
SUZAN POLSKA Sp. z o. o. (Holandia)
GEOTERMIA STARGARD Sp. z o. o. (Polska)
MET - STAL S.A. (Polska)
PPH STANPOL Sp. z o. o. (Polska)
STARGUM Zakłady Przemysłu Gumowego (Polska)
Zakład Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. (Polska)
KUCA (Polska)
ALU-POL (Polska)
TERMOBUD (Polska)
STAN-LED (Polska)
INSTAL Sp. z o. o. (Polska)
HYDRO FLEX (Polska)
LIDER MODA (Polska)
EUROCASH S.A. (Polska)
FHU STATKIEWICZ (Polska)
REAL PLUS (Polska)
ŚWIĄTKIEWICZ (Polska)
AGAT Sp. z o. o. (Polska)
SSI SCHAFER SHOP Sp. z o. o. (Niemcy)
ART- POL Sp. z .o. o. (Polska)
S.I.B.I. Sp. z o. o. (Francja)
SALDROG Sp. z o. o. (Polska)
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Ozimek, Sp. J (Polska)
PRODUKT Grupa Dystrybucyjna Sp. z o. o. (Polska)

ŁĄCZNIE NA TERNACH PRZEMYSŁOWYCH MIASTA ZATRUDNIONYCH JEST PONAD 2 000 OSÓB.

NOWI INWESTORZY BĘDĄCY NA ETAPIE PRZYGOTOWANIA PROCESU INWESTYCYJNEGO:

VAN HEYGHEN STAL POLSKA Sp. z o. o. (Belgia)
GABRIEL INDUSTRIAL MANUFACTURING Sp. z o. o. (Niemiecko -Austriacka)
ITL Transport Spedycja Sp. z o. o. (Polska)
PPH STANPOL Sp. z o.o. (Polska)
SKRYPKO&SKRYPKO (Polska)
MUSZYŃSCY Okna Drewniane (Polska)
IZOLER Sp. K. (Polska)

PLANOWANE DOCELOWE ZATRUDNIENIE NOWYCH INWESTORÓW WYNOSI PONAD 400 OSÓB.

Budowana fabryka CARGOTEC
(fot. Foto Tadeusz Surma)

- Kiedy w 2002 roku obejmowałem stanowisko prezydenta Stargardu postanowiłem, że priorytetem w rozwoju gospodarczym miasta będzie utworzenie stref przemysłowych dla potencjalnych inwestorów oraz dążenie do zwiększenia ilości miejsc pracy dla Stargardzian - mówi Sławomir Pajor, prezydent Stargardu. - . Rozpocząłem od skompletowania zespołu specjalistów, którzy dziś stanowią zespół pracujący przy obsłudze i pozyskiwaniu nowych inwestorów. Następnie nawiązaliśmy współpracę z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, które wyszukują dla Polski dużych inwestorów. Przez wiele lat pracowaliśmy nad stworzeniem profesjonalnej oferty inwestycyjnej w tym m.in. nad uzbrojeniem terenów przemysłowych oraz budową nowych dróg, które skomunikowały te tereny z drogami krajowym. Dziś zarówno Stargardzki Park Przemysłowy jak i Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii mają praktycznie wszystko czego oczekują potencjalni inwestorzy. Stąd w Stargardzie mamy m.in. światowe koncerny fabryki Bridgestone i Cargotec oraz wiele innych dużych i mniejszych firm. Inwestycje są motorem napędowym każdej gospodarki, w tym również naszej - miejskiej. To wszystko w efekcie procentuje powstawaniem nowych miejsc pracy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński