MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stargard. Na Piłsudskiego i Bogusława IV są osobne przejazdy dla rowerzystów

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Na dwóch ulicach w Stargardzie zmieniona została organizacja ruchu. Na ul. Piłsudskiego i Bogusława IV na jezdniach wyznaczono osobne przejazdy dla rowerzystów. To pierwsze takie rozwiązania w Stargardzie. Nie wszyscy rowerzyści stoują się do nich.

Na ulicy Piłsudskiego osobny przejazd dla rowerzystów został wyznaczony na jednokierunkowym odcinku od ul. Konopnickiej do placu Wolności. To rozwiązanie spowodowało zmiany w parkowaniu na części ulicy. Część dotychczasowych skośnych miejsc parkingowych została zamieniona na równoległe. Oznacza to, że jest ich trochę mniej niż wcześniej. W pobliżu placu Wolności przeniesiono nieco w bok linię poziomą odgradzającą dwa pasy ruchu.

Na ulicy Bogusława IV osobny przejazd dla rowerzystów wyznaczony został zarówno w kierunku wiaduktu, jak i placu Ducha św.

Jak mogliśmy dzisiaj zauważyć, nie wszyscy rowerzyści zauważyli zmiany lub nie chcieli stosować się do nich. Były osoby, które jechały jezdnią po pasie dla samochodów, obok wyznaczonego dla nich przejazdu.

- W Stargardzie jesteśmy w trakcie łączenia istniejących dróg dla jednośladów z ulicami, przez które trudno było nimi przejechać - informują miejscy urzędnicy ze Stargardu. - Ze względów technicznych nie wszędzie można wybudować tradycyjną ścieżkę rowerową. Tam, gdzie nie jest to możliwe, przejazd zostanie wyznaczony z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i ruchu drogowego.

Miasto uważa, że to odpowiednie uzupełnienie istniejących już ścieżek rowerowych, których jest 30 kilometrów.​

- Ten projekt wytyczania tras dla cyklistów w mieście to dobre rozwiązanie w miejscach, w których jest zbyt mało przestrzeni, żeby równolegle poprowadzić ścieżkę - mówi Rafał Zając, prezydent Stargardu. - W efekcie przejazd rowerem przez centrum będzie bezpieczniejszy.

Inne zasady będą też obowiązywać na ulicach Szczecińskiej, Warszawskiej, Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Śląskiej. Tam jednak nie powstaną osobne przejazdy na jezdni dla rowerzystów.

- Na ul. Wojska Polskiego, ul. S. Wyszyńskiego, ul. Szczecińskiej, ul. Warszawskiej i ul. Śląskiej rowerzyści bezpiecznie będą mogli poruszać się po chodniku - informują miejscy urzędnicy. - Pojawią się tam znaki „Droga dla pieszych” z tabliczką „Dopuszczony ruch rowerowy”. Na ul. Wojska Polskiego pojadą chodnikiem po stronie szpitala. Na ul. S. Wyszyńskiego rowerzyści skorzystają z chodnika po stronie banku PKO, w ciągu ul. Warszawskiej z chodnika po stronie sklepu meblowego, a na ul. Śląskiej – po stronie szkoły. Na ul. Szczecińskiej – odcinek od placu Zgody do ronda Saperów Stargardzkich – przejazd będzie chodnikami po obu stronach jezdni.

Te zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w tym miesiącu. Na ulicy Wyszyńskiego w przyszłości ma powstać osobna ścieżka dla rowerzystów.

W galerii zdjęć mapa zmian organizacji ruchu w Stargardzie, przygotowana przez Urząd Miejski w Stargardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński