Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard. Muzealny magazyn już wyposażony. W tym roku ma tam powstać skarbiec [ZDJĘCIA]

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Znajdujący się pod szkolnym basenem magazyn został wyposażony w komplet przesuwnych regałów, na których składowane będą cenne zabytki z wykopalisk.
Znajdujący się pod szkolnym basenem magazyn został wyposażony w komplet przesuwnych regałów, na których składowane będą cenne zabytki z wykopalisk. Emila Chanczewska
Zakończył się V etap przystosowania pomieszczeń gospodarczych Szkoły Podstawowej nr 11 w Stargardzie na magazyn muzealny zabytków archeologicznych. Dokończono jego wyposażanie. W 2019 roku ma być wykończona toaleta i skarbiec.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie piąty już rok zamienia pomieszczenia gospodarcze pod niecką basenu w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Noblistów Polskich na os. Zachód B 15 (byłe Gimnazjum nr 4) na muzealny magazyn zabytków archeologicznych.

W 2018 roku zrealizowany był piąty etap tej inwestycji. Dokończone zostało wyposażanie hali magazynu w przesuwne i stacjonarne regały. Kupiono zestaw do nadawania muzealiom (kości, skóry, itd.) numerów inwentarzowych, mikroskop, trzy solidne stoły do pracowni i kilkadziesiąt praktycznych skrzynek do przechowywania eksponatów m.in. z ceramiki, szkła, czy metalu.

- Wyposażenie magazynu, w tym roku, jak i w poprzednich, było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Stargard - podkreśla Andrzej Bierca, kustosz z Działu Dokumentacji Zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, który - wspólnie z kustoszem Piotrem Tarnawskim - jest autorem wniosków o dofinansowanie powstania i wyposażenia magazynu. - W ten sposób, rok po roku, od 2014 roku, realizujemy ten projekt. Na rok 2019 rok przewidzieliśmy kolejne prace wyposażeniowe, ale i budowlane, które chcemy zakończyć, by magazyn można było już użytkować.

Piąty etap budowy magazynu pochłonął ponad 150 000 zł. Dotacja z ministerialnego programu "Infrastruktura kultury" to ponad 100 000 zł. Całość pochłonie ponad milion złotych.
- Najpierw piszemy projekt na całość, a po przyznaniu dotacji - w kwietniu, musimy pisać jego aktualizację, dostosować go do przyznanej, mniejszej od wnioskowanej, kwoty - wyjaśnia Andrzej Bierca. - W 2018 roku skupiliśmy się tylko na wyposażeniu.

Kupiliśmy zestaw stołów, które służyć będą archeologom do pracy, przy opisywaniu zabytków, a także gdy będą przyjeżdżały różne osoby na kwerendy. W sumie stanie ich osiem. Dokończyliśmy wyposażanie hali w regały przesuwne.

Na bieżący rok muzealnicy planują wykończenie i odbiór WC dla niepełnosprawnych, a także wyposażenie w specjalne szafy magazynowego skarbca.
- Znajdzie się tam biżuteria z cennego kruszcu i inne bogato zdobione przedmioty pochodzące z wykopalisk m.in. na terenie Stargardu - zapowiada Andrzej Bierca.

W dalszych planach jest zrobienie podjazdu do magazynu. W hali o powierzchni ponad 500 m kw. panuje odpowiednia do przechowywania zabytków archeologicznych temperatura i wilgotność. Będzie to unikatowy w skali całego kraju, nowoczesny magazyn. Głównym celem jego powstania było zwiększenie powierzchni magazynowej MAH Stargard, którego zbiory liczą... kilkaset tysięcy zabytków archeologicznych pochodzących z badań na terenie Starego Miasta w Stargardzie, Recza.

- Bardzo byśmy chcieli, by można było już odebrać i użytkować magazyn zgodnie z jego przeznaczeniem - nie ukrywają stargardzcy muzealnicy. - Mamy nadzieję, że będzie to możliwe w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński