W galerii zdjęć, autorstwa Tadeusza Surmy, zobaczyć można żołnierzy radzieckich w bazie wojskowej w Kluczewie, samoloty, budowle które były na tym terenie, a których dzisiaj nie ma. Na fotografiach jest między innymi spichlerz, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, hangary.
Fotoreporter Tadeusz Surma był tam 13 października 1992 roku, kiedy podpisywana była umowa na podstawie której radzieccy żołnierze opuszczali Kluczewo. W naszej galerii są także zdjęcia wtedy zrobione. Na zdjęciach znajdzie siebie między innymi Waldemar Gil, jeszcze nie tak dawno stargardzki starosta, a w latach 1990-1994 prezydent Stargardu.
Przed II wojną światową, od 1935 roku, na południowych obrzeżach ówczesnej wsi Kluczewo działała wojskowa baza lotnicza Luftwaffe. 4 marca 1945 roku tereny te zostały zajęte przez Armię Czerwoną. Użytkowała ona zdobyte lotnisko do pierwszych dni lipca 1945. W 1948 roku żołnierze radzieccy wrócili do Kluczewa i pozostali tam do jesieni 1992 roku.
Była baza wojskowa, a co jest teraz? Obejrzyj
W 1952 roku baza lotnicza w Kluczewie została powiększona o tereny wsi Burzykowo, a w 1954 przyłączono do niej także Słotnicę. Obecnie nie ma już tych wsi. W 1993 roku, kiedy nie było już bazy wojsk radzieckich w Kluczewie, tereny te zostały przyłączone do Stargardu.
Radziecka baza lotnicza w Kluczewie była rozległa, liczyła około 1211 hektarów. To był czwarty pod względem wielkości powierzchni garnizon radziecki w Polsce, a było ich około 60.
- W Kluczewie stacjonował sztab 239 Baranowickiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego oraz wchodzący w skład tej dywizji 159 pułk lotnictwa myśliwskiego gwardii i liczne pododdziały wsparcia, między innymi 362 samodzielny batalion łączności i zabezpieczenia radiowo-technicznego w Burzykowie - wyjaśnia Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.
Mieszkańcy Stargardu mieli trudności z dostaniem się na teren radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie. Był on ogrodzony, pilnowali jej żołnierze. Kiedy ktoś z mieszkańców podchodził w pobliże ogrodzenia, zaraz pojawiali się żołnierze radzieccy.
Na terenie radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie rzadko organizowane były wydarzenia, na które zapraszane były osoby ze Stargardu. To działało raczej w drugą stronę. Jeśli w Stargardzie były jakieś oficjalne, państwowe uroczystości, przedstawiciele radzieckiego garnizonu wojskowego pojawiali się na nich.
Na teren bazy radzieckiej w Kluczewie co jakiś czas przybywały natomiast delegacje stargardzkich szkół. Uczniowie szkół ze Stargardu spotykali się z uczniami szkoły Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej nr 26 działającej na terenie tej bazy.
W najbliższą niedzielę, 13 października odbędzie się wycieczka studyjna w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Andrzej Bierca z MAH oprowadzi mieszkańców po terenach dawnego wojskowego lotniska w Kluczewie i nieistniejących już wsi Burzykowo i Słotnica. Na wycieczkę obowiązują zapisy (numer telefonu 91-578-38-35 wew. 36 lub mailowo na adres [email protected]).