Stargard i radzieccy żołnierze. Baza wojskowa w Kluczewie na archiwalnych zdjęciach

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
W Kluczewie, Burzykowie i Słotnicy stacjonowali żołnierze radzieccy
W Kluczewie, Burzykowie i Słotnicy stacjonowali żołnierze radzieccy Tadeusz Surma
Udostępnij:
Przez ponad 40 lat w Kluczewie stacjonowali żołnierze radzieccy. Ostatni opuścili ją niemal równo 27 lat temu, 13 października 1992. Obejrzyj galerię zdjęć z czasów, kiedy żołnierze radzieccy byli w Kluczewie.

W galerii zdjęć, autorstwa Tadeusza Surmy, zobaczyć można żołnierzy radzieckich w bazie wojskowej w Kluczewie, samoloty, budowle które były na tym terenie, a których dzisiaj nie ma. Na fotografiach jest między innymi spichlerz, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, hangary.

Fotoreporter Tadeusz Surma był tam 13 października 1992 roku, kiedy podpisywana była umowa na podstawie której radzieccy żołnierze opuszczali Kluczewo. W naszej galerii są także zdjęcia wtedy zrobione. Na zdjęciach znajdzie siebie między innymi Waldemar Gil, jeszcze nie tak dawno stargardzki starosta, a w latach 1990-1994 prezydent Stargardu.

Przed II wojną światową, od 1935 roku, na południowych obrzeżach ówczesnej wsi Kluczewo działała wojskowa baza lotnicza Luftwaffe. 4 marca 1945 roku tereny te zostały zajęte przez Armię Czerwoną. Użytkowała ona zdobyte lotnisko do pierwszych dni lipca 1945. W 1948 roku żołnierze radzieccy wrócili do Kluczewa i pozostali tam do jesieni 1992 roku.

Była baza wojskowa, a co jest teraz? Obejrzyj

W 1952 roku baza lotnicza w Kluczewie została powiększona o tereny wsi Burzykowo, a w 1954 przyłączono do niej także Słotnicę. Obecnie nie ma już tych wsi. W 1993 roku, kiedy nie było już bazy wojsk radzieckich w Kluczewie, tereny te zostały przyłączone do Stargardu.

Radziecka baza lotnicza w Kluczewie była rozległa, liczyła około 1211 hektarów. To był czwarty pod względem wielkości powierzchni garnizon radziecki w Polsce, a było ich około 60.

- W Kluczewie stacjonował sztab 239 Baranowickiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego oraz wchodzący w skład tej dywizji 159 pułk lotnictwa myśliwskiego gwardii i liczne pododdziały wsparcia, między innymi 362 samodzielny batalion łączności i zabezpieczenia radiowo-technicznego w Burzykowie - wyjaśnia Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Burzykowo i Słotnica przestały istnieć w 1993 roku

Nie ma już tych wsi pod Stargardem. Kiedyś był tam radziecki...

Mieszkańcy Stargardu mieli trudności z dostaniem się na teren radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie. Był on ogrodzony, pilnowali jej żołnierze. Kiedy ktoś z mieszkańców podchodził w pobliże ogrodzenia, zaraz pojawiali się żołnierze radzieccy.

Na terenie radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie rzadko organizowane były wydarzenia, na które zapraszane były osoby ze Stargardu. To działało raczej w drugą stronę. Jeśli w Stargardzie były jakieś oficjalne, państwowe uroczystości, przedstawiciele radzieckiego garnizonu wojskowego pojawiali się na nich.

Na teren bazy radzieckiej w Kluczewie co jakiś czas przybywały natomiast delegacje stargardzkich szkół. Uczniowie szkół ze Stargardu spotykali się z uczniami szkoły Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej nr 26 działającej na terenie tej bazy.

W najbliższą niedzielę, 13 października odbędzie się wycieczka studyjna w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Andrzej Bierca z MAH oprowadzi mieszkańców po terenach dawnego wojskowego lotniska w Kluczewie i nieistniejących już wsi Burzykowo i Słotnica. Na wycieczkę obowiązują zapisy (numer telefonu 91-578-38-35 wew. 36 lub mailowo na adres a.bierca@muzuem-stargard.pl).

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 opuszczonych miast w Polsce. Zobacz niesamowite miasta widma i poznaj ich losy

Miasta widma to miejscowości, które z różnych przyczyn zostały opuszczone przez ludzi. Tego typu miejsca mamy również w Polsce – popadające w ruinę i zarastające z wolna roślinnością. Ich widok zawsze robi niesamowite wrażenie… Zobacz te zapomniane miasta w naszej galerii!

TOP 10 opuszczonych miast w Polsce. Zobacz niesamowite miast...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
B

Rosja straciła mln. żołnierzy

G
Gość

Rosjanie i inne nacje wchodzące w skład Armii Czerwonej swój pobyt tutaj opłacili milionami istnień swoich żołnierzy którzy stracili życie na tym szlaku bojowym . Gdzie to oni w przewadze leżą tu , nie tylko na cmentarzu wojennym w Stargardzie ale i miejscach gdzie nie zna nikt z nas . Naj więcej wiedzą ci co wykrywaczami do metalu robią poszukiwania na polach , w lasach , bagnach. Oni odkrywają historię. Złom wydobyty przez inną klasę poszukiwaczy (kolorowy , szczątki rozerwanych łusek guziki mosiężne od rosyjskich mundurów , klamry pasów mosiężne medale nieśmiertelniki rzeczy osobiste tych poległych żołnierzy zęby pieniądze ) ląduje na złomowiskach za grube pieniądze . Ta inna klasa poszukiwaczy to bezrobotny Polak który by jakoś tu żyć posuwa się do tego by teraz wygrzebywać z pod ziemi tego Twojego przez Ciebie znienawidzonego Ruska , i jeszcze dziś ponad 70 lat po wojnie , Poszukiwacz żyje dzięki temu poległemu Ruskowi ,grabiąc jego szczątki na które natrafił . Tu nie było grobu tu było pole bagno zwałowisko gruzu ale tu zginął , nikt o nim nie wiedział . Ten twój ruski trzymał ponoć mnie i mój Naród za [wulgaryzm].To ja Ci teraz rozłożę na części składowe tego Twojego ruska . Ano !!! . W skład Armii Czerwonej wchodziło wiele narodowości między innymi /// Łotysze , co tam mają za paznokciami ? kolaborowali z Niemcami Tak ?.Estończycy a to czasami nie oni aresztowali nasz statek podwodny Orzeł ??? , byli bardziej za hitlerowcami niż za tymi co im pomocy potrzeba .. Litwini , nie tylko podczas wojny ale i do dzisiaj nie pałają do nas sympatią Polacy tam mieszkający mają problemy , jakie ?? a może inni rozmówcy Ci wytłumaczą . Białorusini jak to sąsiedzi też coś ... . Historykiem nie jestem ale nie lubie jak ktoś rozprawia o przesłości i odgrzewa nienawiść . Bratnia Ukraina ,, kiedy to nasza druga Armia W. Polskiego walczyła z niemieckimi wojskami pod Budziszynem Ukraińcy rżneli gardła naszym rodakom od roku 1943 prawie do 1946 . Zaraz, zaraz to już rok po wojnie , Bracia Ukraińcy ??.... Nie Rozgrzebuj ran bo jeszcze się skaleczysz w języczek . Zostaw to historykom niech tam z materiałów archiwalnych tworzą historję naszych Narodów. Pozwól żyć bez nienawiści młodemu społeczeństwu , naszym dzieciom a może będą się kochać żenić z sobą mieć swoje dzieci , które rozmawiać będą po ukraińsku , białorusku , litewsku , rosyjsku , łotewsku . Nie ? tylko nie po rosyjsku ? ..OK po angielsku . Odpowiedział były żołnież Sił Powietrznych Witkowo Pyrzyckie

G
Gość
8 października, 15:42, Gość:

No pożyli sobie tutaj. Naszym kosztem.

8 października, 20:31, Gość:

teraz amerykanie żyja naszym kosztem . jeden uj

Amerykanów zaprosili politycy wybrani w wolnych wyborach przez społeczeństwo Polskie.

Ruskie wjechali na czołgach i zostali bo tak chcieli.

G
Gość
8 października, 15:42, Gość:

No pożyli sobie tutaj. Naszym kosztem.

teraz amerykanie żyja naszym kosztem . jeden uj

G
Gość

No pożyli sobie tutaj. Naszym kosztem.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie