MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stargard i radzieccy żołnierze. Baza wojskowa w Kluczewie na archiwalnych zdjęciach

Grzegorz Drążek
W Kluczewie, Burzykowie i Słotnicy stacjonowali żołnierze radzieccy
W Kluczewie, Burzykowie i Słotnicy stacjonowali żołnierze radzieccy Tadeusz Surma
Przez ponad 40 lat w Kluczewie stacjonowali żołnierze radzieccy. Ostatni opuścili ją niemal równo 27 lat temu, 13 października 1992. Obejrzyj galerię zdjęć z czasów, kiedy żołnierze radzieccy byli w Kluczewie.

W galerii zdjęć, autorstwa Tadeusza Surmy, zobaczyć można żołnierzy radzieckich w bazie wojskowej w Kluczewie, samoloty, budowle które były na tym terenie, a których dzisiaj nie ma. Na fotografiach jest między innymi spichlerz, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, hangary.

Fotoreporter Tadeusz Surma był tam 13 października 1992 roku, kiedy podpisywana była umowa na podstawie której radzieccy żołnierze opuszczali Kluczewo. W naszej galerii są także zdjęcia wtedy zrobione. Na zdjęciach znajdzie siebie między innymi Waldemar Gil, jeszcze nie tak dawno stargardzki starosta, a w latach 1990-1994 prezydent Stargardu.

Przed II wojną światową, od 1935 roku, na południowych obrzeżach ówczesnej wsi Kluczewo działała wojskowa baza lotnicza Luftwaffe. 4 marca 1945 roku tereny te zostały zajęte przez Armię Czerwoną. Użytkowała ona zdobyte lotnisko do pierwszych dni lipca 1945. W 1948 roku żołnierze radzieccy wrócili do Kluczewa i pozostali tam do jesieni 1992 roku.

Była baza wojskowa, a co jest teraz? Obejrzyj

W 1952 roku baza lotnicza w Kluczewie została powiększona o tereny wsi Burzykowo, a w 1954 przyłączono do niej także Słotnicę. Obecnie nie ma już tych wsi. W 1993 roku, kiedy nie było już bazy wojsk radzieckich w Kluczewie, tereny te zostały przyłączone do Stargardu.

Radziecka baza lotnicza w Kluczewie była rozległa, liczyła około 1211 hektarów. To był czwarty pod względem wielkości powierzchni garnizon radziecki w Polsce, a było ich około 60.

- W Kluczewie stacjonował sztab 239 Baranowickiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego oraz wchodzący w skład tej dywizji 159 pułk lotnictwa myśliwskiego gwardii i liczne pododdziały wsparcia, między innymi 362 samodzielny batalion łączności i zabezpieczenia radiowo-technicznego w Burzykowie - wyjaśnia Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Burzykowo i Słotnica przestały istnieć w 1993 roku

Nie ma już tych wsi pod Stargardem. Kiedyś był tam radziecki...

Mieszkańcy Stargardu mieli trudności z dostaniem się na teren radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie. Był on ogrodzony, pilnowali jej żołnierze. Kiedy ktoś z mieszkańców podchodził w pobliże ogrodzenia, zaraz pojawiali się żołnierze radzieccy.

Na terenie radzieckiej bazy wojskowej w Kluczewie rzadko organizowane były wydarzenia, na które zapraszane były osoby ze Stargardu. To działało raczej w drugą stronę. Jeśli w Stargardzie były jakieś oficjalne, państwowe uroczystości, przedstawiciele radzieckiego garnizonu wojskowego pojawiali się na nich.

Na teren bazy radzieckiej w Kluczewie co jakiś czas przybywały natomiast delegacje stargardzkich szkół. Uczniowie szkół ze Stargardu spotykali się z uczniami szkoły Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej nr 26 działającej na terenie tej bazy.

W najbliższą niedzielę, 13 października odbędzie się wycieczka studyjna w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Andrzej Bierca z MAH oprowadzi mieszkańców po terenach dawnego wojskowego lotniska w Kluczewie i nieistniejących już wsi Burzykowo i Słotnica. Na wycieczkę obowiązują zapisy (numer telefonu 91-578-38-35 wew. 36 lub mailowo na adres [email protected]).

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 opuszczonych miast w Polsce. Zobacz niesamowite miasta widma i poznaj ich losy

Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice powstał około 1939 roku jako ogromna niemiecka fabryka amunicji. Oprócz budynków przemysłowych znajdowało się tu osiedle mieszkalne, sklepy, kasyna oraz sieć linii kolejowych. W fabryce pracowali głównie więźniowie.​

TOP 10 opuszczonych miast w Polsce. Zobacz niesamowite miast...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński