Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard. Co słychać w mieście? PLUSY i MINUSY [MAŁA OJCZYZNA]

Grzegorz Drążek
ZOBACZ PLUSY i MINUSY na kolejnych zdjęciach!
ZOBACZ PLUSY i MINUSY na kolejnych zdjęciach!
Krótsza nazwa miasta, w centrum nie ma już Pomnika Wdzięczności.

W Stargardzie w ostatnich latach doszło do dwóch dużych zmian, jeśli chodzi o wizerunek miasta. Jedna dotyczy zmiany jego nazwy. Po wielu latach starań stargardzkich urzędników i Towarzystwa Przyjaciół Stargardu usunięty został drugi człon w nazwie. Od 1 stycznia 2016 roku nie ma już Stargardu Szczecińskiego, a jest sam Stargard. Zmiana nazwy została poprzedzona konsultacjami społecznymi w 2011 roku.

Za zmianą głosowało 57,6 procent osób biorących udział w konsultacjach, przeciwko 41,1 proc. Frekwencja w konsultacjach była niska, wyniosła niespełna 16 procent. Później trwały procedury związane ze zmianą nazwy. W 2015 roku zaopiniowała to Rada Miejska Stargardu, a po niej decyzję potwierdziła Rada Ministrów. Do zmiany nazwy miasta doszło z początkiem 2016 roku, pod rządami prezydenta Sławomira Pajora. Druga sprawa, której nie można pominąć podsumowując kadencję samorządów 2014-2018 w Stargardzie to usunięcie Pomnika Wdzięczności z placu Wolności. Stał on w centrum Stargardu od 1945 roku. Przez lata wzbudzał kontrowersje. Wśród mieszkańców było wielu zwolenników usunięcia kolumny, ale i przeciwników takiego rozwiązania. Pomnik Wdzięczności został rozebrany jesienią 2017 roku za czasów prezydentury Rafała Zająca.

W ostatnich latach rozwinął się projekt Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwa szósta jego edycja. W pierwszej edycji do rozdysponowania w wyniku głosowania mieszkańców był milion złotych, w kolejnych latach pula rosła i teraz jest to 2,1 mln zł. Mieszkańcy głosują w kilku obszarach.

Prezydenta Stargardu Rafała Zająca spytaliśmy, jak ocenia swoją pracę w mijającej kadencji i co uważa za swój największy sukces.

- Pracowałem ile tylko mi siły pozwalały i tak dobrze, jak potrafiłem - odpowiada Rafał Zając. - Dotyczy to zresztą całego zespołu z urzędu. Ten ogromny wysiłek żeby miasto było na fali wznoszącej dotyczy zdecydowanej większości naszej załogi, nie tylko w urzędzie, ale również w jednostkach i spółkach. Za osobisty największy sukces uważam utrzymanie dobrej atmosfery w pracy i zapału do działania ze strony współpracowników. Sam nie zrobiłbym niczego.

Mała ojczyzna - Duża sprawa. Czas na ocenę samorządowców. Ruszamy z naszą akcją przed wyborami samorządowymi

Zobacz również:

Rozmowa tygodnia GS24.pl z Piotrem Krzystkiem w trzech odsłonach:

Polecamy również:

Zmiany na al. Wojska PolskiegoRozstrzygnięto konkurs zagospodarowania alei Wojska Polskiego i jej najbliższego otoczenia. Będzie dużo zmian!Czytaj więcej: Al. Wojska Polskiego w Szczecinie czekają ogromne zmiany! Poznaliśmy projektanta [WIDEO]

Inwestycje w Szczecinie 2017: Były otwarcia, budowy i nowe d...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński