Stal Rzeszów - Pogoń Szczecin 0:1. Obrońca wyręczył napastników

Maurycy BrzykcyZaktualizowano
Wiola Ufland / Pogoń Szczecin Twitter
Z trudem, bo z trudem, ale Pogoń Szczecin awansowała do kolejnej rundy rozgrywek Totolotek Puchar Polski. W dalekim Rzeszowie wygrała 1:0. Gola na wagę dalszej gry w Pucharze Polski strzelił stoper Portowców, Benedikt Zech.

- Przed sezonem rozmawialiśmy o celach i jednym z nich było dojście jak najdalej w Pucharze Polski. Stal ma taki sam cel - wygrać ten mecz. Podróż czarterem była dość krótka, więc zawodnicy są dobrze przygotowani - mówił przed spotkaniem trener Pogoni, Kosta Runjaić.

Niemiecki szkoleniowiec dokonał kilku zmian w porównaniu do ostatniego meczu ligowego. W bramce postawił na Jakuba Bursztyna, zaś w ataku na trio: Iker Guarrotxena, Michalis Manias oraz Soufian Benyamina. W składzie utrzymała się za to w całości czwórka defensorów, razem z Kóstasem Triantafyllópoulosem, który został powołany do szerokiej kadry Grecji

Pogoń zaczęła spokojnie, a pierwszą dobrą okazję miała w 20. minucie. Świetną piłkę od Guarrotxeny dostał Sebastian Kowalczyk. Przełożył sobie obrońcę, ale uderzył niecelnie - nad poprzeczką.

Chwilę później Stal trafiła do siatki, jednak sędzia wskazał pozycję spaloną. Bursztyn popełnił poważny błąd przy tej interwencji. Trzeba przyznać, że lider PKO Ekstraklasy nie forsował tempa i wcale nie wyglądał na zespół lepszy w pierwszej połowie. Goście także trafili do siatki, ale gol Damiana Dąbrowskiego nie został uznany przez pozycję spaloną Benyaminy.

Druga połowa zaczęła się od dwóch niezłych okazji Maniasa, ale w obu Grek przestrzelił. Za kilka minut kiks w dobrej sytuacji zaliczył Benyamina. Poprawił się za chwilę, ale bramkarz Stali zachował się przytomnie i wybił piłkę uderzoną głową.

Wreszcie w 72. minucie Pogoń potwierdziła dominację. Na bramkę mocno uderzył Tomasz Podstawski a z bliska dobitką popisał się środkowy obrońca Benedikt Zech. W końcówce Pogoń mogła i powinna podwyższyć prowadzenie. Spiridonović nie wykorzystał stuprocentowej sytuacji po przechwycie i podaniu Kozulja.

Portowcy awansowali do 1/16 finału Totolotek Pucharu Polski.

Stal Rzeszów - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)
Bramka: Zech (72).
Stal: Bieszczak - Kostkowski, Szeliga (80 Michalik), Sierant, Głowacki - Nawrot, Chromiński, Reiman, Ligienza (58 Mozler), Pląskowski (68 Płonka), Goncerz.
Pogoń: Bursztyn - Bartkowski, Triantafyllópoulos, Zech, Matynia - Guarrotxena (78 Spiridonovic), Podstawski, Dąbrowski, Kowalczyk (86 Kozulj), Benyamina - Manias (69 Buksa).
Żółta kartka: Triantafyllópoulos.
Sędziował: Grzegorz Kawałko (Białystok).

Młodzi piłkarze "dokończyli" mistrzostwa Polski z 1939 r.