Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ST3 Offshore. Zainteresowanie kupnem jest spore. Kto da co najmniej 234 mln zł

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pod koniec stycznia ma się wyjaśnić kiedy ogłoszony zostanie przetarg na sprzedaż fabryki ST3 Offshore przy ul. Brdowskiej w Szczecinie.

- Wniosek o pozwolenie na ogłoszenie przetargu już złożyłam w Sądzie Gospodarczym – mówi Natalia Leszczyńska, syndyk masy upadłościowej ST3 Offshore.- Teraz czekam na pozwolenie. Mam nadzieje, że do końca stycznia wszystko się wyjaśni.

Natalia Leszczyńska przewiduje, że przetarg zostanie ogłoszony jeszcze pod koniec stycznia, albo na początku lutego.
- Zaproponowałam, aby oferenci mieli 30 dni na złożenie swoich ofert – zdradza pani syndyk. – Cena wywoławcza już jest znana. To 234,68 mln zł. Oferty trzeba będzie składać pisemnie.

ZOBACZ TEŻ:

Jej zdaniem nie powinno być kłopotów ze znalezieniem nowego właściciela, bo już teraz zainteresowanie fabryką wykazują zarówno polskie podmioty z sektora publicznego jak i prywatne.
- Ale jak rzeczywiście to zainteresowanie przełoży się na autentyczną chęć kupna przedsiębiorstwa to się okaże w przetargu – zastrzega Natalia Leszczyńska.

Zdaniem ekspertów wystawienie teraz fabryki offshorowej na sprzedaż to dobry moment.
- Są przecież plany rządu dotyczące energetyki wiatrowej – podkreślają.
- Poza tym ST3 Offshore ma świetną lokalizację jako przedsiębiorstwo zajmujące się branżą offshorową – zaznacza Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i wymienia choćby dużą liczbę firm w pobliżu, które mogłyby kooperować z fabryką, z odpowiednim udźwigiem plac jaki znajduje się na terenie przedsiębiorstwa, dobre skomunikowanie z morzem i siecią śródlądową, ale przede wszystkim największa w Europie suwnicę (najwyższą i z największym udźwigiem).

ZOBACZ TEŻ:

- Ze znalezieniem nowego właściciela nie powinno być kłopotu – podkreślają eksperci.
Z kolei Natalia Leszczyńska nie ukrywa, że sama procedura sprzedaży fabryki jest skomplikowana.
- Miedzy innymi chodzi o prawo pierwokupu, jakie ma Zarząd Portu Szczecin Świnoujście i związany z tym sześciomiesięczny okres na wypowiedzenie się portu w tej kwestii – tłumaczy pani syndyk. – Mam nadzieję jednak, że port nie będzie czekał do ostatniego dnia, aby wyrazić swoje zdanie. Staram się już zawczasu przygotować pewne dokumenty. Bo lista różnych opinii i pozwoleń jest spora. Na przykład musi się w tej sprawie wypowiedzieć odpowiednie ministerstwo, Urząd Morski i Zarząd Portów Szczecin Świnoujście.
Miesięczny koszt utrzymania fabryki w tej chwili to od 300 do nawet 500 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

WIDEO: IKEA w Szczecinie, znamy datę otwarcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński