Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyzdrojach rozpocznie działalność jeszcze w tym roku. Zobaczcie zdjęcia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od 31 grudnia br. roku planowane jest rozpoczęcie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy, który będzie placówką dziennego pobytu. Nowa placówka będzie się mieścić w Międzyzdrojach przy ul. Kolejowej 33.

Środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. To osoby, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w życiu
w środowisku rodzinnym i społecznym. Szczególnie pomocy w zwiększeniu zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

- I na to, czyli na te samodzielność będziemy kładli tam nacisk – mówi Grażyna Och z międzyzdrojskiego magistratu.- Chcemy tez nie tylko uczyć tej samodzielności podopiecznych, ale też dać wytchnienie opiekunom.

W budynku po byłym gimnazjum

Swoją siedzibę ma mieć na drugim piętrze w budynku po byłym gimnazjum w Międzyzdrojach. Już w tej chwili trwają ostatnie przygotowania do otwarcia. Dom ma się składać z paru pomieszczeń gdzie ma być sala komputerowa, sala plastyczna, sala do wypoczynku, a także aneks kuchenny, gdzie przygotowywane mają być posiłki.

Uczestnicy zajęć w ŚDS będą mieli w czasie pobytu zagwarantowane dwa posiłki – drugie śniadanie i obiad.

Jest też możliwość wyjścia na odpowiednio zabezpieczone boisko i do lasu na spacer (oddalonego zaledwie 50 metrów).

- W budynku mieściła się szkoła, ale po reformie edukacji, kiedy zrezygnowano z gimnazjów dzieci z tej szkoły chodzą teraz do podstawówki – mówi Anetta Czyżak z Urzędu Gminy Międzyzdroje. - Szkoła została wygaszona, a w budynku obecnie pracują urzędnicy Referatu Promocji, Oświaty i Kultury oraz Referatu Obsługi Jednostek Organizacyjnych Gminy. Ponadto swoją siedzibę mają tu Stowarzyszenia: Związek Emerytów, Rencistów, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz międzyzdrojscy harcerze. Wszyscy się pomieścimy – zaznacza.

- Na razie na drugie piętro w budynku nasi podopieczni będą się dostawać dzięki zamontowanym schodołazom, ale jesteśmy już w trakcie montowania windy – dodaje Grażyna Och.

Będzie 20 miejsc

Do nowego Środowiskowego Domu Samopomocy przyjętych zostanie 20 osób.

- Na razie mamy 15 zgłoszeń – mówi Anetta Czyżak. – Ale nabór jeszcze trwa. Po dokonanej analizie społecznej wiemy, że miejsca zostaną zapełnione przez naszych mieszkańców.

- Niemniej, jak zdarzy się sytuacja, że któryś z naszych podopiecznych będzie miał dłuższą przerwę w uczestniczeniu w zajęciach, to jest możliwość zaproszenia do naszego ŚDS osób z innych gmin – tłumaczy Grażyna Och. – Takie domy istnieją już w Świnoujściu czy Kamieniu Pomorskim, ale wiem, że aby się tam dostać są spore kolejki. Jeśli w naszym międzyzdrojskim domu będzie wolne miejsce, to zaproponujemy współpracę gminie Wolin. Oczywiście dla podopiecznych z innych gmin umieszczenie osoby w domu w Międzyzdrojach musi poprzedzać odpowiednia umowa z gminą, bo to kosztuje – zaznacza.

Weekend w Międzyzdrojach.

Weekend w Międzyzdrojach. Pogoda sprzyjała, a czy turyści dopisali?

Wykwalifikowany personel

Środowiskowy Dom Samopomocy będzie czynny przez osiem godzin dziennie.

- Nie będzie to całodobowy dom – zaznacza Grażyna Och. – Ale dokładnie w jakich godzinach będzie czynny, to jeszcze ustalimy, bo to w dużej mierze zależy od tych osób wymagających pomocy.

ŚDS organizować będzie zajęcia terapeutyczne, a zajmować się tym ma wykwalifikowany personel, w większości będą to pielęgniarki z odpowiednimi kwalifikacjami do prowadzenia terapii zajęciowej.

- Będzie też psycholog, ale nie codziennie tylko w razie konieczności pomocy psychologicznej – podkreśla Grażyna Och.

Jak starać się o przyjęcie do Środowiskowego Domu Samopomocy

1.Trzeba wypełnić wniosek o przyjęcie do Środowiskowego Domu Samopomocy i złożyć go w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, przy ul. Książąt Pomorskich 8. Można to zrobić drogą elektroniczną na adres e-mail: ops@ops.miedzyzdroje.pl lub za pośrednictwem poczty polskiej.

2.Następnie zostanie przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

3.Po wywiadzie środowiskowym nastąpi wydanie decyzji administracyjnej przez kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

4.Możliwe jest, że dana osoba nie znajdzie się na aktualnej liście przyjęć do Środowiskowego Domu Samopomocy, wtedy zostanie wpisana na listę rezerwową dla osób oczekujących na przyznanie miejsca w ŚDS.

Osoby, które będą chciały otrzymać wsparcie w ŚDS będą zobowiązane do dostarczenia wniosku o przyjęcie do Środowiskowego Domu Samopomocy, zaświadczenia lekarskiego oraz orzeczenia o niepełnosprawności, jeżeli osoba takie posiada.

Wzory dokumentów, o których mowa powyżej, można pobrać ze strony internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, jak również osobiście w OPS, tel. 91 328 10 53.

Wypełnione dokumenty można składać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach poprzez wrzucenie do skrzynki pocztowej zawieszonej obok drzwi wejściowych do OPS lub poprzez przesłanie pocztą na adres OPS, przy ul. Książąt Pomorskich 8, 72-500 Międzyzdroje.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie