Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śródmieście, Centrum i Turzyn nie bawią się w SBO? Czemu tak mało osób zdecydowało się zgłosić projekt?

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Zaledwie osiem projektów lokalnych zgłosiły centralne dzielnice Szczecina w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Dodatkowo markują się najniższą ilością oddanych głosów.

W środowe popołudnie, ciekawe spotkanie zorganizował "Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki". Ponad godzinna rozmowa w sieci prowadzona przez Paulinę Stok - Stocką, poruszyła ważne kwestie w kontekście realizacji projektów w dzielnicach: Turzyn, Centrum oraz Śródmieście Północ i Zachód. W spotkaniu udział wzięli autorzy lokalnych projektów zgłoszonych w tych dzielnicach.

Brak zainteresowania ze strony mieszkańców

Podstawowym problemem, który został poruszony w dyskusji, było małe zainteresowanie budżetem obywatelskim wśród mieszkańców tych trzech dzielnic. Według projektodawców podstawowym problemem jest fakt, że wielu mieszkańców dzielnic, to uczniowie lub studenci. Mało jest rdzennych mieszkańców dzielnicy, a większość z nich stanowią seniorzy, którzy nie są zainteresowani głosowaniem.

screen z filmu

Północny Szlak Widokowy jako alternatywa dla bulwarów i Jasn...

Okazuje się, że mimo kolejnej edycji SBO wciąż nie jest popularne wśród mieszkańców miasta. Zaproszeni goście zwracali uwagę jak często podczas rozmów z mieszkańcami, zamiast o projekcie opowiadają ludziom o idei SBO. Na dzień drugiego grudnia w Centrum oddano 755 głosów, na Turzynie 337, a w Śródmieściu 630.

Mniej lub bardziej lokalne projekty

Podczas spotkania autorzy projektów mieli okazję opowiedzieć o swoich pomysłach. Krzysztof Sowa wystartował z dwoma bliźniaczymi projektami dla Turzyna i Centrum. Inicjatywa dotyczy instalacji Miejskich Punktów Elektroodpadów, które miałyby zostać ustawione okolicach głównych galerii handlowych. Możliwość korzystania z takich punktów mieliby wszyscy mieszkańcy miasta.

- Do takich punktów będzie można wrzucić baterie, żarówki, tonery czy małą elektronikę, które częściej trafiają do odpadów zmieszanych, a nie do ekoportów. Małe pojemniki umieszczane w sklepach również nie spełniają swoich funkcji - opowiadał Krzysztof Sowa.

Sebastian Napieraj w projekcie pod nazwą "Sąsiedzka Wspólnota", chciałby stworzyć park kieszonkowy, plac zabaw i parking, co miałoby uporządkować chaotyczną i zaniedbaną przestrzeń kwartału 34 wokół ulic Krzywoustego, Małkowskiego, Królowej Jadwigi i al. Piastów.

Pozostałe projekty:

  • Oświetlenie oraz remont chodnika wokół skweru im. Dobrowolskiego (Turzyn)
  • Bezpieczne chodniki - dotyczy ulicy Księżnej Przybysławy 1 i 2 (Śródmieście)
  • Śmietniki podziemne - skrzyżowanie ul. Wielkopolskiej i Śląskiej, skrzyżowanie ul. Śląskiej i Więckowskiego, ul. Rayskiego 4 (Centrum)
  • Estetyczny i bezpieczny ciąg pieszo - jezdny przy ul. Rayskiego (Centrum)
  • Park kieszonkowy Wyzwolenia/Malczewskiego (Śródmieście)

Głosować w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego możemy do wtorku (7 grudnia) do godziny 9:00.

Przejażdżka zabytkowym volvo. Tak promowali pomysł ze Szczec...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński