Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne mury obronne Gryfina zostaną odrestaurowane? Jest projekt i wniosek do ministerstwa

OPRAC.:
Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Mat. Urzędu Miasta w Gryfinie
Remont najgorzej zachowanego odcinka murów obronnych, stworzenie przestrzeni rekreacyjnej, dydaktycznej. Takie plany ma Gryfino na rekultywację średniowiecznego obwarowania. Gmina wnioskuje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu.

Na zlecenie Gminy Gryfino Pracownia Projektowa Konserwacji Zabytków, reprezentowana przez arch. Lesława Hermana, wykonała dokumentację projektową rewitalizacji murów obronnych. Projekt zakłada remont najgorzej zachowanego odcinka murów w południowej części Starego Miasta, rozciągającego się między Nabrzeżem i ul. Kościelną.

Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania to 1 587 481 zł, z czego 50% stanowią finansowe środki gminy, a pozostały koszt miałaby pokryć wnioskowana przez gminę dotacja ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W momencie realizacji zadania, powstały teren otrzyma charakter ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej z funkcją dydaktyczną. Na obszarze historycznej części Gryfina planowane jest bowiem utworzenie multimedialnego szlaku turystycznego, którego mury obronne staną się elementem.

- Inwestycja ta w efekcie finalnym nie tylko poszerzy gminną ofertę turystyczną, ale wzmocni również dziedzictwo materialne regionu odwołujące się do historii Księstwa Pomorskiego, dziejów obronności Pomorza Zachodniego oraz tutejszej architektury gotyckiej - mówi Jakub Matura z urzędu miasta w Gryfinie.

Źródła pisane o istnieniu kamiennych murów obronnych w Gryfinie wspominają po raz pierwszy w 1314 r. Miasto należało wówczas do państwa Gryfitów i przeżywało dynamiczny rozwój. Pod koniec XV w. wokół całego Gryfina rozciągał się imponujący pierścień kamienno ceglanych murów, fos i wałów. W tej formie obwarowania przetrwały do XVII w. W kolejnych wiekach na skutek wojen i powodzi mury uległy zniszczeniom. Dziś zachowało się ok. 30% pierwotnego ich stanu.

ZOBACZ TEŻ: Kto skrzywił las pod Gryfinem? Odpowiedzą nam szyszki? Zobacz zdjęcia i wideo

Kto skrzywił las pod Gryfinem? Odpowiedzą nam szyszki? Zobac...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński