Srebra Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej.
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej. Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe w Szczecinie prezentuje zespół obiektów pochodzących ze zbioru srebra Funduszu Obrony Narodowej. Tytuł ekspozycji to „Światło i płomień”.

Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Gromadził on m.in. środki ze składki społecznej, na którą złożyły się dary i zapisy osób prywatnych oraz instytucji społecznych, politycznych, kulturalnych i gospodarczych. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami, a nawet zbożem czy zwierzętami rzeźnymi.

Obecnie w ramach projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce prezentowane są wystawy obiektów z tego zespołu. Część trafiła również do Szczecina.

- Tytuł naszej ekspozycji „Światło i płomień” symboliczne odwołuje się do życia i nadziei. To coś, czego nie należy gasić. Co stanowi wyjątkową wartość - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - To ponad 18 tysięcy obiektów. Pora, aby stały się one dobrem publicznym. Każdy z eksponatów to indywidualna historia darczyńcy.

Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzyń ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały drugą wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 roku.

W latach 1978–1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 tysięcy przedmiotów. Otrzymało na własność 1840 obiektów. 23 stycznia 2023 roku Muzeum Narodowemu w Poznaniu przekazano ponad 16 tysięcy pozostałych sreber Funduszu Obrony Narodowej.

Wystawę można oglądać do 30 września 2023 roku.

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie