Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy dewelopera przed kupnem domu lub mieszkania

Zbigniew Marecki [email protected]
Fot. Karol Skiba
Dewelopera trzeba więc sprawdzić, zanim podpiszemy umowę, ponieważ rynek jest bardzo zróżnicowany.

Na rynku deweloperskim działają firmy z dużymi tradycjami, niezaprzeczalnym dorobkiem i renomą, ale także takie, które powstały niedawno, nie mają doświadczenia albo budownictwo jest dla nich dodatkową formą działalności. Możemy więc się spotkać z wieloma niewiadomymi i znakami zapytania, które pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy oferta mieszkaniowa wydaje się bardzo atrakcyjna.

Jak rozpocząć sprawdzanie dewelopera? Najlepiej od osób, które już skorzystały z jego usług. One są najlepszym źródłem informacji na temat mieszkań, które zbudował. Radzę jednak nie koncentrować się na relacji jednego klienta, bo indywidualne doświadczenia mogą być różne. Jeśli jednak usłyszymy kilka podobnych relacji, to wtedy możemy być pewni, że jesteśmy blisko obiektywnej prawdy. Warto zatem zapytać o to, czy mieszkanie było oddane do użytku w terminie, jak sprawdzają się zastosowane przez projektantów i budowlańców rozwiązania techniczne i czy nie ujawniły się w nim usterki. A jeśli tak się stało, to trzeba pytać o to, czy usterki zostały szybko usunięte. I chyba najważniejsze: nie zapomnijmy zapytać to, jak się mieszka. To z pozoru banalne pytanie może bowiem prowadzić do rozmaitych opowieści, które powiedzą nam więcej niż suche relacje.

Certyfikaty gwarantują standardy

Później przyglądamy się samej firmie deweloperskiej. O jej renomie mogą świadczyć między innymi certyfikaty, które otrzymała. Warto zapytać, czy takie posiada. Jeśli tak, to na pewno się nimi pochwali. Certyfikat , na przykład ISO, informuje bowiem, że firma jest zobowiązana do przestrzegania rozmaitych norm i procedur. A z drugiej strony mamy gwarancję, że deweloper jest kontrolowany przez zewnętrzną firmę, która ma prawo do odebrania certyfikatu, jeśli standardy obsługi nie są dotrzymywane.
Ważna forma prawna

Powinniśmy także zorientować się, w jakiej formie prawnej jest zarejestrowana działalność gospodarcza dewelopera. Gdy mamy do czynienia ze spółką cywilną, to podstawowe wiadomości o niej znajdziemy w umowie spółki oraz w wypisie ewidencji działalności gospodarczej. Jeśli natomiast firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną, to możemy zajrzeć do wpisu do rejestru handlowego. Tam odnajdziemy wiedzę o wysokości kapitału założycielskiego, przedmiotu działalności oraz osób, które mogą reprezentować spółkę. Dla własnego bezpieczeństwa przed podpisaniem umowy powinniśmy zajrzeć do tych dokumentów. Jeśli deweloper nie ma nic do ukrycia, to sam nam je użyczy, jeśli go o to poprosimy. Pamiętajmy jednak, że wypis z rejestru handlowego nie może być dokonany później niż przed trzema miesiącami.

Bilans prawdę powie

Dewelopera możemy też poprosić o udostępnienie bilansu za rok poprzedni i rachunek wyników. Jeśli poprosimy o konsultację znajomego księgowego albo rewidenta, to on na pewno szybko określi, czy mamy do czynienia z wiarygodnym dokumentem. Oczywiście dewelopera możemy również poprosić o pokazanie wzoru umowy, którą będziemy z nim podpisywali. Jeżeli nie będzie miał nic przeciw temu, to dobry znak.

Deweloperzy należą do organizacji branżowych. Najpopularniejszą z nich jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Możemy sprawdzić, czy wybrany przez deweloper jest jego członkiem. Jeżeli tak, to też dobrze o nim świadczy, bo członkowie tej organizacji muszą przestrzegać tzw. Kodeksu Dobrych Praktyk.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński